Virossa terveydenhuolto ilmaista

291198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Miten tuo on mahdollista?

Äänestä
  • Viro saa rutkasti EU Rahaa !

    Äänestä

  • Siten että ei oo noita etelän elättejä

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Siten että ei oo noita etelän elättejä

    Ukrainan elättejä on 44000 tuhatta ja niitä käytiin oiken hakemassa jatkuvasti. Kerättiin esim vaatteita joista suurin osa siellä mätäni tai poltettiin.Mafia ja korruptio mikä on perinne Esim raha ja arvokkaimmat lähetykset meni parempiin suihin .Lue Netistä UKRAINA ja KORRUPTIO.

    Äänestä

  • 🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

    ❤️ ­N­y­­­m­­­f­­­o­­m­­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17834285L

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Miten Viron terveydenhuolto rahoitetaan?

Äänestä

Jutun mukaan Virossa on täysin erilainen järjestelmä kuin Suomessa. Varmasti myös paljon vähemmän muualta muuttaneita huollettavia Virossa.

Äänestä

Taitaa menne suomessa rahat isojen yritysten taskuun.

Äänestä
  • Viro kehtti oman tietojärjestelmään terveydenhuoltoon ja hinta noin 10 miljooonaa euroa. HUS osti valmiin kaupallisen ohjelman, jossa vieläpä vanhentunut ohjelmointikieli, jota voi nykyään ohjelmoida vain myyjätaho, ja hinta nyt noin 1 000 miljoonaa. Viro tarjosi omaa järjestelmäänsä myös Suomeen, mutta ei kelvannut. Eivätkä toimi terveyspalvelut helsingin HUS ssa.

    Tässä on se köyhemmästä kansastaankin edes jotenkin välittävän maan ja Suomen ero.

    Äänestä

Olisi mielenkiintoista verrata kustannusrakennetta Suomen ja Viron terveydenhuoltojen välillä.
Mihin raha Suomessa menee?

Äänestä
  • Kolmas vertaulukohde voisi olla USA, jossa palaa eniten rahaa suorituksiin verrattuna.

    Äänestä

Virossa ainakin palkkataso on alhaisempi (vielä).

Äänestä

Viro ei ota pakoloisia, koska ovat NIIN PIENI KANSA

Virossa pakoloiset eivät saa mitään erityiskorvauksia.

Äänestä

Eikös Kekkosen aikaan ollut Suomessa myös ilmainen terveydenhuolto.

Äänestä

Virossa ei ole mitenkään poikkeava terveydenhoitojärjestelmä muihin länsimaihin verrattuna. Terveydenhoito perustuu yksityslääkärijärjestelmään.

Suomessakin oli ennen kansanterveystyötä 1972 sairasvakuutuspohjainen järjestelmä, joka toimi vaikka maassa oli lääkäreitä alle 5000. Lääkäriin pääsi samana päivänä.

Sitten tuli kansanterveystyö ja sen 5- vuotissuunnitelmat, jonka tarkoitus oli lopettaa koko yksityislääkäreiden, perhelääkäreiden sekä yksityisapteekkien ja ambulanssien toiminta.
Terveydenhoito otettiin poliittisen johdon ja johtajiston alaiseksi.
Homma romahti vaikka lääkäreiden määrä nousi yli 30000 ja ulkomailta kehittymättömimmistä maista tuli lääkäreitä ja hoitajia Suomeen.
Kansanterveystyöjärjestelmä kehitettiin DDR:n oppien mukaisesti.

Lopputuloksena oli ulkomaisten terveysyritysten invaasio, koska ne näkivät suomalaisen sosialistisen terveydenhoidon surkeuden.
Vanha suomalaisten lääkäreiden oma pieni vastaanotto saatiin SDP:n vihan ja kateuden lietsonnalka loppumaan.

Nyt korjausliike tehtiin uudessa sotessa monta piirua vasemmalle ja otettiin kunnon luokkataistelulliset konstit avuiksi:
Hoitajille ja lääkäreille tehtiin kerralla selviksi, että te olette lattiatason porukkaa.

Homma meni kiville jo aloitettaessa, mutta sosialistien usko vain säilyy vahvana vaikka näkevät.
Kun maatalouden kollektivisointi CCCP:ssä meni pieleen, syyllinen ei ollut sosialismi vaan kulakit.

Alkuvaikeuksia tulee olemaan vaikka seuraava vuosisata, jos hommaa ei pureta:
Hoitajista ja lääkäreistä on huutava pula, vaikka Suomessa on lääkäreitä EU:n runsaimmasta päästä ja määrä lisääntyy kovaa vauhtia.

Jos sosialismi olisi viety Saharaan, siellä olisi tullut pulaa hiekasta.
Siksi Suomessa on pulaa potilaita hoitavista ammattilaisista. Suurista poliittisista johtajista ei sotessa ole pulaa, mutta heillä ei ole reseptin kirjoitusoikeutta.

Äänestä
  • Suomessa on valtava virkakunta Esim Sote sinne äänestettiin uusia päättäjiä sadoittain ja palkat 17000 eur.kk ja siitä alaspäinSeuraavaksi Suomessa on lääkäreitä eniten per.asukas,nämä lääkärit ovat osa esim keskussairaalan palkkalistoilla mutta klo-13-15 jälkeen ovat yksityis puolella vastaan otoissa koko iltapäivä .Nämä on luoneet omat säännöt rahan takia.Potilaat on jonossa sijalla 2.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Suomessa on valtava virkakunta Esim Sote sinne äänestettiin uusia päättäjiä sadoittain ja palkat 17000 eur.kk ja siitä alaspäinSeuraavaksi Suomessa on lääkäreitä eniten per.asukas,nämä lääkärit ovat osa esim keskussairaalan palkkalistoilla mutta klo-13-15 jälkeen ovat yksityis puolella vastaan otoissa koko iltapäivä .Nämä on luoneet omat säännöt rahan takia.Potilaat on jonossa sijalla 2.

    Pitkän lääkärikoulutuksen (7-10vuotta) jälkeen lääkäreillä oli halu tehdä pitkää työpäivää.

    Ennen kansanterveyslakia kunnanlääkärin pihassa oli vilskettä aamukahdeksasta ilta- kahdeksaan. Sitten vielä yöpäivystys yhdessä parin lähikunnan kanssa.
    Pienen lähikaupungin terveyskeskuksessa oli täysi meno päällä vielä iltakuudelta.
    Sitten tuli säästötoimia; ylityökieltoja ym mm konekirjoittajat hävisivät ja lääkärit saivat itse kirjoittaa sairaskertomukset, lähetteet ja lausunnot vastaanoton jälkeen. Seurauksena oli, että viimeiset potilaat lähtivät kahden aikaan.
    Paperityöt tehtyään lääkärit menivät yksityisvastaanotoille.

    Äänestä

Viron osalta terveydenhuollon menojen kaksinkertaistuminen viime vuosikymmenenä ei voi perustua muuhun kuin EU:n maksamien tukien kasvuun. BKT ei ole kasvanut niin, että se olisi mahdollista valtion varoin tai edes muidenkaan maksuosuuksia korottaen. Selityksenä on ulkoa maksettu raha.

Äänestä
  • Pieni ristiriita on siinä, että Virolle tukea antavisssa EU-maissa on samantyyppinen terveydenhoitojärjestelmä kuin Virossa. Kuka niille antaa tukea terveydenhoitonsa rahoittamiseen?

    Suomen aikaisempi DDR-tyyppinen järjestelmä ja nykyinen tästä vasemmalle viety uusi sotejärjestelmä ovat poikkeavia systeemejä.

    Suomeenkin tulleet, mutta ilman vahinkorvausta nyt poisajettavat, kansainväliset terveysyritykset edustavat normaalia toimivaa EU:n terveysjärjestelmää.

    EU- lain mukaan suomalaisillakin on oikeus päästä Suomen kustantamana sinne hoitoon, jos Suomessa ei pääse takuuajassa hoitoon.

    Äänestä

  • Viron BKT menee hurjaa vauhtia ylöspäin, kun taas Sumessa laskee. Syy on Viron yritysystävällisessä järjestelmässä. Ei ole niinkuin Suomessa, jossa verottaja tappaa nousevan yrityksen.

    Äänestä

Itsenäinen ja Viro on mainio maa.

Äänestä

Virolaiset ovat eläneet sosialismissa ja tietävät, mitä se on.
Suomessa vielä osa tosiaan luulee, että sosialismi jotenkin onnistuisi Suomessa ensimmäisenä maailmassa.
Ainakin terveydenhoidossa, jossa STM:ssä yritetään edelleen keksiä mitä mielikuvituksellisempia keinoja hankaloittaa yksityisen terveydenhoidon toimintaa.
Yksityinen terveydenhoito on kuin kolhoositaloudessa
oli talonpojan oma pieni kotipuutarha ja yksi lypsävä lehmä, joita ilman olisi maassa ollut ruuanhätä.

Äänestä
  • Sinun sosialismisi on hömppää . Sinä olet niitä jotka jokapaikkaan keksii syyksi sen Venäjällä Espanjassa ym on terveyden hulto ilmaista.

    Äänestä

Terveydenhuollossa kriisi on jo niin paha ainakin pääkapunkiseudulla, että valtion tulisi ottaa vastuu sen toimivuudesta kun kunta ei siihen kykene. Erilaisia mafioita syntyy niin herkästi pienempiin ja suurempiin th-yksikköihin, että tarviittaisiin jo radikaalimpia toimia sote-jahkailun sijaan.

Äänestä

Venäjällä on myös ilmainen sairaan hoito kaikille.samoin Espanja VIRO.NÄISSÄon myös yksityinen lääkäri vastaan otto.Suomessa koko sairaanhoito on mennyt keinottelijoiden ja ihmeellisen pyrokradian haltuu.Suomessa on edessä kaikkien yleisen sairaanhoidon maksujen korotukset Suomessa on enempi kiinnostusta ase sota aseiden hankintaa ja niitä ja sotaharjoituksia on Naton kanssa jatkuvasti mitkä Suomi maksaa.

Äänestä

Monessa muussakin EU maassa sama juttu, ainakin käyntimaksut ja lääkkeet halvemmat kuin Suomessa.

Suomessa kuulema tarvitaan korkeammat maksut kun muuten ihmiset käyvät "turhaan" ja ne jonot kuulema johtuvat niistä "turhista" käynneistä. Miten sellaista ei ilmene muualla?

Vai olisiko, että ei ilmene meilläkään, lääkärien ammattitaidossa vaan olisi parantamista.

Äänestä
  • Minun kokemukseni, on että suurin tulppa on lääkärin vastaanottoajan saaminen . Tai yleensä edes yhteyden saaminen terveyskeskukseen/sairaalaan.
    Poliitikot ovat ensimmäisinä moittimassa lääkäreitä, että aiheuttavat kunnille kustannuksia turhilla hoidoilla.

    Äänestä

Ukraina on ollut jo pitkään ykdi korruktoituneimmista maita.Jopaf satoja johtavia vitkamiehiä on erotettu mutta oikeuden antamia rangaistuksia ryi ole tullut julki.Etenkin puhdas raha on helppo menemään vääriin käsiin.Lue netistä Ukraina ja korruptio.Tämä rikollisuus ei poistu helpolla mihin se on tullut.Suomessa ei seurata edes mijin kerätyt varat menee.Vuonns 2023 rahaa kerättiin noin miljoona euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lukekaapa juttu. https://www.is.fi/asuminen/art-2000009530441.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu