Muuan ateisti sanoi kerran, että Rooman valtakunnan maaherroilla ei ollut tapana päästää pääisäisen juhlan aikana vapaaksi yhtä kuolemaan tuomittua rikollista. Evankeliumien mukaan tällainen tapa oli kuitenkin käytössä.
Miten ateistit voivat tietää sen, millaisia tapoja Rooman maaherroilla oli Juudeassa ja Jerusalemissa tuona aikana? Näistä tavoista ei ole kirjoitettu Rooman historian kirjoitukseen, koska kyse ei ollut valtakunnan tasolla merkittävästä asiasta.
Valtaapitävillä oli eri puolilla sen ajan maailmaa tapana osoittaa valtaansa myös siten, että he armahtivat rikollisia. Vielä nykyäänkin on presidentillä valta armahtaa vankeja kerran vuodessa, jos hän niin tahtoo tehdä. Miksi antiikin ajan Roomassa ei olisi voinut olla tällaista tapaa?
Miten ateistit voivat tietää sen, että tällaista tapaa ei ollut?
Eivät he tiedäkään: he uskovat niin, koska se sopii heidän kampanjointiinsa kristinuskoa vastaan.
Miten ateistit voivat tietää?
14
188
Vastaukset
Toki rikollisia on armahdettu, mutta ei se todista Jeesusta todeksi. Eihän kukaan ole kirjoittanut sanaakaan siitä, että Jeesus olisi armahdettu.
- Anonyymi
Kukaan ei ole kirjoittanut, että Jeesus olisi armahdettu, koska häntä ei armahdettu. Miksi sen ajan ihmiset olisivat valehdelleet ja väittäneet Jeesuksen saaneen armahduksen, vaikka hän kuoli ristillä?
- Anonyymi
Ateistilla on pulma mihin päänsä kallistaa.
KUN TYHJYYS ON NÄILLÄ KAIKEN VOITTAVA- Anonyymi
SIIS LUTERILAISTEN TYHJÄÄ PÄÄTÄ TASAPAINOTTAA PH: PALLI HIKI
NYT Nishiki ja ret
- Anonyymi
eei ole kiinnostusta sepustaa samanlaista arvostelu ateisteista mutt tämän kerran
voiko olla tyhjempä'ä päätä
no aikakin häntä näkyypi
täällä on todellisia vajakkeja- Anonyymi
JOO NÄILTÄ PUUTTUU JOHDATUS
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JOO NÄILTÄ PUUTTUU JOHDATUS
teistien perustelutaso on tasan SATAPROSENTTINEN ALKOHOLILLA.
- Anonyymi
Ateistin alastomuus on niin silmiin pistävää, järettömyyVessään
- Anonyymi
Mistä uskovainen tietää, että Jumala on olemassa?
Miten uskovaiset yleensä voisivat tietää mitään Jumalasta tai hänen tarkoituksistaan, kun Jumalastahan ei voi teologiankaan mukaan tietää mitään.
Ehkä siksi, että mitään jumalaa ei ole olemassa. Miksi uskovaiset eivät koskaan käytä järkeään? Koska järki on uskonnon vihollinen numero yksi. - Anonyymi
"Miten ateistit voivat tietää sen, että tällaista tapaa ei ollut?"
Miten evankeliumi voi tietää sen, että tällainen tapa oli?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700