Kukahan puuttuisi tähän typeryyteen, että kahdeksan viikoin välein pitää maksaa tyhjästä eli siitä että alueella kaahaileva jätepuristinauto käy toteamassa jätepönttöni taas tyhjäksi
Jo vuosia sitten vahdoin jätteen tuottamisen kierrättämisen.
Joka vuosi ei synny sekajätettä kun kierrätän maitotölkit ja elintavikkeiden muovipakkaukset.
Jo vuosia sitten vahdoin jätteen tuottamisen kierrättämisen.
Joka vuosi ei synny sekajätettä kun kierrätän maitotölkit ja elintavikkeiden muovipakkaukset.
Vastaukset 93
Vanhimmat
Taloudesta löytyy aina sellaista tavaraa jolla voi täyttää jäteastian. Ei tarvitse muutoin kuskata kierrätykseen, kun hajoittaa tavaraa joka tyhjennykseen, koska sen joutuu kuitenkin maksamaan, oli siinä astiassa jätettä tai ei. Vanhoja patjoja, mattoja jne.
Hörönlörön taas: " ... joutuu kuitenkin maksamaan....
Sitähän tässä on valitettu koko ajan vasemmiston ja vihreiden sekajätetyranniasta ja katteettomasta rahastuksesta tyhjille sekajätepöntöille.
Tuo stanallinen tyhjästä rahastaminen on saatava loppumaan. Muuttakoon asiasta vastaava lakia niin, että kun lopulta kaiken kierrätyksen jälkeen jollain saa sekajäteastian täytetyksi, itse ilmoittaa siitä, että nyt voi käydä tyhjentämässä.
Muuten tyhhjästä rahastus syö motivaation kierrätykseen.
Jos siirryttäisiin soitan sitten kun jäteastiani on täynnä -käytäntöön, niin siinä ei läheskään kaikkien jäteastia täyttyisi koskaan, mutta teiden varret sitäkin enemmän.
Paljon idioottimaisempaa olisi antaa jäteauton kulkea paikasta toiseen katsomassa tyhjiä jäteastioita. Ainakin voitaisiin antaa mahdollisuus vielä harvempaan tyhjennysväliin. Vaikka esimerkiksi kerran vuodessa.
Eikä tuota tarvitse soittaa, sen voi ilmoittaa nettipalvelussa.
Voi sen ilmoittaa kirjeelläkin tai käydä paikan päällä tilaamassa, jos saivarrella haluaa.
Tuskinpa monenkaan jäteastia on tyhjennyspäivänä tyhjä.
Mitä ihmettä? Voihan ne kierrätettävätkin heittää tien varsille läydettäväksi, jos haluaa.
Paljon motivoivampaa on, että TODELLISEN TARPEEN MUKAISISESTI saa rauhassa täyttää sekajäteastian. Tyhjäkalloisemmankin pitäisi tajuta, että kun huolellisesti kaikki mahdollisen kierrättää, niin ei sekajäteastia, edes 140 l, mitenkään pienellä perheellä tule kahdeksassa viikossa täyteen.
Olisi sääntöjenlaatijan jo pitänyt tämä ymmäetää ja ottaa jätetyhejnnysten pidempinä väleinä huomioon.
Turhia kilometreja rällätään nyt isolla roska-autolla, täysin tarpeettomia, saastuttabia ja kalliita.
Siis tarkoituskin ollut PALKKÄ KATTEETON RAHASTU, KALLIS SELLAINEN!
Tuskimpa monenkaan jäteastia on tyhjennyspäivämä TÄYNNÄ, jos tunnolliseen kaiken muun kierrättänyt!
Liian tiheiden tarpeettomien "tyhjennysten" varjolla kalliista kuukausimaksua että tyhjennysmaksua nostavat roskafirmat, joissa "tarpeellisia" toimistohenkilöitäkin kymmenittäin...
Pelkkää ylikallista rahastusta.
Muistaakseni Helsingissä oli ainakin kokeilussä "älyroskiksia"
Ne radioteitse ilmoittivat täyttymisestään.
