Miksi Raamatussa ei ole Apolloksen puolueen kirjoituksia?

Anonyymi-ap

Rauhaa!

Korintin neljästä puolueesta vain : Kristus, Paavali ja Pietari omaa sanoja raamatussa. Apollos loistaa poissaolollaan. Miksi?

Puuttuuko raamatusta jotakin oleellista?
Paavali puhui usein hengestä ja lihasta, mutta esim. Elämä oli hänen teksteissään vähemmällä sijalla.

Jeesus sanoi: Ei ihminen elä yksin leivästä, vaan JOKAISESTA SANASTA joka tulee Jumalan suusta.

Jumala on monien mielestä puhunut usein ja hänen sanojaan on useissa pyhissä kirjoissa. Hermeetikot väittää pyhiä kirjoja on 36525 kpl.

Kirjeessä Galatian seurakunnalle Paavali kielsi muut kuin oman ristin evankeliumin kuitenkin. Tuo ristin evankeliumi johtaa Hengen saamiseen. Ja ainakin liha on tarpeeton korostaa. Elämä ehkä myös.

Mutta menikö tässä lapsi pesuveden mukana kun Jeesus sanoi JOKAINEN JUMALAN SANA ON TÄRKEÄ elämän kannalta, mutta Paavali sanoi vain minun ristin evankeliumi on tärkeä.

Itse ajattelen että Apollos oli juuri se henkilö joka olisi voinut Elämää valaista, mutta hänet esim. Inkvisition toimesta ahdistettiin pois elämästä.

Toki voi olla niin että Pyhän Hengen, Herran Hengen tai Jumalan Hengen saaminen on Galatian seurakunnassa niin tärkeä asia iankaikkisuuden ja jopa elämän kannalta että mitään muuta ei tarvita ?

En tiedä. Jotenkin vain koen raamatun aina vajaaksi kirjaksi jonkin tärkeän seikan suhteen. Ehkä apokryfien lisääminen raamattuun auttaisi asiaa?

Onko kenelläkään mitään tietoa Apolloksen sanoista tai elämän vaiheista. Onko häntä koskevia apokryfejä.

Toki kirkolla on raamatun lisäksi paljon muitakin kirjoituksia kuten Clemens Homilies ja Dionysos Areiopagita.
Sekä kirkkoisät. Olisiko niistä apua?

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3175
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2805
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2390
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1616
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1518
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe