Suomen taloumetsissä elää uhanalaisia lajeja.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009531741.html

Kartoittajat löysivät tuhansia uhanalaisten lajien esiintymiä valtion talous­metsistä - keroo HS. Varmaan jotkut ideologisesti vaativat sen perusteella, että valtion talousmetsiä ei saa hakata. Käytännöllisesti ajattelevalle meikänomille se kuitenkin on vahvistus sille ajatukselleni, että suomalaiset talousmetsät eivät tuhoa kokonaan ekosysteemiä kuten tapahtuu trooppisissa ja subtrooppisissa maissa. Suomen metsätalouden säilyttäminen olisi siis globaali ekoteko. Suomen metsätalouden alasajo siirtää puuntuotantoa entistä enemmän maihin, missä Suomen metsiä paljon monimuotoisempia ekosysteemejä kohtaa totaalinen tuho. Realiteeteista piittaamaton vihreä ideologia voi olla luonnolle tuhoisaa. Uhanalaisia lajeja sen sen sijaan auttaa käytännöllinen luonnonsuojelu, jota voidaan suomalaisessa metsätaloudessakin edelleen edistää tutkimuksen ja innovaatioiden avulla.

8

415

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos uhanalaisia asuu talousmetsissä niin nämä lajit eivät menesty muualla

    • Anonyymi

      Uhanalaisia lajeja löydetään, mistä halutaan löytää. Suojellaan vielä kaarnakuoriainenkin ja mäntypistiäinen.

    • Anonyymi

      Jos suomalainen metsätalous tuhoaa lajeja, on lopulta myös jokainen talousmetsissä elävä laji uhanalainen.

      Löytö ei siis todista metsäteollisuuden haittoja vastaan vaan niiden puolesta.

      • Anonyymi

        vaan olivatko nuo lajit yleisiä ennen tehometsätaloutta, vai ovatko peräti muuttaneet suomalaisiin metsiin vasta ilmastonmuutoksen ja tehometsätalouden myöstä?


    • Anonyymi

      Tosiaan jos uhanalaiset lajit viihtyvät talousmetsässä on talousmetsän suojelu ainoa mahdollisuus.
      Suojelutoimenpiteet löytyvät metsänhoidon oppikirjoista ja niihin kuuluvat olennaisena osana harvennushakkuut ja päätehakkuut, joista osa avohakkuina.
      Suomi saa näin täytettyä myös EU:n metsien suojelutavoitteet.

    • Anonyymi

      Toivottavasti ne ekoapinat kuolee sukupuuttoon!

      • Anonyymi

        Tuollaiset haittalajit pitäisi hävittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2727
    2. 84
      1187
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      878
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      731
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      95
      520
    Aihe