NYT helluntailaisuus on sekoittanut pään

Helluntailaiset sabotoivat Raamattuakin.

18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; (Vertaa)

19 ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.
1476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Korvaasyyhyä janotaan helluntailaisuudessakin.

Äänestä
  • Vauvakastetut ovat kirjoitelleet täällä Paavalin kirjoituksia vastaan. He haluaisivat Raamatusta pois Apostolien teot ja kirjeet.

    Äänestä

  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    🔞 ­­­N­y­­m­f­­o­­m­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#178426581

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Viisas ymmärtää varoa henkivaltoja ja eikä mene helluntaipastorien käsien alle saamaan luvattua siunausta "pelastusvarmuudesta".

1. Henkivaltoja on olemassa

2. Sielullinen viisaus eksyttää

Jaak. 3:15

"Tämä ei ole se viisaus, joka ylhäältä tulee, vaan se on maallista, sielullista, riivaajien viisautta."

Äänestä

Rukoillaan kunnon kaatoherätystä kaikki helluntailaiset yhdessä.

Äänestä

Toivottavasti helluntaipastorit eivät hurmostele lisää "järkeä".
Hengen pumppauksella se alkaa...

1Ko 14:23

Jos nyt koko seurakunta kokoontuisi yhteen ja kaikki siellä puhuisivat kielillä ja sinne tulisi opetuksesta tai uskosta osattomia, eivätkö he sanoisi teidän olevan JÄRJILTÄNNE?

Äänestä

Kiitos isoille herroille.
Onneksi adventisteilla ja helluntailaisilla on sama usko ja sama kaste.

Äänestä

Helluntailaisten harhaisiin molotusrukouksiin ei tule koskaan mitään vastauksia.
Suustaan ei pidä päästää yhtään sanaa, minkä merkitystä ei itse tiedä.

1. Kor. 14:9

Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.

Äänestä

Helluntailaisuuden hengessä ladellaan kirouksia 'vauvakastetuille'.

Äänestä
  • Hellarit ei tunnusta omia tekojaan.
    Lahkoliikkeensä perustajien sodomian teoista ne vaikenee täysin. Eivät puhu mitään oman hurmosliikkeensä historiasta ja uskon sankareista.

    Ne pistää kaikki omatkin pahat asiat 1500-luvulla luostarissa eläneen ja koko ikänsä Raamattua tutkineen Saksalaisen munkin syyksi.

    Äänestä

henkimaailma omituisuuksineen ja ilmiöineen kiinnostaa kovasti hellarimielisiä, kaikista niistä oudoista ilmiöistä kun voidaan puhua turvalliseksi "Jeesus puhuu" otsikon alla.

Äänestä

Helluntailaiset ovat synnittömiä, joten he voivat kajota Raamattuunkin, eikä heitä heidän itsensä mukaan, voi tuomita.

No, maailmassa on monenlaista. Maailma on täynnä valheita ja eksytyksiä. Helluntailaisuus on vain yksi niistä.

Kunkin pitää vain itse päättää, ettei ota mitään sellaista vastaan, joka on heistä lähtöistä, etenkään enää tänä päivänä.

Vaikka he kirjoittaisivat Raamattua muistuttavan tekeleen ja jopa nimeäisivät sen (vastoin totuutta) "Raamatuksi", HEITÄ EI PIDÄ USKOA!

Noinhan mm. j.todistajatkin tekivät jo kauan sitten. Heillä on "Raamattu kansalle" kirjaa vastaava, oman uskontonsa "Uudenmaailman käännös".

Aiemmin helluntailaiset vielä (edes näennäisesti)"tunnustivat" kristillisen Raamatun, vaikkakin jo silloinkin opettivat sitä vastaan. Sitten he tajusivat väsätä kokonaan oppinsa mukaisen "raamatun", mutta JOKA EI OLE RAAMATTU, alkuperäinen Jumalan sana!

Ketkä antoivat heille tähän mahdollisuuden? Keiden rahoilla he tämän tekivät? Ja kuka / ketkä olivat ne henkilöt, jotka yhdessä olivat Raamatun sanaa väärentämässä?

Äänestä

Suomi24 on tuhonnut palstan ja palstan aiheesta, helluntailaisuus, keskustelun ja näin sivut ovat täyttyneet Jumalan pilkkaamisesta ja helluntailaisten vainoamista ja panettelusta ja vihasta Jeesuksen seuraajia kohtaan.
Suomi24 on tahallisesti ja määrätietoisesti tehnyt palstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joka on alusta kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.

Äänestä

Perisynti ei ole ainoastansa Jumalan kuvan kadottaminen.

Jumala absoluuttisen Pyhä ja puhdas ja oikeamielinen, jos Jumala jotain suosii Jumala on despootti, vaikka on kaikkivaltias, - suosiessaan jota kuta kansaa (petturi kansa, ilman Jeesusta ei ole Jumalaa) ei ole täydellinen Rakkaus. Jumalan oikeudenmukaisuus likaantuu. Eriarvoisuutta pidetään yllä, Jeesuksessa ei ole erotusta, kaikki ovat yhtä.

Jumala on ehdoton puhtaus ja kirkkaus; ei varjon varjoa, ei tahran tahraa. Tämä on lähtökohta. Kalibroi aivo tähän, niin kirkkaus alkaa loistaa ja valaista Pyhän elämän tien. Niin pääset perille saakka Herran kämmenelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helluntailaiset sabotoivat Raamattuakin.

18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; (Vertaa)

19 ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu