Kun helluntailaisuus oli voimisaan oli paljon telttakokouksia.
Muistoja sieltä ajoilta.
"Muistan kun olin H:gin Mäntymäen kentällä Ylivainion isossa telttakokouksessa. Kaatumaan menijöissä oli runsaasti myös rahtihameista väkeä. Katselin ensin sivusta.
Sieltä kaadettujen joukosta juoksi ohitseni jonon hännille muutama samettihame, jotka touhottivat, että "mennään uudestaan, se oli kivaa!" Suoraan sanoen lievästi järkytyin, "en ollut uskoa korviani". Tajusin sillä hetkellä lopullisesti tuon joukkion hengellisen tason ja "aitouden". Noin heille jopa "Pyhä Henkikin" oli vain viihteen tarjoaja. Ei mitään aitoa Jumalan kunnioitusta."
Muistoja sieltä ajoilta.
"Muistan kun olin H:gin Mäntymäen kentällä Ylivainion isossa telttakokouksessa. Kaatumaan menijöissä oli runsaasti myös rahtihameista väkeä. Katselin ensin sivusta.
Sieltä kaadettujen joukosta juoksi ohitseni jonon hännille muutama samettihame, jotka touhottivat, että "mennään uudestaan, se oli kivaa!" Suoraan sanoen lievästi järkytyin, "en ollut uskoa korviani". Tajusin sillä hetkellä lopullisesti tuon joukkion hengellisen tason ja "aitouden". Noin heille jopa "Pyhä Henkikin" oli vain viihteen tarjoaja. Ei mitään aitoa Jumalan kunnioitusta."
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pari poromiestä ajatteli mennä uteliaisuuttaan helluntaisten telttaan katsomaan millaista se helluntailaisten usko on.
Miehet istuivat takaosan penkille ja juttelivat keskenään saamenkielellä.
Ei aikaakaan kun lahkosaarnaaja riensi miesten luokse ja sanoi:
"Rakkaat veljet, koska teillä
on jo kielet, niin eiköhän sovita päivämäärä upotuskastetta varten?
Helluntailaisten usko on melskaamista ja tuuleen puhumista.
Hengellisten Fiilisten hakua unohtamatta rahastusta.
He eivät välttämättä metelöi uskostaan käsillä huitomalla tai huutamalla turuilla ja toreilla itsevalituissa maailmanvalloitusprojekteissa, vaan omassa vaatimattomassa elämässään elävät oikeassa opissa, PH:ssä ja totuudessa Herransa yhteydessä, kaikessa yksinkertaisuudessa.
Eipä teillä ole sitä Henkeä, mutta omaa henkeä on yltäkyllin, joka on tulen ruokaa.
Siksi te olette pyötittelemässä, kuin ne budhan munkin niitä tölkkejä.
Olette kalunneet noita juttujanne, ettei voi enempää kiinnostaa.
Vihamielistä tekstiä, joka romaniheimoa vastaan.
Joku vihaa tämänpäivän pukeutumista, saa hekumat tapansa mukaan, no eikö se romanihame olekaan suojaava, että ei tämänpäivän naisenkintut näy.
Päättäkää jo, mistä puhutte, toinen soutaa, ja toinen huopaa- ei tuosta tule mitään.
Vai että rahti- ja samettihame.... Menikö pupu pöksyyn, kun et suoraa usklatanut nimetä?
Se on kuulkaas kriitikot semmoin juttu, että Jumala on sen etukäteen Raamatussa ilmoittanut, miltä lopun aika näyttää ja kuulostaa. Kuinka olisi, jos ainaisen kritiikin sijaan menisitte sitä totuutta välillä viljelemään...?
Jeesus:
"hän näki vieläkin muutamia joutilaita ja kysyi heiltä: 'Miksi te seisotte täällä kaiken päivää toimettomina?' Menkää tekin minun viinitarhaani."
Joillekin naisillle kalliit vaatteet ja kultaisiin koruihin kaunistumiset ovat tärkeitä.
Ei sellainen ole ainakaan Raamatullista.
Mitä Ramattu sanoo perinnnäisäännöistä.
Vaateisiin ja koruihin ei tonni riitä edes alkuun.
Ilm 17:4 Ja nainen oli puettu purppuraan ja helakanpunaan ja koristettu kullalla ja jalokivillä ja helmillä ja piti kädessään kultaista maljaa, joka oli täynnä kauhistuksia ja hänen haureutensa riettauksia.
Miten suosittua on kristilliseen avioliittoon vihkiminen romanien keskuudessa ?
Ei kannata hyökätä Jumalan Sanaa vastaan koska silloin epäuskoinen ei kunnioita Jumalaa.
Kyllä tämää koskee kaikkia uskovia naisia ja romanit eivät ole poikkeus.
1Piet. 3:3
"Älköön teidän kaunistuksenne olko ulkonaista, ei hiusten palmikoimista eikä kultien ympärillenne ripustamista eikä koreihin vaatteisiin pukeutumista,"
>> Joillekin naisillle kalliit vaatteet ja kultaisiin koruihin kaunistumiset ovat tärkeitä.
Ei sellainen ole ainakaan Raamatullista. <<
Raamatussa korvarenkaita oli heprealaispojillakin. Korukalut on ihan tunnettu juttu Raamatussa. Koruja annettiin morsiammellekin.
"Koreat nilkkarenkaat, otsanauhat, puolikuukorut, korvarenkaat, rannerenkaat, hunnut, juhlapäähineet, jalkakäädyt, koruvyöt, hajupullot, taikahelyt, sormukset, nenärenkaat, juhlavaatteet, kaavut, vaipat, kukkarot, kuvastimet, aivinapaidat, käärelakit, päällysharsot, tuoksu, käherretty tukka"
Nämä kaikki mainitaan Jesajan kirjassa asioina, jotka Herra poisti Siinonin tyttäriltä, koska he korskeilivat.
Kyllä siis koruja ja hienoja vaatteita oli, mutta ei niillä saisi korskeilla, eikä niistä saa tulla, kuten itsekin sanoit, tärkeitä.
Kyse ei ole pukeutumisesta vaan käyttäytymisestä.
Kristityn tuntee käytöksestä.
Selälleen kaatuminen on Jumalan pilkkamista. Saatanasta.
Siinäpä kysymys missä hengessä kaadetaan ihmisiä ja kerätään heiltä rahaa ?
On se aika menoa, penkovat kaatuneilta vielä taskutkin.
Ihmisten kaataminen ei ole rikos.
Mutta puiden kaataminen on.