IHAN SAMA kun vaan porvari-vapaamuurarien firmat saa rahaa-
roskat o n sivu-asia
Valitettavasti on helpompi tunkea kotitalousjäte Prisman kassiin lajittelematta.
1.1 miljoonasta omakotitalosta jää saamatta paljon uusiomuovin raaka-ainetta.
Uusiomuovikilo vähentää puolitoista kiloa CO2-päästöä verattuna muovin tekemiseen raakaöljystä.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17848599S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Alunperin kuntien vastuulla ollut jätehuollon organisaatio on paisunut valtavasti, koska on nimitetty kaikenlaista pikkupäällikköä ja runsaasti paljon suurempaa. Asiakkaiden maksettavaksi tulevat hinnat nousseet kohisten. Ei ihme, koska roskakuskifirma on ottanut tehtävikseen kaikkea sinne kuulumatonta kallista huuhaata, esim monivärinen roskakalenteri, jossa ihmisten seinille tuputetaan rumia, vanhojen kiinnostamattomien talojen kuvatuksia, jaetaan paksulle paperille painettua roskalehteä, moniväristä tietenkin, jossa huu-haa-kertomuksia, joita ei vaivaannu todellakaan lukemaan, myös pakkoruotsiksi tietenkin. Molempia sivuja 18 kpl, eli yhteensä 36 kpl. Nämäkin kalliit painokset, joiden kuluihin tietenkin lisättävä firman henkilön/henkilöiden niihin tuhraama aika, pitäisi yksinkertaisesti korvata pelkällä yksisivuisella tiedotteella, jossa tyhjennysajat, ja poikkeamat. Tulisi sellainen luettuakin, pelkistetty ja asiallinen, se riitää. Mieleisensä kalenterin voi tietysti vapailta markkinoilta hankkia joka ainoa, vai onko tarkoitus saada joku tuollakin työllistettyä kuluttajan maksamana?
Alunperin jätteet tyhjensi ajallaan paikallinen yrittäjä, kirjoitti laskut, ja siinä se. Ei ollut joutolisäkustannuksia, eikä ärsyttäviä rumien talojen kuvatuksia. Ei jouto-juttulehteä, Eikä valittaa tarvinnut tyhjennyksistä, niin kuin nyt on joutunut.
Nykyisin tyhjentäjäroskakuskifirman sivuilta löytyy ainakin 33 kpl erilaista johtajaa, suunnittelijaa, pikkupäällikköä, vastaavaa, koordinaattoria, järjestäjää, kouluttajaa, hoitajaa ym...ym. Tässä ei tietenkään ole mukana ainuttakaan käytännön työn hoitajaa eli roskakuskia, joten heidän määränsä on arvoitus...
Ei tarvitse tuossa valossa ihmetellä, miksi roskatyhjennysten hinnalla on vain yksi suunta, nouseva, eikä taatusti näihinkään asiakkaan kustannukset jää.
Koska roskaliittymä on kaikille pakollinen, pitää ns. "kellokalle" kierrättää j jätefirman joka ainoan johtajasta alimpaan toimistotyöntekijän vieressä. Näin tehtiin aikoinaan yksityisissä firmoissa, saatiin kevyesti "löysät pois", eli työ järkeistettiin, ja "kulujahti" tuotti tulosta!
Sveitsissä maksetaan tuotetun jätteen määrän mukaan.
Kuljetukseen otetaan vain viralliset ennalta maksetut leimatuttu pussit.
Motivoi pakkaamaan jätteensä tiiviisti !
Siinäpä onkin pussimonopoli. Ei kelpaa kierrätyspussit, pitää olla juuri tähän käyttöön tarkoitetut pussit.
Täällä ahneroskafirmat rahastavat lisäksi automaattisesti perusmaksua 2,91 kk. Maksettava joka kuukaudelta, pelkkää rahastusta tuokin.
Kulutus murto-osa höttöisesti täytettyihin sekapussukoihin verattuna.
Saavatko Sveitsissä eri lajit erilleen kierrätettäviksi?
Syksyllä alkaa tyhjien biojäteastioiden tyhjennys.Sekajäteastia tyhjennetään kerran kuussa ja puolillaan on .Olenkin lopettanut lajittelun ja jätepisteelle roudaamisen,että saan kotiroskikseen edes jotain.
> Olenkin lopettanut lajittelun
Halutaanko kierrätystä ESTÄÄ vaiko EDISTÄÄ ?
Sekajätetyrannia rankasti estää kun maksaa pitää joka tapauksessa.
LIIKKUMATTOMUUS kuulemma aiheuttaa Suomelle mijardikulut vuodessa.
Liikuntaa voisi yhdistää eri jätelajien viemiseen Sortti-asemalle.
Joka pakkauksen ja purnukan kierrätys vasta on tolkutonta. Niiden kanssa joutuu ajelemaan pitkin ja poikin maakuntaa että kaikki tarvittavat kierrätyspömpelit löytää.
Ei tarvitse käydä kuin yhdessä paikassa. Päivittäistavarakaupan vieressä on keräyskontit, ei tarvitse ajella yhtään ylimääräistä kilometriä. Voi viedä samalla, kun käy ruokakaupassa.
Keravalla ystävällisesti lopetettiin keskustan Sortti-asema.
Luhtaniituntien asemalla (laaja kenttä) ei ole muovinkeräystä eli minulla lähes kaiken jätteen tuottavalle etsittävä ne kierrätyspömpelit kaukaa.
> Päivittäistavarakaupan vieressä on keräyskontit ...
Näkis vaan.
Jätehuolto neuvoi muovinkeräyspisteen "lähiön" (oma rautatieasema!) sotkuisen syrjäkujaverkoston syövereistä,
Nyt on salaa eli tiedottamatta tullut kaupungin vastakkaiselle laidalle ja tällä kerralla vilkkaiden läpiajoväylien varteen.
Löytyi pienten hiirisulkeisten jälkeen netistä.
Asiat on järjestetty huonosti. Kierrätyskonttien pitää olla siellä, missä ihmiset muutenkin käyvät päivittäin. Silloin keräys tuottaa järjestäjälle kulut.
Hienoa jos jossain näin on. Meilläpäin lähikeräyspisteessä on vain paperi, metalli, kartonki ja lasi. Muovit täytyisi ajaa kunnan ulkopuolelle lähikaupungin Sorttiin, 45km suuntaansa, samoin kuin kaikki muukin noiden neljän asian ulkopuolelle jäävä. Ei oikein huvita jemmailla sampoopulloja ja makkarapaketteja nurkissa viikkokausia odottelemassa että Sorttiin päin tulee asiaa.
Kierrätyskontit vievät tilaa sijoitettuna helpsti autoihin kuormattaviksi.
Ei voi sijoittaa minne tahansa.
Sortti-pisteellä asfalttikentän reunassa muut kontit olivat perättäin kuin junanvaunut, mutta kaksi muovijätekonttia 45 asteen kulmassa asfaltin reunaan nähden.
Ilmeisesti nostetaan auton perästä kuormalavan tapaan, Vie tilaa.
Roskis viedään vain kerran kuukaudessa, ei tarvitse kahden viikon välein.
Siitähän voi sopia muutoksen jätehuoltofirman kanssa.
Vastapäisen pankinjohtajaperheen (4 henkilöä) jätekatoksen ovi kolisee yhtenään ja raskas jätepuristinauto käy joka viikko.
Tuokin liian usein. Lisäksi aloittajan mielestä KAHDEKSAN (ei kahden) viikon välein on turhan tiuha väli.
Ei pidä tehdä asiasta itselleen ongelmaa. Eikä siinä jätehuollossa olekaan mitään ongelmaa.
Siinä on ongelmaa joka poistuisi lopettamalla saastuttava sekajätteen keräys.
Ihmiset veisivät kierrätettävät (pääosa) ja sekajätteet (vähäiset) keräyspisteille.
Kuten keräyspaperin jo iät ajat.
Ongelma on lähinnä se, että maksat joka tyhjennyksestä 8 viikon välein tasasumman oli se täynnä tai ei. Pidempää tyhjennysväliä ei ole ostettavissa.
> Pidempää tyhjennysväliä ei ole ostettavissa.
Pääradanvarren (Kerava...Hämeenlinna) Kiertonuija -yhtiön alueelle neuvoi juristirouva salaisen linkin, jolla voi saada 12 viikkoa:
https://www.kolmenkierto.fi/viranomaispalvelut/jateastian-pidennetty-tyhjennysvali/
Toisaalta: pk-seudulla HSY antaa aivan avoimesti 16 viikkoa.
Ei ollut Lehtomäen Kesk, paskakaivoissakaan ongelmaa, ei ollut.
Ei olekkaan, työkaveri tulee mökiltään Jyväskylään Päijänteen itäpuolelta, siinä on vielä kaikki hyvin, mutta kun sekajätteen sijoitus paikaksi on määrätty Korpilahti, että hänen pitää käydä Korpilahdelle viemässä sekajätteensä, siitä tulee ylimääräistä ajoa n.60 km.... tämäkö on ekologista toimintaa? Jos kyseessä olisi ihminen joka joutuisi kulkemaan mökkimatkat linja-autolla, olisiko sitten Jyväskylästä käytävä viemässä mökin sekajätteet Korpilahdelle linja- autolla tai taksilla?
En minä ainakaan maksa mitään tyhjästä ainoastaan tyhjennys kerrasta
Jos kierrätät, joudut näkemään paljon vaivaa keksiäksesi jotain tyhennettävää seuraavaan kertaan kahdeksan viikon kuluttua
Vaikkapa yksi roskapussi tyhjennys
Jätekuski kysyi minne jemmaan jätteet kun ei ollut pöntössä mitään
Jotain vilperiä kyllä pelaat. Vietkö jätteet naapurin roskikseen? Vai kaupan roskikseen?
Ei sinne pönttöön ahkera kierrättäjä joka vuosi keksi laitettavaa.
Tämän vuoden eka jäte palanut uunilamppu odottamassa tuleeko loppuvuonna jotain
Eikö tule poistettavia tekstiilejä, kenkiä, kierrätykseen kelpaamatonta muovia tai paperia ja pahvia?
Kierrätykseen kelpaamatonta "3"-muovia en ole nähnyt aikoihin.
Mikähän on kierrätykseen kelpaamatonta paperia tai pahvia?
Eipä ole mitään luetelluista mennyt poistoon näinä vuosina.
Lähinnä poistoa on opiskeluaikaiset tossut mutta pihatöissä kelpaavat hyvin.
Jäte on rahaa
Jätemafia kuin Italiassa tahkoaa rahaa ja kun se on otettu viranomaisten haltuun, kynnysrahat ja "virkistyskassaan kilahtavat roposet" liikkuvat.
Sekajätetyrannia???
Jos valinnanvapaus olisi niin useat rupeaisivat huijaamaan järjestelmää, esimerkkejä löytyy,,,
Parempi siis että järjestelmä huijaa asiakkaita?
Järjestelmän lähtökohta on että rakennukset synnyttävät jätettä vakiovauhdilla.
Henkilömäärä ei vaikuta?
Kierrätysahkeruus ei vaikuta?
Sinkun lähes ainoa jäte on elintarvikepakkauksia. Muovia ja maitopurkkeja.
Niin, siis "lähes". Mutta muutakin jätettä tulee.
Mutta ei riittävästi, jotta niiden hakemisessa olisi järkeä. Jos tulee jätettä vain pienen roskapussin verran niin sen hakemisessa ei ole järkeä.
Nykyinen järjestelmä on aivottoman typerä. Tietenkin jätefirmat tästä pitävät, koska pyrkivät huijaamaan mahdollisimman paljon rahaa kotitalouksilta. Jätefirmat ovat rikollisjärjestöjä.
> Jätefirmat ovat rikollisjärjestöjä.
Ainakin ne lisäävät hiilidioksidipäästöjä ja raakaöljyn kulutusta.
Polttavat hyvää kierräysraaka-ainetta
Aloittaja on huijari valehtelija. Luultavasti käyttää käteistä rahaakin.
Kaikki tuottavat jätettä. Sen vuoksi jätteen keräyksestä on maksettava.
"Tyhjän astian" krimaalit dumppaavat jätteensä luontoon mihin sattuu, tai naapurin roskapönttöön. Tuo porukka pitäsi tappaa.
Aivan oikein.
Kolme tyhjää astiaa ja neljännestä löytyy kiinteistön omistaja itse...
Kerro vaikka kymmenen pakollista ei-kierrätettävää jätelajia joista jokaisen jäteastia täyttyy kahdeksassa viikossa edes puolilleen.
Jos on sellainen ihminen joka kierrättää mahdollisimman paljon eikä heitä paljon pois niin sekajäteastia ei välttämättä mene täyteen edes vuodessa. Itsellä se ei olisi vuodessakaan edes puolillaan.
Muista se, että itsekin kierrätän muovin, metallin, lasin, paperit, kartongit, biojätteet, elektroniikan jne. Lisäksi en ole tehnyt vuosiin remontteja enkä heittänyt tavaroita pois.
Väitteesi siitä, että tyhjä astia tarkoittaisi että jätteet dumpataan luontoon on aivottoman typerä. Monet jopa pyrkivät minimoimaan tuottamansa sekajätteen määrän.
Kaikki eivät ole yhtä säntillisiä. Mökkikunnassa oli valvomaton keruupiste asiallisin säiliöin. Sen ympäristöstä 500m säteellä löytyi dumpattuna ihmiselämän koko kirjo. Maalitynnyreistä sohvakalustoihin ja traktorinakkuihin. Valitettavasti pakko on ainoa toimiva keino.
Se, että kerätään pakolla sekajätteitä vähintään 8 viikon välein ei ole silti järkevä. Sellainen joka täyttäisi roskiksen parin viikon välein valitsisi silti 8 viikon jätteiden noutovälin ja dumppaisi silti jätteensä tuonne. Tämä pakottaminen tiettyyn tyhjennysväliin ei ole mitenkään järkevä ja siitä maksaa vain rehelliset ihmiset.
"Valitettavasti pakko on ainoa toimiva keino."
Eli paskat kierrätyksestä. Jos kerran sekajätteet joka tapauksessa haetaan 8 viikon välein vaikka se ei täyttyisi niin järkevintä on heittää kaikki jätteet sekajätteisiin jolloin sekajäteastia ehkä täyttyykin. Kaikki metallit, paperit, lasit, kartongit, biojätteet voi jatkossa heittää sekajätteisiin. Paskat kierrätyksestä siis.
Kaikille 100%:sti sopivaa räätälöintiä ei vaan oikein ole nähty järkeväksi tehdä. Enkä tiedä kuinka miellyttävä vuoden muhinut jätepytty tontin nurkalla olisi.
Osa tästä sikailusta aihetui tietysti myös heikosta järjestelystä. Sortti johon ne sohvakalustot, akut ja maalipytyt olisi ollut vietävä oli viisaasti auki neljänä arkipäivänä kello 9-17 jolloin alueen runsaslukuiset kesäasukkaat pääsivät jätekeikalle käytännössä vain lomallaan.
...onhan tuo neljänä päivänä kuitenkin samaan aikaan , vaarin kotinurkilla kahtena päivänä viikossa , toisena aamusta puoleenpäivään , toisena puolesta päivästä vartin yli kolmeen ..
Saastuttavien jätepuristinautojen aikataulua ei uskalleta julkaista esim. netissä
Yötäpäivää pidä pihaportti lukitsematta siltä varalta että jätekuski sattuisi tulemaan vaikkapa aamuyöllä neljältä kuten joskus keräyksen viivästyttyä ilmoitettiin alkamisajaksi
> Yötäpäivää pidä pihaportti lukitsematta
Murtomiesten ja ilkivallatekijöiden puuhia helpotetaan.
Yksinkertainen kysymys!
Kuinka moni on huijannut jotain järjestelmää jos siinä on aukko?
Huom. Minäkin olen sitä tehnyt!!!
Tiheään toistuville katumarkkinoille kaupunki tuplaa vapaasti käytettävien 600 litran jäteastioiden määrän, kolme on ihan ympärivuotisesti (35 000:n kaupunki)
Miksi joku luontoon kuskaisi jätteitään?
> Miksi joku luontoon kuskaisi jätteitään?
Ei mitään syytä jos taksa olisi kohtuullinen, esim. 2 euroa/tyhjennys.
Täällä on ylibyrokraatti jätelautakunta Kolmenkierto ja toteutosorganisaatio Kiertokapula ja kerääjäfirma Urbaser
Yksineläjänä minulla tulee jätettä suunnilleen leipäpussin verran viikossa. Lisäksi olen useamman kerran vuodessa suunnilleen kolmen viikon jaksoja pois kotoa. Firma antoi pidennetyn tyhjennysvälin mutta siltikin jäteauto ajelee ties kuinka monta kertaa vuodessa hakemassa ei oota
Asutko kaukana "pussinperällä" vaiko tajamassa kadunvarrella missä muitakin asukkaita???
Yksineläjä minäkin. Joka toinen vuosi ehkä tulee muutakin kuin maitotölkkejä ja elintarvikkeiden muovipakkauksia .
Tiiviisti pakaten mahtuvat MONEN viikon muovipakkaukset leipäpussiin.
Suomen julkinen hallinto toimii mafian tavoin. Pakko maksaa "suojelurahaa", tai sanktiot seuraa.
Kunnat ja kaupunki lähtivät mukaan bisnes hei me tienataan tällä
Kokoomuksen bisnesmalli pilaa kaiken, mihin se kajoaa.
Onko naapurustossa halukkuutta roskiskimppaan? Meillä on kuuden naapuruksen kimpparoskis. Ei jää paljoa maksettavaa per talous.
Mikä on kimpallanne tyhjennysväli?
Tiheä koska kukaan ei viitsi lajitella pois mm. muovia?
Jospa kimppaan olisi osunut ympäristöystävä joka kierrättää melkein kaikki roskansa?
Pakko myöntää ettei paljoa kierrätetä muuta kuin juomaputelit, metalliromu ja isommat pakkauskartongit. 2 viikon välein tyhjätään. Ympäristöystävä olisi ihan tervetullut mukaan, sen kuin lajittelisi vain, mitä se muille kuuluisi ja aina vaan parempi olisi, Ellei kimpan meno miellyttäisi niin ei siinä pakko olisi olla. Halvemmaksi siinä mukana oleminen silti olisi kuin pitää omaa pyttyä tyhjänpanttina ja maksaa siitä.
Missä päin Suomea kerätään vielä sekajätettä?
Kaikkialla Suomessa kerätään sekajätettä. Sitä voidaan nimittää joissain paikoissa eri nimellä, mutta se ei muuta asiaa.
Meiltä loppui sekajätteen kerääminen jo monta vuotta sitten. Nykyään isoon astiaan laitetaan poltettava jäte. Kompostoituvat, muovit, lasit, pahvit, paperit, metallit jne. lajitellaaan omiin asioihin.
Tuo on pelkkä nimitysero. Nimikkeet vain vaihtelee. Sama asia jota muualla laitetaan sekajätteisiin laitetaan muualla poltettavaan jätteeseen tai johonkin muuhun. Joillain paikkakunnilla on käytetty termejä karkea jäte ja polttokelpoinen jäte ja toisilla jätteet lajitellaan toisin.
Ja säännöt lajittelussakin ovat erilaiset eri paikkakunnilla. Toisilla paikkakunnilla esimerkiksi talouspaperi laitetaan poltettavaan jätteeseen ja toisilla biojätteeseen. Samoin biohajoavaa muovipussia ei saa toisilla paikkakunnilla käyttää biojätteissä, mutta toisilla paikkakunnilla saa.
Ja muuten. sekajäte on termi mitä käytetään pk-seudulla.
Taas tätä iänikuista "jätettä ei tule" inttämistä! Kaikkea ei pysty edelleenkään kierrättämään ja kyllä, jätelaki koskee sinua siinä kuin kaikkia muitakin!!
Taas tätä iänikuista "jätettä on pakko tuottaa" inttämistä!
Jätelaki ei määrää tyhjennysväleistä.
Vain että on "jätehuollon piirissä" eli voi pyytää tyhjennyksen jos on keksinyt sekajätettä
> ... voi pyytää tyhjennyksen jos on keksinyt sekajätettä
Pitäisi olla helppoa nykyajan tietoyhteiskunnassa.
"46 § Poikkeaminen jätehuoltomääräyksistä.
Kiinteistön tai jätteen haltija voi perustellusta syystä hakea poikkeusta näiden jätehuoltomääräysten noudattamisesta. Jätehuoltoviranomainen voi yksittäistapauksissa perustelluista erityisistä syistä myöntää poikkeuksen näiden jätehuoltomääräysten noudattamisesta.
Miks pitää maksaa jätteestä jota ei tule, kuuteen vuoteen en ole edes käynyt kiinteistöllä, niin silti pitää maksaa jätteestä, tuota en voi ymmärtää?
Pääradanvarren jätehuoltoinkvisiittori Kolmenkierto ei suostu lain sallimiin helpotuksiin ja sinun on maksettava tyhjästä ja pidettävä portit lukitsemattomina murtomiesten ja ilkivallantekijöiden riemuksi.
Kyllä jätettä tulee, työkaveri tulee mökiltään Jyväskylään Päijänteen itäpuolelta, siinä on vielä kaikki hyvin, mutta kun sekajätteen sijoitus paikaksi on määrätty Korpilahti, että hänen pitää käydä Korpilahdelle viemässä sekajätteensä, siitä tulee ylimääräistä ajoa n.60 km.... tämäkö on ekologista toimintaa? Jos kyseessä olisi ihminen joka joutuisi kulkemaan mökkimatkat linja-autolla, olisiko sitten Jyväskylästä käytävä viemässä mökin sekajätteet Korpilahdelle linja- autolla tai taksilla?
Meillä sama tilanne kuin aloittajalla. Sellainen lisäys vielä, että kun jäteauto kiertää alueella, on sen jälkeen tien päällä ja tien varsilla siitä ulos lennelleitä jätepusseja. Yhtenä päivänä oli iso haiseva jätepussi pihatien risteyksen kohdalla keskellä paikallistietä, muutama metri postilaatikosta. Olikohan tahallaan tiputtanut?
Isäni oli jo iäkäs ja asui yksin.
Isäni ilmoitti Kunnalle, että jos hänelle jää jotain jätettä hän vie ne naapurin roska-astiaan, että näin on sovittu
Isäni ei tarvinnut hankkia omaa roska-astiaa eikä häntä mitenkään veloitettu.
Omakotitalojen osalta jätehuoltoyhtiöiden toiminta on rikollista.
Tiheällä maksatuksella lamautetaan kierrätys.
Vaikuttaviinta minusta on muovin kierrätys:
https://rinkiin.fi/vuosisadan-pakkaustarina/
Kaikki menee tilastojen mukaan. Meilläkin maksetaan lähes tyhjien astioiden tyhjentämisestä, vaikka on ne pienimmät astiat, olisko 240 litraa. Naapurissa on saman kokoinen talous ja valtavat pöntöt, kun eivät kierrätä. Keskiarvon mukaanhan ihmisiä tuomitaan, ihan kaikessa.
Tästähän täytyy kiittää Marini hallitusta, heidän vastuulla tällainen järetön laki laadittiin.
Täytyyköhän heinälatojen nurkallakin olla kompostori, tuleehan sitä biojätettä sielläkin heinätöittenkin lomassa?