Missä määrin ateistista leiritoimintaa lapsille ja nuorille järjestetään Suomessa?
Miten tyypillistä erilaisissa ateistisissa kullttureissa on siirtää vanhempien elämänkatsomuksellista aatetta lapsille mm. erilaisen leiritoiminnan muodossa?
Saako leireille osallistua vaikkapa teististen vanhempien lapset tai teismiä harjoittavat lapset?
https://www.youtube.com/watch?v=eQ3Dllo9kyY
Ateistisen kulttuuriperinnön siirtäminen
22
244
Vastaukset
Enimmät ihmiset on ateisteja suomessa, joten siksi ei ole ateistista leiritoimintaa. USA:ssa ateistit on vähemmistössä, joten siksi niillä on tuollaisia tapahtumia, kuten tuossa videossa.
Vanhempien elämänkatsomus siirtyy normaalisti lapsille, vaikka sitä ei yritä siirtää, koska lapset on koko ajan yhteydessä vanhempiin.- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178448364
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Nykyään ei taida olla. Itse lapsena olin pioneerien kesäleirillä siellä oli jonkinverran ateistista menoa.
Vanhempani olivat kommunisteja. Olin lapsena joskus vappukulkueessa. Muistan kun ryhmä koulukavereita katseli. Yksi sanoi suureen ääneen : Hyi kommunisteja.- Anonyymi
Avaaja lisää: Yleensä uskovaista torutaan vain piereskelynsä takia
- Anonyymi
Mutta eikö sekin ollut varsinaisesti kommunistien leiri, ei ateistien?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta eikö sekin ollut varsinaisesti kommunistien leiri, ei ateistien?
Kyllä kommunistien leiri oli. Virallisesti uskonnosta ei puhuttu mutta kyllä ateismi näkyi.
Ateismi varmaan oli monelle tuntematon, ei tiedetty mitä se tarkoittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta eikö sekin ollut varsinaisesti kommunistien leiri, ei ateistien?
Tässä Demokratian pioneereista. Perustettu 1945, jäljiteltiin porvareiden partiotoimintaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Demokratian_Pioneerien_Liitto
- Anonyymi
Kellojen ja sähkönsiirtojen sijaan epäuskoa on mahdoton siirtää. Harva tajuaa miksi.
- Anonyymi
Miksi epäuskoa olisi mahdotonta siirtää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi epäuskoa olisi mahdotonta siirtää?
Olennaista on siirtää ymmärrys ja halua ottaa asioista selvää.
Myös uskontojen luonne ja se, miksi ihmiset alkavat uskoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olennaista on siirtää ymmärrys ja halua ottaa asioista selvää.
Myös uskontojen luonne ja se, miksi ihmiset alkavat uskoa.Olennaista on siirtää ymmärrys ja halua ottaa asioista selvää.
Myös ateismin luonne ja se, miksi ihmiset alkavat ateisteiksi. Jo vain onnistuu, meillä kakarat saivat kirkossakäynnistä aina poikkeuksetta selkäsaunan jos kiinni jäivät.
Onnekseen eivät koskaan kärähtäneet.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olennaista on siirtää ymmärrys ja halua ottaa asioista selvää.
Myös ateismin luonne ja se, miksi ihmiset alkavat ateisteiksi.Yleisimpiä syitä "ateistiksi alkamiseen" lienee se, että ei enää pidä uskottavana, että Jumala on olemassa. Vähitellen ei vain enää usko, että Jumalaa ollenkaan onkaan. Näin minulle ainakin kävi.
- Anonyymi
Amerikassa värilliset uskovat Jumalaan noin 90 % uskoo.
- Anonyymi
Suomessa romanit uskovat.
- Anonyymi
Kyllähän sitä löytyy. Esimerkiksi Suomen humanistiliitto järjestää leiritoimintaa, joka perustuu humanistiseen maailmankatsomukseen. Tällaiset leirit voivat olla esimerkiksi luontoleirejä tai kesäleirejä, joissa opetetaan tieteellistä ajattelua, kriittistä ajattelua ja arvopohjaisia asioita.
- Anonyymi
Suomen Humanistiliitto?
Kerro lisää, en ole koskaan kuullutkaan!
Tarkoitit varmaan Protua?
- Anonyymi
Tuo leirihän vaikutti aika kivalta, lapset saavat tavata toisia ateistilapsia. Ateistilapset ovat varmaankin Amerikassa aika yksin uskovaislapsilaumojen keskellä uskonnollisen painostuksen alla. Kesäleiri lapsille ilman uskonnollista tuputusta!
Mitähän taas ovat nuo erilaiset ateistiset kulttuurit? R-R taas vauhdissa? - Anonyymi
Siis eikö nämä lopu koskaan
Metsästäjä ampui miestä kylkeen Heinävedellä. Metsästäjä luuli ampumaansa miestä metsoksi.- Anonyymi
Ja mihin tuo niin kuin liittyi?
- Anonyymi
Minulle tuli mieleen ihan perinteiset partio toiminnat.
Jos elämänkatsomus on kunnioittaa luontoa ja oppia erätaitoja niin kaipa se menee tähän. Ja kyllä saa osallistua teistit siinä missä ateistitkin.
Ateistisenhan tästä tekee juuri se, ettei siellä vaan tungeta jumalia väkisin kurkusta alas. - Anonyymi
Kivet, kärpäset ja pikkuvauvat ovat ateisteja. Ei niille ole kukaan siirtänyt ateistista kulttuuriperintöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061