Lasten/nuorten mielenterveys

Anonyymi-ap

ongelmat lisääntyneet räjähdysmäisesti. Mistä se voi johtua? Oon sitä mieltä että nykyajan vanhemmat eivät ole läsnä. Vastuuta ei osata kantaa. Lapsilla ei sääntöjä. Koulua syytetään helposti jos ei pärjätä ja opita. Avioerot ja uusperheet huono yhdistelmä. Lapset kulkee kahden kodin väliä tavaroineen .Ainoa lämmin ruoka voi olla koulun lounas jota ei sitäkään saa riittävästi välttämättä. Suuret murheet suurissa kaupungeissa mutta kyllä niitä on pienilläkin paikkakunnilla. Pitäkää huolta perheistänne.

47

1471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      16 vanhana ne putoaa koulustakin ja ovat täysin heitteillä, tulokset näkyy sitten lööpeissä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lain tuntijana sun pitäs se tietää, että oppivelvollisuus on nykyään 18-vuotiaaksi asti, ei ne mihnään putoo 16-vuotiiana.
        https://finlex.fi/fi/laki/alkup/2020/20201214

        Mitä tämä meidän esimerkkioppilas opiskeli?


      • Anonyymi

        Lapualla lasten ja nuorten pahoinvointia Lapuan sosiaalidemokraattien ehdotuksen mukaan hoidetaan kameravalvonnalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lapualla lasten ja nuorten pahoinvointia Lapuan sosiaalidemokraattien ehdotuksen mukaan hoidetaan kameravalvonnalla.

        Onhan se hyvä, jos viranomaiset valvovat kameroin, kun vanhemmat eivät viitsi vaivautua.


    • Anonyymi

      ..."Oon sitä mieltä että nykyajan vanhemmat eivät ole läsnä"...

      _____________

      Tämän voisin allekirjoittaa, mutta miksi vanhemmat eivät ole läsnä?
      -Vanhemmilta, kuten kaikilta vastuussa olevilta, on viety auktoriteetti. Jos pinna palaa ja annat tukkapöllyä, tai luunapin, oot käräjillä.
      Siksi moni tuntee olevan viisaampaa pysyä koko tenavasta erossa - näin kärjistettynä.

      • Anonyymi

        Kukkahattujen hyperventilointia tukkapöllystä ja luunapeista odotellen.


      • Anonyymi

        Missä on nykyisten lasten ja nuorten vanhemmat. Vanhemmat eivät tue kannusta lapsiaan. Nyt se on entistäkin tärkeämpää kun maailma ympärillä kiehuu lapset tarvitsevat tukea ja turvaa. Aikuisten tehtävä on tukea nuorta kasvavaa lasta. Suomessa on tyyli se että kun menee kouluun lapsi on jo niin iso että kyllä se pärjää ei pärjää lapsi murrosikäinenkin tarvitsee aikuista tukemaan auttamaan elämän ongelmissa. Missä on aikuiset eikö kiinnosta oman lapsen elämä. Syy on vanhemmissa. Kaikki kasvatustyo on tarhan koulun poliisin sosiaalityöntekijän vastuulla itse ei tarvitse tehdä mitään. Jos tähän ei tule muutosta ongelmat jaykuvat. Vanhemmat kantakaa vastuunne lapsista ja nuorista


    • Anonyymi

      Ajattelen nyt alle 30-vuotiaita:
      (Mutta osa pätee ihan jokaiseen meistä)

      • Somekeskusteluissa unohdetaan sympatia = sanotaan asiat suoremmin, törkeemmin, kiusataan ja haukutaan toisiamme herkemmin, koska me ei nähdä vastaanottajan välitöntä reaktiota.
      • Ulkonäköpaineet
      • Some on täynnä erilaisia taitoja. Asia missä tunnet olevasi hyvä voi kumoitua pois mielestä, koska jotkut muut on vielä parempia. = eli onnistumisen tunne voi jäädä pienemmäksi
      • Se että ennen hommattiin talo/tenavat nuoremmalla iällä = epäonnistumisen tunne. (Syy tälle voi olla hintojen nousu, joku oli verrannut asiaa asuntojen hintojen/palkan nykyarvossa omien vanhempien silloiseen palkkaan ja talon hintaan. Siinä oli melkoinen ero mitä hänen vanhempansa tienaisivat ja paljonko talo maksaisi heille nykypäivänä.)
      • Aikuisen nuoren on vaikeaa löytää ystäviä
      • Deittailu voi olla vaikeampaa, koska sut arvioidaan jo ennen näkemistä, että ootko edes tutustumisen arvoinen
      • Kun oma ikäluokka menee elämässä eteenpäin ja itse junnaa paikoillaan
      • Unohdetaan, että some on vaan pintaraapaisu toisen elämästä. Usein kiillotettu sellainen.
      • Opiskelu + työ = väsymys

      Ja toisaalta, somen takia nykyihmisen ongelmat tulevat enemmän näkyviin kuin ennen somea. Nyt asioista puhutaan enemmän mitä ennen vanhaan on pitänyt pitää vaan itsellään/pienessä piirissä. Nuoret osaavat vaatia enemmän apua kuin ennen? Mikä on hyvä, ennen kuin jollain pimahtaa aivan totaalisesti ja tehdään sitten jotain lopullisia päätöksiä. Mutta somella on kyllä ikäviäkin ominaisuuksia, mitä vähän luettelin tuossa.

      Omasta mielestä osa ongelmista on ollut aina ja tulevat vain nykyisin enemmän esiin. Kun taas osa on muuttanut muotoaan somen takia. Osa taas johtuu somesta. Mutta kuka somea käyttää? Ihminen. Joten jokainen voi miettiä kirjoituksiaan ja olemistaan somessa. Etenkin tuo sympatia tuppaa puuttumaan aika monelta.

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus!


    • Anonyymi

      Tärkeä asia

    • Anonyymi

      Väestöräjähdys on tosiasia ja sen rajoittamiseksi on ajettu tytöt ja pojat vastakkain.

      Homot ja lesbot on nostettu kunniaan ja sukupuolia lisätty jokaisen itsensä haluaman määrän.
      Näin on kehittyneissä maissa saatu syntyvyys jyrkkään laskuun ja tilalle otetaan kehitysmaista asukkaita tasaamaan väestöryhmiä eri maanosiin.

      Kehitysmaissa syntyvyys on vielä korkea, mutta elintason noustessa toivotaan heidänkin lisääntymisen heikkenevän.

      Teoria on hieno, mutta valtaosalla nuorisoa on kuitenkin normaali sukupuolivietti ja sen raaka ja katastrofaalisen törkeä manipulointi sekoittaa niin tyttöjen, kuin poikienkin ajatus- ja toimintamalleja.

    • Anonyymi

      Nuorten psykiatristen hoitopaikkojen puute puhuttaa. Avopalveluihin perustuvat hoitokäytännöt ovat pettäneet. Suomessa isetuhoisuutta pidetään todellisuudessa ihan perusoikeutena, samalla kun edistetään yleistä mielipidettä eutanasiamyönteiseksi.  Hiljaisuudessa vaaditaan myös lisää mahdollisuuksia kaikenlaisten päihteiden käyttöön. Tästä ristiriidasta ei synny kunnon keskustelua koskaan. Elämänmyöteisyyttä, raittiutta ja rakentavaa maailmankatsomusta arvostellaan ja hyljeksitään yleisesti liian konservatiivisena ja tiukkapipoisena.

    • Anonyymi

      Lapsilla liikaa vapautta. Eivät he voi,osaa eikä pysty itse itsestään huoltapitää jos eivät vanhemmat rajoja laita hoida ja pidä huolta tekemistään lapsista.
      Vanhemmilla usein kiire töiden jälkeen omiin harrastuksiin,tapaamaan ystäviään,somettamaan ym ym ym. Ja nuoret jää ilman hoivaa ja rajoja.
      Rajattomuus ei ole rakkautta.
      Ja usein juur nämä vanhemmat itse roikkuvat netissä arvostelemassa muita ja muiden tekemisiä. Jopa ulkonäköön puututaan.
      Siihen on kyllä aikaa muttei niille lapsille.

      • Anonyymi

        Miksi nykyajan tenavat sitten ovat niin aikuis- ja hoivariippuvaisia? Ihan samalla lailla omilla vanhemmilla oli ulkomaan reissunsa, menonsa ja harrastelunsa, eikä vanhemmilta mitään läsnäoloa edes kaivattu, sellaisesta ei edes kuullut 80-90-luvulla puhuttavan. Nuorilla oli silloin omat menonsa kaverien kanssa. Tottakai kun nykyään joka tuutista tuputetaan nuorten pahoinvointia, masentununeisuutta sun muuta, niin alkaahan sitä pahoinvoimaan ja masentumaan. Varsinkin jos jokaisena koulun loma-aikana isi ja äiti eivät vie lappiin laskettelemaan tai etelään aurinkorannalle.


      • Anonyymi

        Vanhemmat eivät kanna vastuuta lapsistaan elävät ihan niinkuin niitä ei olisikaan. Kamalaa heitteillejättöä


    • Anonyymi

      Osalla aikuisistakin on isoja ongelmia mielenterveyden kanssa ja se näkyy mm. provosointiyrityksinä tällä palstalla.
      Mielenterveys ei ole yksiselitteinen asia, vaan sitä voisi tajunnan tasoon, joka vaihtelee täydestä vireystilasta koomaan.
      Kuka osaa määritellä mihin itse kukin tällä janalla sijoittuu, tarvitseeko ulkopuolista apua vai ei? Tarvitseeko Venäjän trolli tai järjettömyyksiä suoltava apua?

      • Anonyymi

        Se on mukamas hauska. 😒 Tuollaisten tollojen takia palsta on nykyisin tylsä.


    • Anonyymi

      Lapsilla ei ole sääntöjä koska aikuisilal ei ole sääntöjä. Ollaan saatu liian pitkään elää kuin siat pellossa. Rikoksiakin tehtaillaan sillä verukkeella, että kun Suomi on vapaa maa.

      On aika rajoittaa niitä vapauksia.

      • Anonyymi

        Voisi vähän nuo mielipuoliset aloitukset vähentyä jos pitäisi kirjautua pankkitunnuksilla ja kirjoittaa omalla nimellä. 😂


      • Anonyymi

        Kyllä sitä sikailun mallia näyttää kuule ihan valtakunnan poliitikot. Otetaan vaikka paljon palvottu mariini ja huuruinen bilettäminen ja muu porsastelu. Selitä siinä jotta periaatteessa tuollainen ei ole sallittua eikä ainakaan hyvien tapojen mukaista.


    • Anonyymi

      Monesti kahden kodin perheissä lasten asiat on paremmin, mitä ns ydinperheissä. Johtuu siitä, että joka toinen viikko on sitä omaa aikaa, ja joka toinen viikko keskityt 100% lapsiin. Tämä tekee myös miehistä parempia isiä, kun heidän vastuu kasvaa. Ydinperheissähän äidit usein dominoi ja isät ei osaa osallistua oikein mihinkään. Lisäksi ydinperheissä vanhemmat usein kyllästyy lapsiinsa, ja zumbaavat sen takia koko ajan omissa menoissaan, ja lapset ovat usein heitteillä iltamyöhään saakka.

      Tiedän erään ekaluokkalaisen, joka kortteeraa koulun jälkeen eri kavereiden kotona iltamyöhään saakka, ilman ruokaa, eikä käy kotona syömässä koska vanhemmat tulee menoistaan aina vasta iltamyöhään, läksyjä ei tehdä. Ja tämä on ns ydinperhe, mistä puhun, heidän lapset ovat täysin heitteillä. Lapsi kiertelee sen takia kavereiden kodeissa, koska koti on iltaan saakka tyhjä eikä vanhempia kiinnosta lapsi eikä se onko lapsi nälkäinen tai onko hänellä muita huolia.

      Monelle ydinperheelle tekisi hyvää jakautua kahteen eri kotiin, ja keskittyä niihin lapsiin, omilla viikoillaan. Ja tekee ne vapaa-ajan juttunsa sitten eri viikolla. Ydinperheissä lapset oppii usein huonon parisuhdemallin, jossa aikuisten työnjako on epäreilu, tai sitten molemmat juoksevat omissa menoissaan liikaa ja lapset jää heitteille.

      • Anonyymi

        Saiskohan sitä sitte kaikki maholliset tuet, jos ei eroa vai pitäiskö virallisesti erota?


      • Anonyymi

        Oikein tiedät yhden lapsen jolla tällainen tilanne? Oletko kauankin ns tarkkaillut tilannetta ? Mitä oikein meinaat tällä tarkkailulla. Mikset puutu ja tarjoa puuttuvia asioita jos kerran olet itse niin fiksu ja aikuinen. Näitä tarkkailijoita Lapualla piisaa.
        Jos apua kysyt jostain sitä ei tule. Hyvä jottei huostaan ottoa ruveta esittämään.


    • Anonyymi

      Täs paljon hyvää asiaa. Pitääpä nostaa ja perehtyä tarkemmin.

    • Anonyymi

      Lasten pahoinpitelyjä tapahtuu tosi paljon ja kunta ummistaa silmänsä

      • Anonyymi

        Lasten pahoinpitelyjä tapahtuu tosi paljon ja kunta ummistaa silmänsä
        ___________________
        Tämä oli mielenkiintoinen kommentti.
        Onko sinulla antaa jotain linkkiä, oletko asian kanssa tekemisissä, vai onko tämä pelkkää mustamaalausta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lasten pahoinpitelyjä tapahtuu tosi paljon ja kunta ummistaa silmänsä
        ___________________
        Tämä oli mielenkiintoinen kommentti.
        Onko sinulla antaa jotain linkkiä, oletko asian kanssa tekemisissä, vai onko tämä pelkkää mustamaalausta?

        Kunta? Missä sillä silmät on , takapuolessako, kunnan takapuolessa. Kuinka typeriä voi ihmiset olla.


    • Anonyymi

      Palstaa lukiessa huomaa, että niitä ongelmia on myös aikuisilla.

      • Anonyymi

        Voi olla ihan pohjimmainenkin syy.
        Jos vanhempien elämänhallinta on hukassa, vaikeaa siinä ympäristössä on lapsen kasvaa ihan täysipäiseksi.


    • Anonyymi

      Minu on joskus hadstavia jatuks

    • Anonyymi

      Minenä en opiskele koska ollle tymyselkäkellä

    • Anonyymi

      On tossi pikäkä jontuset kaki pavelu

    • Anonyymi

      Todella kauniita talvipäiviä, vaan ei näy ainoitakaan latuja pelloilla, saati hiihtelijöitä.
      Ennen lapsiluvut oli suuria joten hiihtokavereita löytyi sisaruksista.

      Sota sai aikaan suuret ikäluokat, joten eiköhän me tuon naapurin pian saada hiiltymään niin, että saadaan uudet suuret ikäluokat ja toimeliaisuutta loputtomasti, ettei ole aikaa miettiä mielenterveys ongelmia?

    • Anonyymi

      Miettikääpä omaa lapsuuttanne. Minä en ainakaan muista, että vanhempani olisivat juurikaan meidän lasten kanssa aikaa viettänyt. Vanhemmat teki töitä aamusta iltaan ja monesti viikonloppuisinki. Vanhemmat sisarukset vahti pienempiä ja monesti myös naapurin pienempiä. 16 vuotiaana otin vastuun omasta elämästäni, muuttaessani omilleni opiskelun perässä maalta kaupunkiin. Sen jälkeen en rahallisesti ollut enää riippuvainen vanhemmistani.

      Minä sanoisin, että ennemminki pitäis opettaa ottamaan vastuuta, eikä antaa sen teinin roikkua puhelimella kaiket illat ja yöt. Koska fyysinen väkivalta on kielletty, oli ainakin omien lapsieni kohdalla kännykän pois ottaminen tai liittymän väliaikainen sulkeminen sellainen rangasitus, että kummasti ne korvat aukes ja sana meni perille.

      • Anonyymi

        Et sä voi noin tehä. Se kännykkä on nuorten elinehto, nuori vain putoo turhaan pois kaveriporukasta jos kännykkä laitetaan tauolle. Sitten sulla on kaveriton nuori hetken päästä ja siihen liittyviä ongelmia.


    • Anonyymi

      Eiköhän se edellisen esimerkin perusteella nuori itse päätä, tippuuko porukasta väliaikaisesti?

    • Anonyymi

      Juhani Perttu #4074822 7.2.2024 16:01
      Ilmoita asiaton viesti
      Vastaus kommenttiin: #4074797
      Luonnon hierarkisessa järjestelmässä on kaksi mahdollisuuta: yrittää kiivetä hierarkiessa, tai sitten yrittää löytää oma paikkansa järjestelmässä. Pyrkyreille käy usein huonosti, joten jälkimmäinen vaihtoehto tuottaa useimille paremman tuloksen. Valitettavasti tasa-arvo voohotuksen takia nykyään ihmisten on vaikea ymmärtää omaa paikkaansa.
      ____________________
      Oli mielestäni hyvin ajateltu, että toin tänne.

      En allekirjoittaisi yksin feminismiä, mutta muuten odotukset elämältä on monella kieroutuneita, ei yksin nuorisolla.

      Nyt pitäisi kaikkien olla jotain julkkuja televisiossa ja lehdissä. Tytöt pumppaavat silikonia ja botoxia tissit, perseet ja naamansa täyteen, mitä irvokkaampi, sitä parempi, lopiilla esikuvina jotkut "katiskan" huumerosvot, julkisuutta saa lehdissä ja televisiossa ja ennen kaikkea rahaa tulee ovista ja ikkunoista, mikä kruisailla bemareilla ja muilla kullinjatkeilla.

      Se on selvää, että häviävän pieni osuus pääsee julkisuuteen muuta kuin Alibiin ja Seiskaan, isoihin rahoihin ei juuri kukaan ja sekös masentaa.

    • Anonyymi

      Kaikista eniten leikattu köyhiltä lapsiperheiltä.

    • Anonyymi

      Pirkkalassa tapahtui kauheita. Lapsia pitää nyt suojella.

    • Anonyymi

      Huonosti voivat tämän maan nuoriso. Tarttis tehdä jotain ennen kun on myöhästä.

      • Anonyymi

        Kiusaaminen taas syynä, lapsi ajautui äärimmäisen tekoon. En ymmärrä näistä asioista uutisointia. Lapuan kouluissakin kiusataan.


    • Anonyymi

      Ongelmat räjähtivät käsiin samantien kun opettajilta vietiin oikeus lyödä oppilaita.
      Tämä tapahtui 70-luvun alussa. Oppilaat alkoivat hyppimään silmille ja opiskelu jäi monelta kokonaan. Oli oppilaita joilla oli yhdeksän nelosta joulutodistuksessa ja puoli luokkaa jäi keväällä luokalle tai sai ainakin ehdot.

      • Anonyymi

        Tuolloin opettajina oli vielä paljon sodan käyneitä miehiä, joiden auktoriteettia ei kyseenalaistanut kukaan. Uudet opettajat olivat vastavalmistuneita läpeensä suomettuneen koulutuksen saaneita naisia, joita sota-ajan nähneiden vanhempien lapset eivät osanneet arvostaa pätkääkään, koska kotona oli kuultu mitä Neuvostoliitto yritti tehdä Suomelle, eli sitä samaa mitä Venäjä nyt tekee Ukrainassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuolloin opettajina oli vielä paljon sodan käyneitä miehiä, joiden auktoriteettia ei kyseenalaistanut kukaan. Uudet opettajat olivat vastavalmistuneita läpeensä suomettuneen koulutuksen saaneita naisia, joita sota-ajan nähneiden vanhempien lapset eivät osanneet arvostaa pätkääkään, koska kotona oli kuultu mitä Neuvostoliitto yritti tehdä Suomelle, eli sitä samaa mitä Venäjä nyt tekee Ukrainassa.

        Nyt nämä suomettuneiden opettajien kasvatit ovat itse opettajina ja päättäjinäkin sen mukaan miten ovat onnistuneet asemaansa luovimaan.
        Homma alkaa vain kusemaan jo itseään kintuille, koska kiellettyjen sanojen ja sioiden keksiminen on saanut kovin koomiset mittasuhteet, eivät nuoret näe siinä mitään järkeä.
        Hesari parkaisi jo hätähuudon. Eiköhän tämä tästä vielä lutviinnu?
        https://www.hs.fi/feature/art-2000011126649.html


    • Anonyymi

      ..."Kyllä sitä sikailun mallia näyttää kuule ihan valtakunnan poliitikot. Otetaan vaikka paljon palvottu mariini ja huuruinen bilettäminen ja muu porsastelu. Selitä siinä jotta periaatteessa tuollainen ei ole sallittua eikä ainakaan hyvien tapojen mukaista"...

      ____________________________________________

      Tässä oli tiivistettynä sanottu miltei kaikki... painottaisin erityisesti vastuunkantoa. Nyt eliitillä kaikki on sallittua, miksi ei sitten muka tavallisella kansalla olisi oikeus sikailla?

    • Anonyymi

      Minkähän uuden korkean viran supon entinen päällikkö Pelttari saa mahdollisen rikostuomion jälkeen?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7870
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4400
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4023
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3942
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3373
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3330
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3238
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2983
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2761
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2514
    Aihe