https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009537748.html
Kun hissejä joutuu aina vain takuuseen korjaamaan ei bisnes ole enää niin tuottavaa kuin ennen
Paremmat hissit menee vientiin ja Suomeen jää sekundaa?
Kun hissejä joutuu aina vain takuuseen korjaamaan ei bisnes ole enää niin tuottavaa kuin ennen
Paremmat hissit menee vientiin ja Suomeen jää sekundaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miksi ne asukkaat potkivat hissien ovia? Jouduttu jo vaihtamaan, vaikka uusi talo.
Jos hissi toimii huonosti, niin kolhujakin tulee enemmän väistämättä. 😉
Vieläköhän Koneella on palkattu psykologi tutkimassa ihmisten käyttäytymistä, kuten takavuosina? 🤭
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178347426
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Asun Lumon talossa johon uusittiin hissi alta kymmenen vuotta sitten samat oireet kuin tuossa talossa oli alkuaikana jatkuvasti jotain ja on edelleen tosin harvakseltaan , Näissä oliko tuossa hissin katolla tuo moottori en ole varma,
Asentaja joutui hidastamaan hissin nopeutta että kestäisi ja nyt sanon tuota etana hissiksi.
Jos noin on, niin sehän kertoo laatuongelmasta. Kyllä rakenteen pitäisi kestää sillä alueella mille se on mitoitettu.
Olin myös samanlaisessa hississä se aukoi ovea vaikka ei ollut vielä täysin edes pysähtynyt ehkä säädöt ei kohdallaan.
Useimmissa hisseissä ovi lähtee avautumaan ovialueella ja pysähtyy kynnyksen tasolle kun ovet ovat jo osittain auki. Tämä säästää aikaa, varsinkin kun kyyditettäviä on jonossa odottamassa omaa vuoroaan.
Vikaantumista pitäisi ehkä seurata vuodenaikojenkin mukaan. Voisiko hissit rikkoontua nykyään Suomessa käytetystä hiekoitussepelistä? Sithän ei kesäisin joudu hisseihin, mutta talvisin.
Avauksen klipissä hissi ei saa ovea kiinni. Syynä voi olla jonkun esteen joutuminen oven uraan, jolloin sulkuvoimanrajoittaja avaa oven aukirajalle. Ovessa voi olla myös reistaileva valokenno tai turvalista, joka kuvittelee oven välissä olevan jotakin. Joissakin hisseissä on myös tutka, joka tarkkailee oven edustaa, kuten kauppojen automaattiovissa.
Yleisesti ottaen kaikkien teknisten laitteiden laatu huononee koko ajan. Kone myy pakettina omien hissiensä huoltosopimuksia ja mitä hankalampi niitä on muiden pitää kunnossa, sitä parempi bisnes.
HISIENKIN MONIMUTKAINEN JÄRJESTELMÄ TAKAA EPÄVARMUUTTA TOIMINTAAN
Vuokratalon hissi jossa on käyttäjinä paljon kelamatuja. Rikkovat jopa rautakangen, kun saavat käsiinsä sellaisen.