Miksi Raamatussa ei ole Apolloksen puolueen kirjoituksia?

Anonyymi-ap

Rauhaa!

Korintin neljästä puolueesta vain : Kristus, Paavali ja Pietari omaa sanoja raamatussa. Apollos loistaa poissaolollaan. Miksi?

Puuttuuko raamatusta jotakin oleellista?
Paavali puhui usein hengestä ja lihasta, mutta esim. Elämä oli hänen teksteissään vähemmällä sijalla.

Jeesus sanoi: Ei ihminen elä yksin leivästä, vaan JOKAISESTA SANASTA joka tulee Jumalan suusta.

Jumala on monien mielestä puhunut usein ja hänen sanojaan on useissa pyhissä kirjoissa. Hermeetikot väittää pyhiä kirjoja on 36525 kpl.

Kirjeessä Galatian seurakunnalle Paavali kielsi muut kuin oman ristin evankeliumin kuitenkin. Tuo ristin evankeliumi johtaa Hengen saamiseen. Ja ainakin liha on tarpeeton korostaa. Elämä ehkä myös.

Mutta menikö tässä lapsi pesuveden mukana kun Jeesus sanoi JOKAINEN JUMALAN SANA ON TÄRKEÄ elämän kannalta, mutta Paavali sanoi vain minun ristin evankeliumi on tärkeä.

Itse ajattelen että Apollos oli juuri se henkilö joka olisi voinut Elämää valaista, mutta hänet esim. Inkvisition toimesta ahdistettiin pois elämästä.

Toki voi olla niin että Pyhän Hengen, Herran Hengen tai Jumalan Hengen saaminen on Galatian seurakunnassa niin tärkeä asia iankaikkisuuden ja jopa elämän kannalta että mitään muuta ei tarvita ?

En tiedä. Jotenkin vain koen raamatun aina vajaaksi kirjaksi jonkin tärkeän seikan suhteen. Ehkä apokryfien lisääminen raamattuun auttaisi asiaa?

Onko kenelläkään mitään tietoa Apolloksen sanoista tai elämän vaiheista. Onko häntä koskevia apokryfejä.

Toki kirkolla on raamatun lisäksi paljon muitakin kirjoituksia kuten Clemens Homilies ja Dionysos Areiopagita.
Sekä kirkkoisät. Olisiko niistä apua?

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1545
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1160
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe