Zoon tilinpäätös järkyttävää luettavaa vuodelta 2022 tappio Zoon osalta 1,6 miljoonaa tappiot yhteensä Zoon osalta 4,8 miljoonaa ,niin hyvin on panda-hanke tuottanut. Käteisvaroja on 31.12.2022 ollut 70 th. euroa ei sillä karhuja palautella. Tänä vuonna erääntyy vierasta pääomaa 6,4 miljoonaa . Henkilöstökulut olivat reilut 800 000 euroa.Pandatalon vuokra reilu 1 miljoona.Yhtiö on käytännössä konkursissa.Kaupunki on antanut Zoolle viime vuonna 22 rahaa noin 500 000 euroa kaikki konkurssin tullessa menetetään hallitus on omalla vastuulla tehnyt tämän. Tästä puuttuu Hotelli mesikämmen,Snowoanda ,Ähtäri zoo resort ja Kiinteistö oy mesikuja naava mahdolliset tappiot , niillä on omat tilipäätökset.
Nyt se on menoa zoolle
Anonyymi-ap
451604
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Snowpandat tappiot yhteensä 22 vuoden alussa 800 000
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17846657P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ihmisparan elämä on pelkkää tappioista riemuitsemista.
Voi se olla, jos niistä ei eroon halua päästä
Kyllä saa hävetä tätä myllymäen lahjaa ähtärille
On täällä muitakin joita on hävettävä vielä enemmänkin.
Tämä "myllymäen lahja" on kuntalaisten edunvalvoja.
Kiitos siitä👍
Jos tämä kuntalaisten edunvalvoja on ns. hyvä ihminen, niin mihin täällä enää pahoja tarvitaan.
Sinäpä sen sanoit!
Täällä tarvitaan ns hyviä ihmisiä sotkujen selvitykseen
Joo, notten valittajavanhusten jäljiltä on kohta enää savuavat rauniot.
Saammeko Mini-Suomi kakkosen. Tyhjät, rapistuvat rakenteet "Puuha miesten" jälkeen.
Peukkua myllymäen lahjalle!
Oliko Mini-Suomen aikaan valittajavanhuksia ajamassa Ähtäriä nurin?
Järkyttävät tappioluvut. Jotain tarttis varmaan tehdä. Ja pian.
Jep, Zoon hallitus vaihtoon, nyt alkajaisiksi.
Joo lopettaa valittaminen ja ähtärin asioiden vatvominen, mee vaikka alavuden palstalle selvittää hilkkamurhaa.
Mistä tiedot löytyy?
Mistä tuo lainanlyhennys 6miljoonaa otetaan?
Kaikki LOTTOAMAAN! Jospa sitten lahjan lainat lyhenis!
Pandahankkeen puuhamiehet ovat muuttuneet kovin hiljaisiksi. Miksihän Ähtärissä ei menekään niin kuin Srömsöössä, ei kun Ranskassa. Sieltähän oppia haettiin vaan ei taidettu oppia.
Missä Mikko Savolan kommentit? Kerro nyt, kannattiko ajaa asiaa hullun lailla eteenpäin varoituksista välittämättä?
Miten kompensoit turhat Kiinan lennot?
Joka reissusta tälläinen. Joten valittajien on parempi pitää vellireikänsä kiinni.
https://www.ilmastoapu.fi/tuote/19467885
Sehän se vielä puuttuiskin, että nämä puuhamiehet kuluttaisivat aikaa täällä paskaa jauhamassa.
Tuossa 6 miljoonan erääntyviksi maksettavissa lainoissa/vieraissa pääomissa on Zoo:lla melkoisesti nieleskeltävää. Toki onhan Zoolla pikkirikkisen myös saamisia, mutta ei niillä Zoon erääntyviä velkoja makseta.
Rahoittajat haistavat Ähtärin Eläintarhan taloudellisen ahdingon, joten erääntyvien velkojen kuittaaminen ottamalla uutta lainaa tilalle ei olekaan enää helppoa.
Rahoittajat myös tietävät, että Zoo voi keikahtaa konkurssiin, joten ilman 100% reaalivakuuksia lainojen uusimisesta on turha uneksia.
Korot ovat nousseet, mikä aiheuttaa uusien lainojen hinnan pompsahtamisen reilusti ylöspäin, siis siltä osin kun uusia lainoja edes Zoo onnistuu keneltäkään saamaan.
Danske bank rahoittaa Zoon toimintaa. Tilipäätös on ostettavissa kauppa ja rekisteri sivulta maksaa alle 4 euroa oli tullut 3 päivä tätä kuuta sinnne.
kuka toope kokoajan haukkuu valittajavanhuksia,ei oleheidän syytään jos matkailu ei kannata,velkaa olisi 20 miljoonaa enemmän jos ei olisi valittaaneet tästä päättäjien hullusta toiminnasta,jaakola ja silloiset isä aurinkoiset aloitti 50 vuotta sitten silloin alkoi ähtärin alamäki ja sitä piisaa toiset 50 vuotta vähintään.
Täältäkin kiitokset supermahtaville valittajavanhuksille. Teette mahtavaa työtä.
Hjyvä on matijkka!!
Kolme zoon hallituksen jäsentä ei allekirjoittanut tilinpäätöstä taisi sama ryhmä vaatia pandoijen palautusta heti eikä syksyllä, ovat varmaan jättäneet eriävän mielipiteen pöytäkirjaan ja siksi ei nimiä tilinpäätöksessä näy. yllensä koko hallitus on tilinpäätöksen takana yksimielisesti.
Onneksi en ole saanut sellaista kutsumusta kuin nämä valittajavanhukset.
Kyllä Valittaja - Seppo tietää!
Konkka konkka häämöttää ovella, pankit ja kaupunki kukkaroaan näyttää, takausastuut täyttää ja pian syyllisiä etsitään
Zoon hallitus hajoamassa vastuut painaa joitakin jo liikaa.
Alkaa vaikuttaa siltä, että äly on kadonnut Zoon hallituksen jäseniltä. Puuropäiden hallitusjäsenten enemmistö tarraa kynsin ja hampain kiinni pandoihin.
Kun katsoo taakse päin ei voi olla kuin kiitollinen Karpon veljeksille . He tiesivät heti alusta lähtien miten panda hommassa käy , Kiitos heille kuulu,heillä oli rohkeutta tuoda asia julki ja toimia.
Mummu vaan on niin tyhmä, ettei tiennyt. Nyt yrittää epätoivoisesti peesata Karpoja.
Varmaan nämä Karpotkin (koska ovat niin viisaita) ovat joka vuoden lopulla siirtäneet kirjansa johonkin toiseen kuntaan ja vuodenvaihteen jälkeen takaisin Ähtäriin. Niin me valveutuneet ja älykkäät kuntalaiset olemme toimineet jo pitkään. Meidän verorahoja ja valtionosuuksia ei eliitti soosaa johonkin vanhustenhuoltoon ja varhaiskasvatukseen.
Eihän ahterissa kehtaa kirjoilla olla kukaan täysjärkinen......
Nyt on sitten Ähtärin kaupungin tuuletin täynnä paskaa. Kenen kaikkien naamalle sitä lentää?
Ompas mukava kirjoitus uskovaiselta ihmiseltä.
Kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen jäsenten kannattaa käydä kurkistamassa peilistä näkyykö jo naamalla poikkeuksellisen aikaisin ilmestynyttä rusketusta. Vai olisiko se ruskea sittenkin Zoon kakkaa lentäneenä pitkin naamavärkkiä.
Lammasten kokous oli tänään 8.5 kaikki oli hiljaa hyvin menee.
Siis vanhat velat 4 milliä, lainan lyhennys 6 milliä? Mikäs kävijämäärä onkaan, paljonkomlippuja kymppimilliin pitää myydä?
Aika monta, jokin 333333 kpl voi riittää juuri nollatulokseen ilman kuluja ja menoja.
925 kävijää joka päivä vuoden ympär
Aika tavoite on
Muistattekos aikaa, jolloin pandojen katsomiseen piti varata aika? Oli niin kova ruuhka pandalan portilla, vai oliko sittenkään. Taisi olla vain toiveajattelua.
Olihan siellä jonkinlainen kävijäpiikki, kun lähialueiden eläkeläiset, - vammais- ja marttayhdistykset kävivät karvapalloja katsomassa, paremman kohteen puutteessa. Meidän bisnesneroillemme hiljeneminen tuli yllätyksenä, ei kenellekään muulle.
kakilla aikaslotti se on hyvä, ei puskurit siina kurttaannutkan,!
Väliahon mukaan kävijöitä 200 000 viimeisen vuoden aikana eli 20 000 enemmän kuin ennen pandoja , ei voi lyödä leiville panda bisnes.