https://adventistreview.org/news/young-adults-travel-from-australia-to-finland-to-serve/
Suomen Mikkeli pääsi kansainvälisiin uutisiin Adventtikirkon sisällä.
Suomen Mikkeli pääsi kansainvälisiin uutisiin Adventtikirkon sisällä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomen adventtikirkko osti vanhan koulun ja vuokraa tiloja mm. Booking com´in kautta.
Australiasta lennätettiin adventtikirkon oppilaitoksesta nuoria saneeraamaan huonokuntoista puurakennusta.
Nuorien henkinen ja fyysinen hyväksikäyttö adventtikirkon toimesta on jälleen todistettu.
Adventtikirkon nuoret Suomessa eivät siis halunneet olla osallisia ilmaisprojektiin/työorjuuteen tai oikeammin halukkaita adventtinuoria Suomesta ei löytynyt?
"Eri hankkeisiin kuuluivat sähkötyöt, kylpyhuoneremontti ja rakennuksen ylimmän kerroksen kunnostus, jossa järjestettiin jumalanpalvelus-ilta matkan viimeisenä sapattina."
Sitten voi vain kysyä, että minkälaiset luvat kyseisillä nuorilla oli tehdä töitä Suomessa sähkötöiden osalta pitää olla kyseisten öiden ammattilaisen lupa toimia sähköasentajana, jotta voi ylipäätään tehdä alan töitä.
Ilmaistyöstä tulee hoitaa myös pakolliset maksut, kuten vakuutukset työtapaturmien sattuessa sekä myös verot teetetyn työn osalta, vaikka kyse olisikin ilmaistyöstä.
Missä oli työmaan valvonta? Vesieristykset ja rakenteelliset muutokset pitää hyväksyttää ja tarkistuttaa.
Tyypillistä adventtikirkon keskuudessa Suomessa on juuri se, että talkoovoimin ja ammattitaidon puutteessa tehdään ja teetetään 'silmät kiinni' töitä ja sitten jälkeenpäin ihmetellään, että miksi taas asiat menivät perseelleen.
Mikkelin kaupungin rakennusvalvontaan voisi nyt tehdä kyselyn tehdystä projektista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17155429/mika-lahko-on-kehittymassa-koivikon-vanhalla-koulukodilla
Valheesi ei hetkauta.
Sattuneesta syystä tiedän, että nuoret avustivat oikeita alan ammattilaisia, joten kaikki väitteesi ovat vain tahallista mustamaalaamista. Kuka tahansa saa kuule tehdä pintaremonttia kuten vaikka maalata.
"Adventtikirkon nuoret Suomessa eivät siis halunneet olla osallisia ilmaisprojektiin/työorjuuteen"
Väitteesi on puhdasta valhetta. Sinä oletkin vain paholaisen kätyri ja tahallasi vääristelet tosiasioita.
Pitkä paskapuheesi ei kerro oikeasti mitään noista nuorista, Adventtikirkosta tai Koivikosta, mutta se kertoo kaiken oleellisen sinun pimentyneestä sydämestäsi. Tee parannus!
Kirjoitat ihan paskaa. Siellä ei ollut yhtään rakennusalan ammattilaista nuorten jumalhullujen lisäksi. Satun nimittäin tietämään.
40 nuorta maalaamassa? Olet ihan sekaisin.
Nuorista otetuissa kuvissa työn touhussa näkyy vaikkapa se, että yhtään ammattimaalaria ei ollut paikalla, koska telalla maalaminen tavalla, kuten kuvista on nähdä, ei ole ammattilaisen tekemää työtä. Ammattilaisen velvollisuutena on myös opastaa oikeiden menettelytapojen omaksumisessa.
Itselläni on rakennusalan yritys ollut jo yli 30 vuotta ja työmiehiä/-naisia on yli 50 vakinaisessa työsuhteessa. Yrityksessäni ei ole yhtään ulkomaalaista työntekijää jo pelkästään siksi, että vaikka he väittävät olevansa ammattilaisia, niin työtavat ja työn jälki vasta todistavat oikean alan ammattilaisen. Yhtään ulkomailta tullutta rakennusmiestä en siis ole voinut palkata, koska heidän taitonsa ovat olleet puuttelliset ja jopa ala-arvoiset.
Et tiedä. Siellä oli kuule suomalaisiakin paikalla.
Työkokemuksesi ei merkitse mitään. Valheistasi joudut kerran tilille.
Sinä vain tahallasi vääristelet asioita. Kukaan ei ole kuule kuvannut läheskään kaikkea. Muutama kuva ei kerro kaikkea.
Mistäs lähtien vapaaehtoisia palkataan johonkin firmaan? Sinulla on joku viha-agenda tuossakin viestissäsi.
VÄITTEESI OVAT YHDENTEKEVIÄ! TEE PARANNUS!
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17831789m
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
On se jänne millaista raivoa nuorten palvelualttius joissain herättää ...
Aloittaja voisi mennä sinne katsomaan jos joskus menet Mikkelin ohitse.
Olen ollut sielä monesti ja taas mennään parin viikon päästä.
Jos on jotain kysyttävää niin vot soittaa Markku Heinäselle.
Hyvää illan jatkoa.
Suomen adventtikirkolle uusi rahareikä. Huonokuntoiset rakennukset, niiden lämmitykseen uppoava raha, kiinteistöverot, huolto- ja korjauskustannukset jne.
Muutaman vuoden päästä paikka pakkohuuto kaupataan muutamalla eurolla.
Kaikkea, minkä halvalla saa, ei todellakaan kannata ostaa.
Lähimmälle lentokentällekin 116 km?
Venäjän rajalle noin sama matka?
Venäläiset turistit tuskin vuokraavat asuintiloja Koivikosta pitkään aikaan?
Sijainti syrjäinen.
Talvisin kukaan ei auraa teitä.
Jne.
Voisiko siis taustalla olla se, että Kallioniemen leiritila Laukaan alueella myydään ja kakki sen paikan aikaisempi toiminta siirretään Koivikkoon?
Niin ja pitäähän paikalla olla henkilökuntaakin?
Tuodaan paikalle halpatyövoimaa Aasiasta ja samalla olisi tarjolla thaihierontapalvelua metsän siimeksessä? Pastoreille rentoutumista helpon työn ohessa?
Oletko käynyt tuolla koivikossa ?
Jos on jotain mitä haluaa kysyä niin soitakaa Markku Heinäselle nin ettei tarvitse niin paljon arvailla asioista, Kiitos ja hyvää päivän jatkoa kaikille.