Hitchensin partaveitsi epistemologinen työkalu, jolla voidaan hylätä tietoon liittyviä väittämiä. Se kuuluu seuraavasti: "Todistamaton väite voidaan hylätä ilman todisteita." Toisin sanoen todistamattomille väitteille voidaan todeta lyhyesti "Höpsistä" eikä sitä tarvitse sen kummemmin perustella. Hitchensin partaveitsi mahdollistaa jopa sen, että positiivisen ateistin ei tarvitse omaa väitettään todistaa koska ateistin väitettä on edeltänyt todistamaton jumalaväite, jolle voidaan todeta "Höpsistä".
https://en.wikipedia.org/wiki/Hitchens%27s_razor
Ihmiskunnan historiassa ei ole kyetty vieläkään todistamaan yhtäkään jumalaväitettä todeksi. Siksi itsepintaisesti jumaliin uskovia voidaan pitää delusionaalisina ja patologisina. Positiivinen ateismi tässä tapauksessa on ihan ok, sitä ei tarvitse todistaa eikä se ole uskoa vaan delusionaalisen uskon puuttumista.
Hitchensin partaveitsi
13
478
Vastaukset
- Anonyymi
Suurella osalla uskovaisia ei ole mielisairauteen tai mielenhäiriöön liittyviä harhaluuloja. Raamatun kertomusten totena pitämistä ei pidetä lääketieteessä deluusioina.
Mutta ne ovat tosiasiallisesti patologisia deluusioita. Uskonnollinen kertomus ei eroa mielisairaan sairaskertomuksesta millään tavalla kun siitä häivytetään pois viitteet uskontoon.
- Anonyymi
Holy_Roller kirjoitti:
Mutta ne ovat tosiasiallisesti patologisia deluusioita. Uskonnollinen kertomus ei eroa mielisairaan sairaskertomuksesta millään tavalla kun siitä häivytetään pois viitteet uskontoon.
Raamatun kertomuksia totena pitävä ei itse koe harhaluuloja. Hän ei kuule aasin tai käärmeen puhuvan hänelle. Niinpä hän ei kärsi deluusioista, kun asiaa lääketieteen kannalta tarkastellaan.
Raamattuun uskovien sanominen mielisairaiksi on uskovia loukkaavaa ja hyvien tapojen vastaista. Se on vailla lääketieteellisiä perusteluja. Kun teet siten, niin sanot mielisairaaksi arvostettuja ja mieleltään terveitä henkilöitä kuten Sauli Niinistö ja Jenni Haukio. Anonyymi kirjoitti:
Raamatun kertomuksia totena pitävä ei itse koe harhaluuloja. Hän ei kuule aasin tai käärmeen puhuvan hänelle. Niinpä hän ei kärsi deluusioista, kun asiaa lääketieteen kannalta tarkastellaan.
Raamattuun uskovien sanominen mielisairaiksi on uskovia loukkaavaa ja hyvien tapojen vastaista. Se on vailla lääketieteellisiä perusteluja. Kun teet siten, niin sanot mielisairaaksi arvostettuja ja mieleltään terveitä henkilöitä kuten Sauli Niinistö ja Jenni Haukio.” Hän ei kuule aasin tai käärmeen puhuvan hänelle.”
Mutta Jumala puhuu hänelle ja hän puhuu Jumalalle. Laita Jumalan tilalle vesihana ja ei ole mitään epäselvyyttä siitä, että henkilö on mielisairas.- Anonyymi
Holy_Roller kirjoitti:
” Hän ei kuule aasin tai käärmeen puhuvan hänelle.”
Mutta Jumala puhuu hänelle ja hän puhuu Jumalalle. Laita Jumalan tilalle vesihana ja ei ole mitään epäselvyyttä siitä, että henkilö on mielisairas.Jumala ja vesihana ovat eri asioita. Jokainen tietää, että vesihana on eloton esine, joka ei voi puhua.
Uskova kristitty pitää Jumalaa todellisena ja elävänä ja voi luulla ajatuksiaan, Raamatun kirjoituksia ja oman elämänsä tapahtumia Jumalan puheena. Tämä ei ole mielisairautta vaan uskoa, joka on luuloa ja kuvitelmia. Anonyymi kirjoitti:
Jumala ja vesihana ovat eri asioita. Jokainen tietää, että vesihana on eloton esine, joka ei voi puhua.
Uskova kristitty pitää Jumalaa todellisena ja elävänä ja voi luulla ajatuksiaan, Raamatun kirjoituksia ja oman elämänsä tapahtumia Jumalan puheena. Tämä ei ole mielisairautta vaan uskoa, joka on luuloa ja kuvitelmia.” Jokainen tietää, että vesihana on eloton esine, joka ei voi puhua.”
Jumala on elottomuuden lisäksi olematon 🤣🤣🤣
” Uskova kristitty pitää Jumalaa todellisena ja elävänä…”
Aivan, kuten mielisairas voi pitää vesihanaa elävänä ja puhuvana.- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17841044E
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
ATEISTI KÄYPI PÄIN LOPPUAAN KUOPPAAN PÄÄTYEN VAILLA IKUISUUTTAAN
VIELÄKUN MAATA 2m PÄÄLLE LOPPUU KAIKKI KAIKKINEEN JA SYVÄ HILJAISUUS ALKAA.- Anonyymi
Ja se on hyvä asia. Sitähän tämä vielä puuttuu, että pitäisi vielä kuoleman jälkeenkin kuunnella uskovaisten omahyväistä yninää ja syyttelyä.
- Anonyymi
Kaikessa on monesti kyse asioiden määrittelystä. Monille teismin harjoittajille niiden erilaiset praktiikat ja mystiikat ovat arjen todellisuutta, koska niihin liittyvää seremoniallisuutta, ritualistisuutta ja hartauksia pidetään yllä lähes yhtä vahvalla intensiteetillä kuin ateistit harjoittavat omaansa. Ja ne ovat sulautuneet osaksi osaksi yhteiskunnan rutiineja kuten esim. Suomessa arkipyhät jne. tai jossain muut muiden kulttuurien vastaavat teistisperäiset käytänteet.
Kyse onkin ehkä siitä mitä hyötyjä tai tai haittaja praktiikoiden ja hartauksien harjoittaminen ateistisissa ja teistisissä yhteisöissä saa aikaiseksi niitä harjoittavissa ihmisissä yhteisöissä, yhteiskunnassa ja luonnossa? Miksi hahmokysymys on niin merkityksellinen, onko sitä vai eikö sitä ole? - Anonyymi
kaikki Tämä on täysin naurettavaa mitä ateistit väittävät koskaan ei ole mitään tietoa Syvempää tietoa asioista ja pitää tuota aina kirjojen taakse ja Theory teoreettinen minkäänlaista astetta asioista Ei minkäänlaista
- Anonyymi
Ja mitähän muka on tuo "syvempi tieto"? Ihmisten keksimiä kuvitelmia...
Esimerkiksi suhteellisuusteoria on (osa) syvempää tietoa maailmankaikkeudesta.
Tähän uskovainen tietenkin sanoo: Se on vain ihmistietoa.
Tietenkin se on ihmistietoa, mutta mitään muuta meillä ei voi ollakaan.
Myös tuo "syvempi tieto" on ihmistietoa, joku ihminenhän senkin on "keksinyt", ei se tule mistään "ulkopuolelta" tai henkimaailmasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitähän muka on tuo "syvempi tieto"? Ihmisten keksimiä kuvitelmia...
Esimerkiksi suhteellisuusteoria on (osa) syvempää tietoa maailmankaikkeudesta.
Tähän uskovainen tietenkin sanoo: Se on vain ihmistietoa.
Tietenkin se on ihmistietoa, mutta mitään muuta meillä ei voi ollakaan.
Myös tuo "syvempi tieto" on ihmistietoa, joku ihminenhän senkin on "keksinyt", ei se tule mistään "ulkopuolelta" tai henkimaailmasta.Raamatun tieto voi olla ja usein onkin valhetietoa, mutta kristityt pitävät sitä hyväuskoisuuttaan totena. Heitä on helppoa vetää höplästä ja saada uskomaan järjettömyyksiä kuten Raamatun taruja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭974118PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23873Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1053518Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa593232"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1023124IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-702788Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.1062606Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma382562Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282272Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä271827
