Suomen taloumetsissä elää uhanalaisia lajeja.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009531741.html

Kartoittajat löysivät tuhansia uhanalaisten lajien esiintymiä valtion talous­metsistä - keroo HS. Varmaan jotkut ideologisesti vaativat sen perusteella, että valtion talousmetsiä ei saa hakata. Käytännöllisesti ajattelevalle meikänomille se kuitenkin on vahvistus sille ajatukselleni, että suomalaiset talousmetsät eivät tuhoa kokonaan ekosysteemiä kuten tapahtuu trooppisissa ja subtrooppisissa maissa. Suomen metsätalouden säilyttäminen olisi siis globaali ekoteko. Suomen metsätalouden alasajo siirtää puuntuotantoa entistä enemmän maihin, missä Suomen metsiä paljon monimuotoisempia ekosysteemejä kohtaa totaalinen tuho. Realiteeteista piittaamaton vihreä ideologia voi olla luonnolle tuhoisaa. Uhanalaisia lajeja sen sen sijaan auttaa käytännöllinen luonnonsuojelu, jota voidaan suomalaisessa metsätaloudessakin edelleen edistää tutkimuksen ja innovaatioiden avulla.

8

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos uhanalaisia asuu talousmetsissä niin nämä lajit eivät menesty muualla

    • Anonyymi

      Uhanalaisia lajeja löydetään, mistä halutaan löytää. Suojellaan vielä kaarnakuoriainenkin ja mäntypistiäinen.

    • Anonyymi

      Jos suomalainen metsätalous tuhoaa lajeja, on lopulta myös jokainen talousmetsissä elävä laji uhanalainen.

      Löytö ei siis todista metsäteollisuuden haittoja vastaan vaan niiden puolesta.

      • Anonyymi

        vaan olivatko nuo lajit yleisiä ennen tehometsätaloutta, vai ovatko peräti muuttaneet suomalaisiin metsiin vasta ilmastonmuutoksen ja tehometsätalouden myöstä?


    • Anonyymi

      Tosiaan jos uhanalaiset lajit viihtyvät talousmetsässä on talousmetsän suojelu ainoa mahdollisuus.
      Suojelutoimenpiteet löytyvät metsänhoidon oppikirjoista ja niihin kuuluvat olennaisena osana harvennushakkuut ja päätehakkuut, joista osa avohakkuina.
      Suomi saa näin täytettyä myös EU:n metsien suojelutavoitteet.

    • Anonyymi

      Toivottavasti ne ekoapinat kuolee sukupuuttoon!

      • Anonyymi

        Tuollaiset haittalajit pitäisi hävittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2236
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1965
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1556
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1486
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1466
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1294
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1108
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe