Pariisin kaaos tuotava myös suomeen.

Kunnon kaaos vaan täysillä päälle ja yleislakko.
2507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kannatetaan, saatanallinen ralli pääle vaan!

Äänestä

Täällä ollaan henkisesti liian alistuneita ja uskotaan jumalaan ja kohtaloon. Ranska on euroopan ateistismpia valtioita, mutta samalla sivistyneimpiä. Kristinuskokin on siellä kuitenkin vahvalla historiallisella pohjalla, minkä voi todeta vierailemalla vaikkapa Louvressa. Uskonnollisia maalauksia museo täynnä. Katolinen kirkko teki kuitenkin Ranskassa virheen asettumalla vallanpitäjien puolelle ennen suurta vallankumousta ja menetti sitten valtiokirkkoasemansa. Ranskalaiset näkevät uskonnollisuuteen niin usein liittyvän tekopyhyyden ja valheellisuuden.

Hengellisyys ei tarkoita alistumista epäoikeudenmukaisuuksiin, kuten Suomessa usein ajatellaan. Eikä jumalakaan auta, jos ihmiset ovat itse täysijn passiivisia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kunnon kaaos vaan täysillä päälle ja yleislakko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu