raamtunkäännöksiä, niistä puutuu suola. https://www.youtube.com/watch?v=0M7a57b9t4k
Varokaa uusia
46
660
Vastaukset
- Anonyymi
-92 on paras käännös, siellä on huomautuksia, jos jokin kohta mättää, niistä ei eksyttäjät pidä ollenkaan,
esim. -92 on varoitus Markuksen evankeliumin lopun luotettavuudesta.
Jäkikäteen on selvinnyt, että se ei olekaan Jeesuksen puhetta, vaan täysin tuntemattoman henkilön satojen vuosien perästä tekemä lisäys, mikä puuttuu alkuperäisistä käsikirjoituksista
Jeesus ilmestyy lähimmilleen
Mark.16:9 Kun Jeesus oli varhain sapatin jälkeisenä päivänä noussut kuolleista, hän ilmestyi ensiksi Magdalan Marialle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän pahaa henkeä.
[Markuksen evankeliumi päättyi alkuaan jakeeseen 16:8.Joku varhaiskristillinen kirjoittaja on täydentänyt evankelistan esitystä muualta tunnetulla, luotettavaksi katsotulla perimätiedolla.
Samoin -92 painoksessa paljastetaan, että alkuperäisissä käsikirjoituksissa ei ole hoviherran uskontunnusta ollenkaan, sekin on sinne jälkikäteen lisätty
Apt.8
36 Matkan jatkuessa he tulivat paikkaan, jossa oli vettä. Silloin hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Estääkö mikään kastamasta minua?"
37 Filippos sanoi hänelle: "Jos koko sydämestäsi uskot, se on mahdollista." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika."]* [Jae puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista.]
38 Hän käski pysäyttää vaunut, ja he molemmat, Filippos ja hoviherra, astuivat veteen, ja Filippos kastoi hänet.- Anonyymi
1. Kor. 14:19
Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.
Hurmoshenkien tekosia saalistavat luopuvat terveestä kristinuskosta ja vaihtavat sen hurmoshenkeen. Se on paha henki, se tekee ihmisen riippuvaiseksi, syntyy addiktio hurmoskokemuksiin..
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja. - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178478673
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Koko raamattuun pitäisi panna varoitus sen luotettavuuden puutteesta.😁
- Anonyymi
Raamattua pitää tutkia jatkuvasti, eikä vain hokea jakeita kuin papukaijat.
Saatana kiusasi Jeesusta hokemalla jakeita,,,sillä kirjoitettu on....
Raamatussa se totuus on kuin peltoon kätketyn aarteen kaltainen, se pitää kaivaa sieltä esiin.
Ap. t. 17:11
Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin.
- Anonyymi
Jumala koettelee koko ajan ihmistä. Sitä varten hän lähetti tähän lopun aikaa rajun eksytyksen. Rajun eksytyksen siemenet on kylvetty sinne Uuteen Testamenttiin.
Paavali oli yksi valheiden kirjoittaja totuuden sekaan.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun valheeni kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Pelkästään Paavalin kirjoituksia hokevat ja jäljittelevät kannattaa laittaa suurennuslasin alle.
Raamattu on vasta kokonansa totuus. Eli kaikki yksittäisten ihmisten kirjeet pitää verrata keskenänsä ja vain keskenään riidattomat kirkoitukset pitää hyväksyä.
Ap. t. 19:13
Myöskin muutamat kuljeksivat juutalaiset loitsijat rupesivat lausumaan Herran Jeesuksen nimeä niiden ylitse, joissa oli pahoja henkiä, sanoen: "Minä vannotan teitä sen Jeesuksen kautta, jota Paavali julistaa".
Ap. t. 19:15
mutta paha henki vastasi heille sanoen: "Jeesuksen minä tunnen, ja Paavalin minä tiedän, mutta keitä te olette?"
Ap. t. 16:17
Tyttö lähti Paavalin ja meidän muiden perään ja huusi: "Nämä miehet ovat Korkeimman Jumalan palvelijoita ja osoittavat teille pelastuksen tien!" - Anonyymi
Kaikilla erilaisilla uusilla Amerikasta tulleilla uususkonnoilla on omat käännöksensä ja pyhät kirjat ja lehdet, ohjeet kuinka perinteisten kristittyjen kanssa väitellään uskonasioista. Ne esiintyvät kristittyinä, vaikka eivät sitä ole.
- Anonyymi
Matt. 13:25
Mutta ihmisten nukkuessa hänen vihamiehensä tuli ja kylvi lustetta nisun sekaan ja meni pois.
Matt. 13:27
Niin perheenisännän palvelijat tulivat ja sanoivat hänelle: 'Herra, etkö kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen sitten on tullut lustetta?'
Matt. 13:28
Hän sanoi heille: 'Sen on vihamies tehnyt'. Niin palvelijat sanoivat hänelle: 'Tahdotko, että menemme ja kokoamme sen?'
Matt. 13:39
Vihamies, joka ne kylvi, on perkele; elonaika on maailman loppu, ja leikkuumiehet ovat enkelit.
Matt. 13:30
Antakaa molempain kasvaa yhdessä elonleikkuuseen asti; ja elonaikana minä sanon leikkuumiehille: Kootkaa ensin luste ja sitokaa se kimppuihin poltettavaksi, mutta nisu korjatkaa minun aittaani.'"
Luste temmataan pois sinne yläilmoihin. Sitä se hokeminen siitä uskovien ylöstempauksesta käytännössä tarkoittaa. Se on osa sitä lopun ajan rajua eksytystä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matt. 13:25
Mutta ihmisten nukkuessa hänen vihamiehensä tuli ja kylvi lustetta nisun sekaan ja meni pois.
Matt. 13:27
Niin perheenisännän palvelijat tulivat ja sanoivat hänelle: 'Herra, etkö kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen sitten on tullut lustetta?'
Matt. 13:28
Hän sanoi heille: 'Sen on vihamies tehnyt'. Niin palvelijat sanoivat hänelle: 'Tahdotko, että menemme ja kokoamme sen?'
Matt. 13:39
Vihamies, joka ne kylvi, on perkele; elonaika on maailman loppu, ja leikkuumiehet ovat enkelit.
Matt. 13:30
Antakaa molempain kasvaa yhdessä elonleikkuuseen asti; ja elonaikana minä sanon leikkuumiehille: Kootkaa ensin luste ja sitokaa se kimppuihin poltettavaksi, mutta nisu korjatkaa minun aittaani.'"
Luste temmataan pois sinne yläilmoihin. Sitä se hokeminen siitä uskovien ylöstempauksesta käytännössä tarkoittaa. Se on osa sitä lopun ajan rajua eksytystä.Mille lusteella maustettu nisu maistuu?
Pitää kokeilla. Kunhan ensiksi tietää mitä luste on ja mistä sitä saa.
- Anonyymi
Raamatun sana on antaa sinulle Jumalan siemen sanan kautta, usko Jeesukseen vapahtajaan uskomaan Hänen lunastus työn sydämeesi se muuttaa elämän suunnan tien kohti totuutta ja Pyhää elämää. Olet saanut Jeesuksen asumaan sydämeesi, joka ohjauksessa olet , niin sinulle avautuu taivaan valtakunnan salaisuudet.
Asioita täytyy katsella toisesta luomakunnasta, sieltä mistä Jeesus tuli maailmaan; kaikkein Pyhimmästä. Eikä tästä maalisesta turmeltuneesta saatanan hallitsemasta valtakunnasta. 40 pv erämaassa, kuka maailmaa hallitsee?
Tajutkaa mitä on Raamatussa sanoitettu, Mitä Herra haluaa opettaa ja ottakaa se lähtökohdaksi, - ja tajutkaa myös asian maku ja soudattakaa se pois. Niin pysytte oikealla tiellä, ilman armoa ei kukaan mene taivaaseen. Kaikki on syntisiä Jumalan Pyhyyden edessä.- Anonyymi
Jenkkilahkot kylvää sitä valheen siementä harhaoppeineen ja hurmoshenkineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jenkkilahkot kylvää sitä valheen siementä harhaoppeineen ja hurmoshenkineen.
Jenkkilahkot (Jehovantodistajat,Helluntaintodistajat,Mormonintodistajat,Adventintodistajat) kannattaa kiertää kaukaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jenkkilahkot (Jehovantodistajat,Helluntaintodistajat,Mormonintodistajat,Adventintodistajat) kannattaa kiertää kaukaa.
Myös Pohjoisruotsista alkunsa saanut lestojen lahko on syytä kiertää kaukaa.
- Anonyymi
Voihan niihin lisätä suolaa mutta kirvelevät ulkohuussissa sen jälkeen.
- Anonyymi
Tuo on kyllä totta, ja varsinkin, jos kärsii peräpukamista. niin se on yhtä helvettiä.😣
- Anonyymi
Ettekö huomaa! Tekstit on ajettu tekoälyllä suurista mega tiedostoista. Kuten litteä maa. Jota pöljälle kansalle markkinoidaan totuutena.Tässä sian agentti valmistelee uutta maailmanjärjestystä heittää paskaa tuulettimeen ja saa kansalaiset pyörryksiin ja vääristelee Raamatun ilosanoman, armon evankeliumin, että armot kävisi turhaksi. Jumalanpilkkaa ja vastustusta, viimesen päälle.
Satanistit asialla.
Tätä ei muka Raamattu kiellä:
3 Mooses: 20:13 Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset. - Anonyymi
Epämääräiset irtohenkien kosketukset ja hurmoskokemukset eivät ole mitään Jeeuksen vastaanotamisia, kuten ihmisiä eksytetään.
Jeesuksen tulemiseen ihmiseen asumaan tapahtuu Kristillisessä kasteessa, jolloin Jumala pesee ensin kaiken synnin pois sydämestä ja vasta sitten sydämeen voi tulla Jeesuksen kasteeseen lähettämä Totuuden Henki asumaan. Itse Jeesus on fyysisessä muodossa taivaassa.
Tämä on se, joka vedellä ja verellä tulee, Jesus Kristus, ei ainoastansa vedellä, vaan vedellä ja verellä. Ja Henki todistaa, että Henki on totuus.
Sillä kolme ovat, jotka todistavat taivaassa: Isä, Sana ja Pyhä Henki, ja ne kolme yksi ovat:
Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat. - Anonyymi
Uusiin raamatunkäännöksiin on laitettu suopaa.
- Anonyymi
Historiantutkimus tuo esiin aina vain vanhempia "kirjoituksia" ja mitä lähemmäs alkuperäisä tapahtumia ne ajoittuvat, sitä luotettavampia ne kirjoitukset ovat.
Siksi kaikista uusin käännös on lähinnä sitä historiallista aikaa, kun niitä kirjoituksia on laadittu, mistä Raamattu on koottu.
Jostain syystä eksyttäjät käyttävät paljon juuri sellaisia käännöskohtia, jotka on paljastunut vääriksi tai kokonaan jälkikäteen Raamattuun lisätyksi kuten Markuksen loppuosa: ihmeet ja merkit seuraa, kun vaan uskotaan ja kastetaan niin voidaan juoda vaikka myrkkyä ja voidaan antaa myrkkykäärmeiden pistää ja ojellennetaan vaan kädet sairaiden päälle, niin taudit häviää.
Jeesus ilmestyy lähimmilleen
9 Kun Jeesus oli varhain sapatin jälkeisenä päivänä noussut kuolleista, hän ilmestyi ensiksi Magdalan Marialle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän pahaa henkeä.
[Markuksen evankeliumi päättyi alkuaan jakeeseen 16:8.Joku varhaiskristillinen kirjoittaja on täydentänyt evankelistan esitystä muualta tunnetulla, luotettavaksi katsotulla perimätiedolla.]
Ihmeillä ja merkeillä kun eksyttäjiän on helppo ihmisiä eksyttää liittymään niihin hurmoslahkoihin, kaatolahkoihin, mitä tänne on Jenkeistä pustettu reilun 100 v. ajan.
Jeesuksen ajan ihmeet kun oli ja meni. Nyt tässä lopan ajassa niitä ihmeitä ja tunnustekoja tekee ihan eri "jeesukset".
Ilm. 16:14 "Ne ovat pahoja henkiä, jotka tekevät ihmeitä"
- Anonyymi
<<Historiantutkimus tuo esiin aina vain vanhempia "kirjoituksia" ja mitä lähemmäs alkuperäisä tapahtumia ne ajoittuvat, sitä luotettavampia ne kirjoitukset ovat.<<
Aito Jumalan tahto on nytkin taivaassa , ollut jo ennen aikojen alkua, eikä muutu vaikka maailma muutu joka hetki. Samoin kuin ei luonnon lait, ne pysyy samana vaikka maailmaa muttuu joka hetki, mutta muuttuu lakien puitteissa absoluuttisesti.
Jeesus tuli taivaasta toisesta luomakunnasta kaikkein Pyhimmästä, tähän pahaan maailmaan, jossa perkele hallitsee . Jeesus erämaassa 40.pv.
Jumalan tuntemusta tavoitellaan, se antaa levon ja rauhan rakkauden. Taivaassa kaikki on Pyhää ja puhdasta, lukekaa Raamatun lopusta missä kiitos seisoo!- Anonyymi
Jeesus tuli sieltä Marian kohdusta ihmiseksi. Oikea usko onkin uskomista, että Jeesus on ihminen.
Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä he saavat nähdä Jumalan.
1. Joh. 4:2
Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta.
Riivaajahenget eli lahkojen kaatohenget tunnustaa ja tietää Jeesuksen Korkeimman Jumalan Pojaksi ja huutaa sitä uskoaan toistenkin tietoon.
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?
Luuk. 8:28 Jeesuksen nähdessään hän parkaisi, heittäytyi hänen eteensä ja huusi kovalla äänellä: "Mitä sinä minusta tahdot, Jeesus, Korkeimman Jumalan poika?
- Anonyymi
<<Jeesuksen tulemiseen ihmiseen asumaan tapahtuu Kristillisessä kasteessa,<<
Kuinka moni kastettu on langennut pois uskosta ja ja "ylpeilee" ja viisastelee uskollaan ja tienaa Jeesuksella?- Anonyymi
Oikea uskonyhtyes ihmisen ja Luojan välissä on hengllinen asia, näkymätön asia, ei mikään helluntailaiste epäpyhien hurmoshenkien voimasta kaatuilu ja hihhuilu jossain lahkokellarissa. Ei se tarkoita oikeata uskoa ollenkaan, vaan henkivaltojen toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikea uskonyhtyes ihmisen ja Luojan välissä on hengllinen asia, näkymätön asia, ei mikään helluntailaiste epäpyhien hurmoshenkien voimasta kaatuilu ja hihhuilu jossain lahkokellarissa. Ei se tarkoita oikeata uskoa ollenkaan, vaan henkivaltojen toimintaa.
Mitä motiiveista kirjoitettu tuomio?
- Anonyymi
Suolaa kannattaakin korvata muilla mausteilla. Esimerkiksi valkosipulilla ja chilillä.
- Anonyymi
Ef. 5:26 että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta,
1. Joh. 5:8
Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ef. 5:26 että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, sanan kautta,
1. Joh. 5:8
Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat.Mykykeittoa, kun munuaiset ja liha lisätään. Pottuja unohtamatta.
- Anonyymi
Suola?
- Anonyymi
Paavali yritti kirkastaa Jumalan sanaa valehtelemalla.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun valheeni kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Jumalan sana on sellaisenaan kirkas ja säilyvä, ikuinen, ei sitä tarvi suolata.
Ps. 12:6
(12:7) Herran sanat ovat selkeitä sanoja, hopeata, joka kirkkaana valuu sulattimesta maahan, seitsenkertaisesti puhdistettua.
Epäpyhän hurmoshengen saaneet helluntailaiset yrittävät muuttaa selkeitä sanoja salakielisiksi viesteiksi.(glossolaliaksi) - Anonyymi
<Jeesus on ihminen.<
Paljon paljon muutakin!
Kuka on Ihmisen Poika Danielin kirjassa?
Kaikkeuden valtias, joka on luonut kaikki mitä olemassa on.Joh:1:3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Joka ei usko ei usko. Riivaajatkin uskovat ja vapisevat. Epäusko on suurin synti!- Anonyymi
Jeesus ei ollut ihminen vielä silloin luomistyön aikana.
Jeesus tuli ihmiseksi Marian kohdusta.
Kasteessa Jumala tunnusti Jeesuksen omaksi pojakseen. Tämä on minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin.
Eikä Jeesus käytä enää taivaassa Jeesus nimeä, mikä on ihmisen nimi.
Antikristus esiintyy maan päälä Jeesus-nimeä käyttäen, eksyttäen mahdollisimman paljon ihmisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus ei ollut ihminen vielä silloin luomistyön aikana.
Jeesus tuli ihmiseksi Marian kohdusta.
Kasteessa Jumala tunnusti Jeesuksen omaksi pojakseen. Tämä on minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin.
Eikä Jeesus käytä enää taivaassa Jeesus nimeä, mikä on ihmisen nimi.
Antikristus esiintyy maan päälä Jeesus-nimeä käyttäen, eksyttäen mahdollisimman paljon ihmisiä.Jeesus tiesi, että Antikristus tekee identiteettivarkauden kun Jeesus nousee taivaaseen.
Siksi Jeesus pyysi rukoilemaan suoraan isäänsä, Isä meidän, joka olet taivaassa....
Samoin Jeesus pyysi kastamaan nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen....
- Anonyymi
Uskon henki eli uskon tuli annettiin helluntaina kun 3000 ihmistä kastettiin pelastukseen uuden liiton jäsenenksi.
Mark. 10:39
He sanoivat hänelle: "Voimme". Niin Jeesus sanoi heille: "Sen maljan, jonka minä juon, te tosin juotte, ja sillä kasteella, jolla minut kastetaan, kastetaan teidätkin,
Sillä Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
Jeesus viittasi opetuslapsien helluntaina kasteessa saamaan Totuuden Henkeen, joka annettiin kastetuille 3000 ihmiselle helluntaina kasteessa vedestä ja Hengestä syntien anteeeksisaamiseksi (=vere sovitus on kasteessa) eli pelastukseksi ja uskon tulen eli uskon Hengen lahja annettiin kasteessa kaikille Kristuksen omaksi kastetuille. - Anonyymi
Kukaan ei ole saanut 1992 valmistuneesta raamatunväärennöksestä lukea Jumalan sanaa.
- Anonyymi
Parhaimin käännökset on vaarallaisia harhaoppeja, heresioita, joilla ihmisiä eksytyteään villitsevien hurmoshenkien valtaan helluntailaiseksi.
- Anonyymi
Raamatun käännös v.38 on paras. V.92 on vesitetty versio.
- Anonyymi
Kannattaa katsoa tämä ohjelma. https://www.youtube.com/watch?v=O5RjVP_TuRA
- Anonyymi
Hyvää suomennosta ei ole, tai ainakaan en ole löytänyt sellaista. Vuoden 1776 Biblia sanotaan olevan melko uskollinen Raamatulle, mutta olen huomannut siinä virheitä. En oppivirheitä, vaan pienempiä kääntäjän virheitä. 1930-luvun käännöksestä puuttuu kokonaisia jakeita, mm Ap. 8:37 ja Jes. 14:12.
King James Bible sen sijaan on täydellinen. Vuodesta 1611 se on ollut täydellinen Jumalan sana lopun ajan uskoville. Suuri väite? Kyllä. Sitä ei vielä todista se, että KJB on maailman kaikkein eniten myyty kirja koskaan.
Brandon Peterson todisti KJB:n jumalallisen alkuperän matemaattisesti. Hänen e-kirjansa 'Sealed by the King' on luettavissa samannimisiltä dot com -sivuilta, tai voi tilata paperiversion. Maksu on vapaaehtoinen. Minä olin niin otettu valtavasta työstä, että maksoin kahdesta kirjasta, vaikka latasin sen vain kerran.
Peterson käyttää tietokoneohjelmaa, joka ansaitsee ihan oman ketjunsa. En muista ohjelman kehittäjän nimeä. Sillä voi laskea täsmälleen, montako kirjainta, sanaa, tiettyä sanaa on Raamatussa, siis oikeassa virheettömässä Raamatussa, KJB:ssa. Luepa, miten monta kertaa sanat Jesus (poisluettuna anti-maininnat, joissa puhutaan jostain toisesta miehestä mineltä Jesus), Lord, LORD (Isä Jumala), Jesus Christ, Lord Jesus Christ ja tuhansia muita sanoja esiintyy koko Raamatussa, kussakin testamentissa, luvussa. Ihmeellinen ilmiö KJB:ssa on, että nuo luvut ovat jaollisia seitsemällä, Jumalan luvulla. Selatkaa itse kirjaa. Se on yli 500-sivuinen, mutta helppo lukea sieltä täältä,m koska se on lähinnä taulukoita ja listoja.
Mikään huippukone ei pystyisi tuottamaan noita ihmeitä. Ehkä yhden niistä, mutta ei tuhansia samalla kertaa! Ja VT kirjoitettiin hepreaksi, UT tuhat vuotta myöhemmin kreikaksi, ja 1500 vuotta myöhemmin ne käännettiin King James Raamatuksi, joka on seitsemän englanninkielinen käännös. Siinä sitten esiintyvät nämä ihmeet. Raamatussa Jumala sanoo sanansa karkaistun tulessa seitsemän kertaa. Hän myös sanoo kirjoittaneensa nimensä (LORD kaikki isoilla) kirjaansa. Sen hän sanoo Mooseksen toisen kirjan kohdassa 16:11.
Tämä oli vain raapaisu. Jos ette vielä tunne KJB:a, lukekaa Petersonin kirja. KJB-raamattuja ei taida juuri olla myynnissä tässä meidän pakanamaassamme, mutta Britanniasta tai USA:sta niitä saa monesta paikasta. Omani ostin Trinitarian Bible Society:sta, suuritekstisen, asultaankin kauniin A4-kokoisen teoksen. Maksoi silloin vain 29 puntaa.
Kirjoitukset KJB:sta joskus häviävät tältä pakanapalstalta. Kopioin tämän ja laita uudestaan joskus. Jumalan sana ei kuole, mutta saatana yrittää pitää mahdollisimman monet sokeina sille.- Anonyymi
Olisiko ollut
Jes. 34 --
Kjv n mukaan tuhotussa
Edomissa olisi satyyrit ja
Yksisarviset? -- itse pidän
Parempana new king james version.
- Anonyymi
Jo on ihme ja kumma!
Entäs jos ei olisikaan jaollinen 7:llä? Olisikin jaollinen vaikkapa 3,14. - Anonyymi
Suolankäyttöä pitäisi rajoittaa.
- Anonyymi
Ja pippuri?
"Kääntäjien Sanaako" se Raamattu onkin?! - Anonyymi
Kuunnelkaa tai lukeakaa Brandon Petersonia. 500-sivuisessa teoksessaan hän esittelee matemaattisesti, miten King James Bible on täydellinen Jumalan sana. Lyhyesti: se on lukemattomin tavoin seitsemällä jaollinen.
Peterson käyttää tietokoneohjelmaa, joka ansaitsee ihan oman ketjunsa. En muista ohjelman kehittäjän nimeä. Sillä voi laskea täsmälleen, montako kirjainta, sanaa, tiettyä sanaa on Raamatussa, siis oikeassa virheettömässä Raamatussa, KJB:ssa. Luepa, miten monta kertaa sanat Jesus (poisluettuna anti-maininnat, joissa puhutaan jostain toisesta miehestä mineltä Jesus), Lord, LORD (Isä Jumala), Jesus Christ, Lord Jesus Christ ja tuhansia muita sanoja esiintyy koko Raamatussa, kussakin testamentissa, luvussa. Ihmeellinen ilmiö KJB:ssa on, että nuo luvut ovat jaollisia seitsemällä, Jumalan luvulla. Selatkaa itse kirjaa. Se on yli 500-sivuinen, mutta helppo lukea sieltä täältä,m koska se on lähinnä taulukoita ja listoja.
Mikään huippukone ei pystyisi tuottamaan noita ihmeitä. Ehkä yhden niistä, mutta ei tuhansia samalla kertaa! Ja VT kirjoitettiin hepreaksi, UT tuhat vuotta myöhemmin kreikaksi, ja 1500 vuotta myöhemmin ne käännettiin King James Raamatuksi, joka on seitsemän englanninkielinen käännös. Siinä sitten esiintyvät nämä ihmeet. Raamatussa Jumala sanoo sanansa karkaistun tulessa seitsemän kertaa. Hän myös sanoo kirjoittaneensa nimensä (LORD kaikki isoilla) kirjaansa. Sen hän sanoo Mooseksen toisen kirjan kohdassa 16:11.
Tämä oli vain raapaisu. Jos ette vielä tunne KJB:a, lukekaa Petersonin kirja. KJB-raamattuja ei taida juuri olla myynnissä tässä meidän pakanamaassamme, mutta Britanniasta tai USA:sta niitä saa monesta paikasta. Omani ostin Trinitarian Bible Society:sta, suuritekstisen, asultaankin kauniin A4-kokoisen teoksen. Maksoi silloin vain 29 puntaa.- Anonyymi
Brandon Petersonin havaintoja ilmaisohjelmalla purebiblesearch. Tulokset löytyvät hänen sivultaan kjvcode:
Raamatussa (KJB, ei satanistiset kaupalliset katoliset väännökset) on 823543 sanaa, eli 7x7x7x7x7x7x7. Seitsemän on Jumalan luku. Raamatussa paholaiseen ja antikristukseen viittaavat sanat taas esiintyvät kuudella jallosia kertoja. Jeesus-sanan 666. maininta koskee väärää profeettaa.
_________________
Miksi et puhu siitä, että myös koraani on todistettu matemaattiseti?
Raamatun lisäksi myös Koraani on matemaattisesti todistettu.
Kun sain tietää Raamatun koodista, aloin miettiä: jos Raamatussa on koodi, onko koodi myös muiden uskontojen kirjoituksissa, ja onko koodi myös muualla? Niinpä aloin tutkia asiaa.
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
RAAMATTU EI OLE AINOA, JOSSA ON NUMEROLOGIAA, MUTTA TIETYSTI KRISTITTYJEN MUKAAN VAIN RAMATUN NUMEROLOGIA ON JUMALASTA JA KORAANIN NUMEROLOGIA ON SAATANASTA.
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
Kristityt ovat ylpeitä siitä, että Raamatussa on koodi. Ivan Panin on tutkinut Raamatun numerologiaa.
MUTTA, MUTTA:
Mutta he jättävät sujuvasti huomiotta sen, että myös Koraanissa on numerologiaa, siis koodi. Koraanin numero on 19.
Muinaisilla slaavilaisilla aakkosilla on myös numerologiaa. Sen yliluonnollinen numero on 28.
Koraanin matemaattinen ihme (koodi 19).
Kyse on siis joistakin koodeista, joita löytyy luomista, kosmologiaa, kosmogoniaa, universumia jne. käsittelevistä tuhansia vuosia vanhoista teksteistä.
TIEDÄN JO KRISTITTYJEN VASTAUKSEN TÄHÄN:
Ainoastaan Raamatun koodi on Jumalasta ja Koraanin ja muiden kirjoitusten koodi on saatanasta, (vaikka saatana ei ole edes olemassa).
Muinaisilla slaavilaisilla aakkosilla on myös numerologiaa. Sen yliluonnollinen numero on 28.
https://www.youtube.com/watch?v=dtLicsTCSfo
https://www.youtube.com/watch?v=hfmF5Rh6gwQ
https://www.youtube.com/watch?v=11dDOBdQobQ&pp=ygUKcXVyYW4gY29kZQ==
Koraanin numeeriset ihmeet
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
KORAANISSA ON MYÖS NUMEROLOGIA, JA PALJON VAHVEMPI.
https://en.wikipedia.org/wiki/Quran_code
KORAANIN KOODI
Termi Koraanin koodi (tunnetaan myös nimellä Code 19) viittaa väitteeseen, jonka mukaan Koraanin teksti sisältää piilotetun matemaattisesti monimutkaisen koodin. Kannattajat uskovat, että koodi on matemaattinen todiste Koraanin jumalallisesta kirjoittajuudesta, mutta mikään riippumaton matemaattinen tai tieteellinen instituutti ei ole vahvistanut tätä väitettä. Koraanin koodin kannattajat väittävät, että koodi perustuu tilastollisiin menetelmiin. Merkittävin kannattaja on Rashad Khalifa, joka kuvasi vuonna 1969 Koraanin alkukirjaimet numeroiden ja jakaumien avulla ja väitti vuonna 1974 löytäneensä Koraaniin kätketyn matemaattisen koodin, joka perustui numeroon 19. Koraani on siis kätketty luku 19:äänTermi Koraanin koodi (tunnetaan myös nimellä Code 19) viittaa väitteeseen, jonka mukaan Koraanin teksti sisältää piilotetun matemaattisesti monimutkaisen koodin. Kannattajat uskovat, että koodi on matemaattinen todiste Koraanin jumalallisesta kirjoittajuudesta, mutta mikään riippumaton matemaattinen tai tieteellinen instituutti ei ole vahvistanut tätä väitettä. Koraanin koodin kannattajat väittävät, että koodi perustuu tilastollisiin menetelmiin. Merkittävin kannattaja on Rashad Khalifa, joka kuvasi vuonna 1969 Koraanin alkukirjaimet numeroiden ja jakaumien avulla ja väitti vuonna 1974 löytäneensä Koraaniin kätketyn matemaattisen koodin, joka perustui numeroon 19. Koraani on siis kätketty luku 19:ään.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Brandon Petersonin havaintoja ilmaisohjelmalla purebiblesearch. Tulokset löytyvät hänen sivultaan kjvcode:
Raamatussa (KJB, ei satanistiset kaupalliset katoliset väännökset) on 823543 sanaa, eli 7x7x7x7x7x7x7. Seitsemän on Jumalan luku. Raamatussa paholaiseen ja antikristukseen viittaavat sanat taas esiintyvät kuudella jallosia kertoja. Jeesus-sanan 666. maininta koskee väärää profeettaa.
_________________
Miksi et puhu siitä, että myös koraani on todistettu matemaattiseti?
Raamatun lisäksi myös Koraani on matemaattisesti todistettu.
Kun sain tietää Raamatun koodista, aloin miettiä: jos Raamatussa on koodi, onko koodi myös muiden uskontojen kirjoituksissa, ja onko koodi myös muualla? Niinpä aloin tutkia asiaa.
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
RAAMATTU EI OLE AINOA, JOSSA ON NUMEROLOGIAA, MUTTA TIETYSTI KRISTITTYJEN MUKAAN VAIN RAMATUN NUMEROLOGIA ON JUMALASTA JA KORAANIN NUMEROLOGIA ON SAATANASTA.
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
Kristityt ovat ylpeitä siitä, että Raamatussa on koodi. Ivan Panin on tutkinut Raamatun numerologiaa.
MUTTA, MUTTA:
Mutta he jättävät sujuvasti huomiotta sen, että myös Koraanissa on numerologiaa, siis koodi. Koraanin numero on 19.
Muinaisilla slaavilaisilla aakkosilla on myös numerologiaa. Sen yliluonnollinen numero on 28.
Koraanin matemaattinen ihme (koodi 19).
Kyse on siis joistakin koodeista, joita löytyy luomista, kosmologiaa, kosmogoniaa, universumia jne. käsittelevistä tuhansia vuosia vanhoista teksteistä.
TIEDÄN JO KRISTITTYJEN VASTAUKSEN TÄHÄN:
Ainoastaan Raamatun koodi on Jumalasta ja Koraanin ja muiden kirjoitusten koodi on saatanasta, (vaikka saatana ei ole edes olemassa).
Muinaisilla slaavilaisilla aakkosilla on myös numerologiaa. Sen yliluonnollinen numero on 28.
https://www.youtube.com/watch?v=dtLicsTCSfo
https://www.youtube.com/watch?v=hfmF5Rh6gwQ
https://www.youtube.com/watch?v=11dDOBdQobQ&pp=ygUKcXVyYW4gY29kZQ==
Koraanin numeeriset ihmeet
Koraani on myös todistettu matemaattisesti.
KORAANISSA ON MYÖS NUMEROLOGIA, JA PALJON VAHVEMPI.
https://en.wikipedia.org/wiki/Quran_code
KORAANIN KOODI
Termi Koraanin koodi (tunnetaan myös nimellä Code 19) viittaa väitteeseen, jonka mukaan Koraanin teksti sisältää piilotetun matemaattisesti monimutkaisen koodin. Kannattajat uskovat, että koodi on matemaattinen todiste Koraanin jumalallisesta kirjoittajuudesta, mutta mikään riippumaton matemaattinen tai tieteellinen instituutti ei ole vahvistanut tätä väitettä. Koraanin koodin kannattajat väittävät, että koodi perustuu tilastollisiin menetelmiin. Merkittävin kannattaja on Rashad Khalifa, joka kuvasi vuonna 1969 Koraanin alkukirjaimet numeroiden ja jakaumien avulla ja väitti vuonna 1974 löytäneensä Koraaniin kätketyn matemaattisen koodin, joka perustui numeroon 19. Koraani on siis kätketty luku 19:äänTermi Koraanin koodi (tunnetaan myös nimellä Code 19) viittaa väitteeseen, jonka mukaan Koraanin teksti sisältää piilotetun matemaattisesti monimutkaisen koodin. Kannattajat uskovat, että koodi on matemaattinen todiste Koraanin jumalallisesta kirjoittajuudesta, mutta mikään riippumaton matemaattinen tai tieteellinen instituutti ei ole vahvistanut tätä väitettä. Koraanin koodin kannattajat väittävät, että koodi perustuu tilastollisiin menetelmiin. Merkittävin kannattaja on Rashad Khalifa, joka kuvasi vuonna 1969 Koraanin alkukirjaimet numeroiden ja jakaumien avulla ja väitti vuonna 1974 löytäneensä Koraaniin kätketyn matemaattisen koodin, joka perustui numeroon 19. Koraani on siis kätketty luku 19:ään..Kun sain tietää Raamatun koodista, aloin miettiä: jos Raamatussa on koodi, onko koodi myös muiden uskontojen kirjoituksissa, ja onko koodi myös muualla? Niinpä aloin tutkia asiaa.
Koraanin numeeriset ihmeet
KORAANISSA ON MYÖS NUMEROLOGIA, JA PALJON VAHVEMPI.
TEKSIT, JOISSA ON KOSMOGONIA JNE - SELLAISIA KAIKKIA TEKSTEJÄ VOI TODISTAA MATEMAATTISESTI.
Kristitty kirjoitti:
"Jos joku tosiaan etsii totuutta, hänen kannattaa kuunnella Brandon Petersonia. Hän on todistanut King James Biblen jumalallisen alkuperän matemaattisesti,"
Useat tutkijat ympäri maailmaa ovat todistaneet MYÖS Koraanin jumalallisen alkuperän matemaattisesti.
Brandon Petersonin havaintoja ilmaisohjelmalla purebiblesearch. Tulokset löytyvät hänen sivultaan kjvcode:
Raamatussa (KJB, ei satanistiset kaupalliset katoliset väännökset) on 823543 sanaa, eli 7x7x7x7x7x7x7. Seitsemän on Jumalan luku. Raamatussa paholaiseen ja antikristukseen viittaavat sanat taas esiintyvät kuudella jallosia kertoja. Jeesus-sanan 666. maininta koskee väärää profeettaa.
_________________
Miksi et puhu siitä, että myös koraani on todistettu matemaattiseti?
Kristitty kirjoitti:
"Jos joku tosiaan etsii totuutta, hänen kannattaa kuunnella Brandon Petersonia. Hän on todistanut King James Biblen jumalallisen alkuperän matemaattisesti,"
Mutta miksi et kirjoitä tästä, että useat tutkijat ympäri maailmaa ovat todistaneet MYÖS Koraanin jumalallisen alkuperän matemaattisesti.
Matemaattinen ilmiö Koraanissa, joka on maanjäristyksellisiä mittasuhteita: Koraanin ensisijaisten tilastojen (sanat, säkeet, luvut) määrittäminen ja sen kiehtovan yhteyden paljastaminen kultaiseen leikkaukseen.
Miksi et puhu siitä, että myös koraani on todistettu matemaattiseti?
Kristitty kirjoitti:
"Jos joku tosiaan etsii totuutta, hänen kannattaa kuunnella Brandon Petersonia. Hän on todistanut King James Biblen jumalallisen alkuperän matemaattisesti,"
Maailmassa on monia täysin riippumattomia, ei-islamilaisia tutkijoita, jotka ovat tutkineet Koraanin matematiikkaa, sen ihmeellisyyttä, miksi sinä olet hiljaa tästä?
- Anonyymi
Suolaa on helppo ripotella.
Tosin vanhempiinkin väännöksiin pitää suhtautua asiaankuuluvalla huumorilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082655
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521866Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1521447Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3671418Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3571356Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251246Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe611213Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141146- 551006
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23928