. . . kun nyt saan kertoa ilosanomaa Jeesuksesta.
Vanhat tienraivaajan otteet on tallella.
Naapurini oli muuttopuuhissa ja halusin antaa hänelle jotain muistoa meistä.
Hyllyltäni löytyi vielä 1kpl kirjasta "Se löytyi" ja tarjosin sitä hänelle. Hän otti sen mielellään ja lupasi lukea sen vaimonsa kanssa.
Kirjasessa on 16 kokemusta siitä miten ihmiset ovat löytäneet elävän Jeesuksen.
Vanhat tienraivaajan otteet on tallella.
Naapurini oli muuttopuuhissa ja halusin antaa hänelle jotain muistoa meistä.
Hyllyltäni löytyi vielä 1kpl kirjasta "Se löytyi" ja tarjosin sitä hänelle. Hän otti sen mielellään ja lupasi lukea sen vaimonsa kanssa.
Kirjasessa on 16 kokemusta siitä miten ihmiset ovat löytäneet elävän Jeesuksen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Voiskohan toi jeesus estää tulevan ydinsodan?
Tuo elävä ei taida tarkoittaa ihan samaa kuin termi tarkoittaa biologiassa tai lääketieteessä. Tuskin tarkoittaa löytäminenkään samaa kuin arkikielessä.
Joo ei taida elävä ja löytäminen olla tavallisimmassa merkityksessään. Pikemminkin 16 ihmistä kertoo siitä, miten kriittinen ajattelu on päässyt pettämään ja on hurahtanut myyttiin. Tai enhän minä ole kyseistä kirjaa lukenut, mutta jos Jeesus olisi todistettavasti löytynyt, olisimme varmaan kaikki siitä kuulleet.
Se on paljon suurempaa, kun löytää Jeesuksen.
Raamatun ennustukset eivät puhu ydinsodasta, mutta erittäin pahasta tilanteesta aikojen lopulla.
Itse luulen että pääsevät kokeilemaan niitä ydinaseita jossain määrin. Mutta Ilm.5:10 lupaa, niille jotka tarkoin pitävät Jeesuksen sanoista:
" Sinä olet tarkoin seurannut sanaani ( huom. Ei järjestön sanoja ) ja kestänyt, ja siksi minä puolestani tarkoin varjelen sinua ja pelastan sinut siitä koetuksen hetkestä, joka KOHTAA KOKO MAAILMAN JA PANEE KOETTEELLEE MAAN ASUKKAAT."
Nyt ensin koko maailma sai kokea korona taudin ja rokotteet ja sitten tulee vielä muuta.
Mutta lopulta tulee Jumalan tuomiot.
Jeesus löytyy sisäisesti sinuun. Hän muuttaa elämäsi.
Jos olet vailla toivoa alkoholisti, huumeiden käyttäjä tai muuten vain synkissä syöverissä anna Jeesukselle mahdollisuus muuttaa elämäsi. Hän antaa elämällesi tarkoituksen.
Vartiotorni ei täyttänyt tuota tarvetta. Piti päästä ensinnä eroon järjestön säännöistä ja aivopesusta.
Mutta ajatteles, vartiotorniseuralla on jo miljardiomaisuus !
Vaikka maailmanloppu on jo pian.
"jos Jeesus olisi todistettavasti löytynyt, olisimme varmaan kaikki siitä kuulleet"
Höh, monesti tälläkin palstalla on kerrottu elävästä Jeesuksesta ja tulemisesta, välillä peräilman kera ja välillä ilman 😁
Ette suinkaan te epäile palstalla kerrottuja tarinoita?!?
Vain JT täyttää kristityn tarpeen Raamattu mukaan lukien.
Lahkot vetää raamatunvastaisia kristillisyyttä
Raamattu vahvistaa sen!
Johannes oli edelläkävijä Jeesuksen edellä kulki. Ei nää jehovat elä oikeassa kun harmageddon on Israel ja Babylon on Arabiassa miksi ne täällä hiihtää edes.
Faarao keräsi aina tavaraa kuolemaansa tarinat Egyptissä on 6 sormea kädessä faaraon patsaita jotkut syntyy faaraoina.
Raamatunmukaista Jeesuksen löytää vain JT joukossa.
Löytää myös Raamatusta, jos tekee sen ilman lahkon avustusta!
Raamatussa enkelit, kaikki, kumartavat Jeesusta.
Vartiotornin Jeesus on enkeli
Lahkoihin kuuluu myös JT:t. Ja on niistä yks pahimpia. Valehtelulahko.
Kyllä, Jeesus on yksi jumalan wnkelipojista
Jeesus oli ensimmäinen
Raamattu osoittaa, että JT ovat ainoita maailmassa jotka uskoo Raamatunmukaisesti.
Sinun juttusi ihmistekoista soopaa!
No, mitä mieltä olet Ilmestyskirjan viimeisestä luvusta joka laittaa teidät, valehtelijat noituen joukkoon ja sanoo, ettette pääse Jumalan valtakuntaan?
Tai kun siellä sanotaan, että 144.000 hallitsee maata maassa?
Kommentti
144 000 ei voi sisältää jehovantodistajia, sillä heille annetaan valehtelemisen vaatimus lahkotyössään, sen antaa vartiotorniseura, joka vieläpä kehuu itsensä taivaaseen meneväksi.
Ilmestyskirja:
14:1 Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta,
14:5 eikä heidän suussaan ole valhetta havaittu; he ovat tahrattomat.
144000 on kaikki juutalaisia, joka on aikoja sitten täyttynyt
Jehova Jahve muuta jo Israeliin vihdoinkin asumaan. Jätä varastettu tavara tänne TV ja muiden omaisuus. Kleptomaanit.
Juu hellarit myös vaparit lestat judet muslimit budhat haalelujaat huumeissa
SEISOI KYLLÄ SIIONIN VUORELLA JEESUS RISTIIN NAULITTIIN muutatte sinne asumaan .
Minkä Raamatun. JT lahkon oman väännöksen?
Raamattu ei todellisuudessa missään kohdin sano Jumalan olevan osa kolminaisuutta.
JT ovat oikeassa, ja mikä parasta sen vahvistaa Raamattu.
Siinä asiassa ei tarvita lahkolaisia selityksiä
Eihän sinulla ole yhtään jaetta Raamatusta.
Löydä Raamatusta:
Pyhä Henki on Jumala
Jeesus on Jumala
Jumala on yksi
Mitä sait ?
Kaikki on jumalia...hehehehe
Olisitte urpot kommentoimasta!
Juuri näin
" Kaikki on jumalia...hehehehe "
-Vaikka vartiotorni opettaa muuttamaan tuon Jumalan monikkomuotoon, Raamatussa se on yksikkömuoto.
-Henki on Jumalan Henki (1 Kor 2:14)
-Jeesuksen Kristuksen Henki (Fil 1:19)
-Henki on kuitenkin sama (1 Kor 12:4)
Kerro mikä lahkojehoova on, se jolla oli kortteeri aikoinaan siellä Alcyon -tähdellä, kunnes vartiotorni antoi häädön.
Henkihän se ei ole, koska vartiotorni nimenomaan sanoo että henki on jehoovan voima, siis fysiikan eloton ilmiö. Eihän teitin jehoovalla mitään aineellista olemusta ole ?
Onko se pelkkä kuvitteellinen fiktio ?
kuten ateistienkin jumala
Taas soopaa!
Maailmanloppu tulee vasta kun sinä muutat asumaan Israeliin.
Laitoit sitten oman kappaleesi kiertoon. Ei ihme kun kampanja oli muutenkin pannukakku potenssiin kolme.
Korkki kiinni!
Kyllä laitoin, koska ei se enää minun hyllylläni mitään tee. Ja pian tulee uusittuja painoksia vastaavanlaisia.
Kirkot ahertaa uusien painoksien kanssa.
JT pysyy sanassa ja jos tulee uusia, ne on tarkistetussa muodossa.
Sen ymmärtää, joka ymmärtää vähänkään heprean kieltä!
Erillainen kuin kaikki muut kielet.....kun opettelee esim suomen kieltä siihen riittää kun opettelee sen kertaalleen.
Hepreankielessä sen saman joudut tekemään kolmeen kertaan, koska sitä puhutaan kolmella eri tavalla!!!!
Kirjoittelet taas ihan puutaheinää.
Onko lääkitys kohdallaan?
Millä todistat sen?
Minä todistan sen Raamatun sanalla, sinusta ei ole siihen!
Gal. 1: 7,9 kertoo teistä.
Taitaa uudet painokset jäädä tekemättä, sen verran penkin alle koko kampanja meni. Tosin saattaa tulla kohta sateenkaariversio (yöök).
JT:llä on lupa nauttia vain hallintoelimestä, ei Jeesuksesta.
Jumala ja Jeesus iloitsevat JT!
No nythän sinä sitten oletkin löytänyt hengellisen kodin. Tiedän tuon juokaisun. Tosielämän hienoja kokemuksia ei siinä mitään. Selvästi entisenä JT:nä suuntimesi on kääntynyt pois JT maailmasta. Mutta mitä tilalle. En tiedä tarkkaan kun et valottanut asiaa. Ehkä ei mitään tilalle. Mutta jos löysit uuden ” hengellisen kortteerin” jostakuista karismaattisperäisesistä uskonnosta, niin toivotan hyvää jatkoa. Olet valintasi tehnyt. Kannat nyt vastuun Jumalan edessä tukevaisuudestasi valintojesi johdosta. Asetuit taloksi juuri sellaiseen uskonnolliseen järjestelmään, josta Raamattu puhuu Suurena Babylonina. Uskosi perusta on nyt kolmiyhteisessä jumalassa, sinun on uksottava myös helvettiin, sielun kuolemattomuuteen ja taivas on määränpääsi. On sinulla todella sisäistämistä uudessa hengellisessä identiteetissäsi.
Tosin kuten totesin, enhän tiedä vaikka vain nautit tällä hetkellä vapaudestasi jättäessäsi Jehovan todistajuuden pölyt jaloistasi.
Mutta muista että Jeesus tulee pian. Maailman poliittiset epävakaudet osoittavat sen jo hyvin selvästi.
Minun hengellinen koti on Jeesus Kristus ja Hänen lupaamansa Pyhä Henki.
Mikään kirkkorakennus ei ole hengellinen koti, ei edes valtakunnansali.
Nyt voin lukea Raamattua ilman mitään uskontoja.
Eikä minun tarvitse rukoilla:" kiitos järjestöstä".
Jeesus tulee äkisti suuressa loistossaan kaikkien pyhiensä kanssa.
Mutta sitä ennen pitää vielä tapahtua joitain asioita.