Koko kaupunki pitäisi siivota huumeista. Kovat otteet käyttöön. Huumeriippuvaiset kaduilta pois, ja myyjät linnaan. Maksamattomat sakot muunnettava vankeudeksi,kuten vanhaan hyvään aikaan. Maasta karkoitus ulkomaalaisille välittömästi törkeästä rikoksesta. Tuomioihin tuplakorotus,huume ja kännikuskeilta ajoneuvo valtiolle. Siinä näin aluksi,ja lisää pesee tarvittaessa.
KURVI JA HUUMEET
Anonyymi-ap
23795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vielä voi tehdä jotain. Tää pahempi ongelma kuin työttömyys mutta yksikään puolue ei ottanut kantaa. Siis kaikkien yhteinen asia. Ideaa kehiin Tuossa edellisessä oli paljon hyviä ideoita. Lisäksi voitaisiin kuntoutusta normaali elämään. Oppisopimus koulutus voisi olla ponnahdus parempaan.
Samaa mieltä. Hyssyttelyä on koitettu ja tilanne vain pahenee. Kurvi on jo niin turvaton paikka ,ettei uskalla lapsia päästää ulos kun huumekauppaa tehdään täysin avoimesti. Huumeille ei pidä antaa valtaa.
Aikanaan hesassa oli rottasota,nyt olisi aika julistaa huumesota,jotta myyjät saadaan pois koulujen läheltä ja yleensäkin pois kaduilta.
Asiaa! 👍
Huumekauppiaat ovat rottia,
mitä ylempänä organisaatioissaan ovat,
ovat sitä suurempia rottia.
Suorastaan iljettävää katsoa näistä
tehtyjä julkkisjuttuja ja filmejä,
ovatpa suomalaisia tai muunmaalaisia.
Sompuja iso osa?
Asia on päättäjien tiedossa, mutta mitään ei tehdä. Päinvastoin halutaan huumeet vapaiksi, ja käyttöhuoneita, kun se kuulema vähentää käyttöä. Vapaa liikkuvuus maasta toiseen lisäsi huumeiden tuontia järkyttävän paljon. Täysin väärä signaali on nostaa kädet pystyyn..
Syytetäänkö rasismista, jos puuttuu?
Huummekoirat partioimaan!
👍Jäävät kiinni myyjät ja käyttäjät!
Ei näy koko juttu mutta paikka on mainittu:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009029674.html
Miksi annetaan rehottaa?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7392b5a1-4bc2-4f5f-85bc-00c353e0a6a0
Näin!
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/5711082
Jossain oli nuorten huumeiden käyttö kasvanut reippaasti. Paikallinen "Reinikainen" istunee pöydän takana koska joku päättäjistä oli vaatinut virkapoliisia hankittavaksi.
Mielestäni hyvä oletus on Kangasniemi.
Miksi ei kunnolla puututa huumekauppaan?
Hyvä kommentti. On selvää, että "haittojen vähennys" ei toimi Suomessa, eikä toimi muuallakaan edes keskipitkällä aikavälillä. Esim. Vancouverissa tämä on huomattu kantapään kautta: on menty täysillä mukaan "haittoja vähentäviin" palveluihin (myös huumehuoneet) ja huumeongelmat ovat räjähtäneet käsiin kaikilla mittareilla (myös kuolemat). Portugalia on usein kehuttu, mutta sielläkin huumeongelma on alkanut räjähtää, eikä virallisiin kuolemiin edes siellä lasketa yli 80 % huumeisiin liittyvistä kuolemista.
Suomessa parjataan Itä-Aasian tiukkaa huumelinjaa, mutta siellä ongelmat ovat pysyneet vähäisinä. Ei tietenkään mitään kuolemantuomiota huumeiden salakuljetuksesta, mutta siellä on esim. velvoittava päihdehoito. Ehkä sielläkin olisi jotain opittavaa.
Oli huumelinjasta mitä mieltä tahansa, ei ole missään mielessä kestävää, että huumeidenkäyttäjien ja huumekauppiaiden annetaan pyöriä Suomen tiheimminasutulla alueella. Esim. monet puistot ovat lähes käyttökelvottomia tuon takia. Poliisitoiminnan lisäksi kyse on palvelujen ja asuntoloiden sijoittamisesta liian painotetusti Helsingin itäiseen kantakaupunkiin, ja kärsijänä tästä ovat erityisesti asukkaat ja yritykset (joidenkin kauppojen myyjiä uhkaillaan väkivallalla päivittäin). Monet asukkaat ja yritykset pakenevatkin tilanteen takia.
Nyt oli asiallinen aloitus. Huume ongelmainen ei itse pysty nousemaan. Se vaan on yksinkertainen asia.
Roosa Welling HS
29.8.2022 8:32
HELSINGIN ydinkeskustassa sijaitsevaan Kaisaniemenpuistoon on paikallisen asukkaan mukaan pesiytynyt huumekauppaa pyörittävä porukka, joka häiritsee päivittäin ohikulkijoita ja estää puiston virkistyskäyttöä.
HS:n haastattelema nainen asuu puiston laidalla ja kertoo todistavansa levottomuutta ja huumeiden myyntiä lähes päivittäin. Hän ei halua esiintyä jutussa omalla nimellään, koska pelkää aiheesta puhumisen altistavan hänet häirinnälle.
Valvontakamerat ja rikolliset kiinni!
Miksi poliisi ei uskalla toimia! Kielsikö edellinen hallitus tutkimasta?
Hyviä ja tehokkaita. Huumeiden käyttäjät ei itse omin voimin nouse. Miten aikaisessa vaiheessa puututaan sen tehokkaampi
Myyjät kiinni! Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?!!
Suojeleeko vihervasemmisto myyjiä?