Ateistiset tilaisuudet

Anonyymi-ap

Teisteillä on kaikenlaisia sesonkibileitä, kuten vaput, juhannukset jne. jolloin teistit kokoontuvat joko kaduille tai teistisiin tiloihin. Teistisissä tilaisuuksissa voi esiintyä kuuluisia teistejä.
Voisiko ateistit perustaa omat tilat tai tapahtumia, joissa voisi olla ateistista settiä ja ohjelmaa?

9

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuodenkiertoon liittyvät tilaisuudet liittyvät maatalouteen ja teismi on niissä sivujuonteena. Vaput, juhannukset, pääsiäiset, joulut, kekrit sun muut sopivat ihan hyvin myös jumalattomille.

      • Anonyymi

        Mitä ateistisia tiloja on ja mitä tilaisuuksia järjestetään?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ateistisia tiloja on ja mitä tilaisuuksia järjestetään?

        "Mitä ateistisia tiloja..."

        Uskonnollisia tiloja lukuunottamatta kaikki tilat ovat ateistisia, esimerkiksi konserttisalit, kaupungintalot, koulut, seurojentalot, urheiluhallit jne.

        "...mitä tilaisuuksia järjestetään?"

        Esimerkiksi näitä vuodenkiertoon liittyviä tilaisuuksia, joulukonsertteja, koulujen päättäjäisiä, juhannuskonsertteja ja niin edelleen.


    • Anonyymi

      Eikö vappu ja juhannus olekaan uskovaisten mielestä ateistien juhlia, kun niissä kuulemma juodaan viinaa? Eikös alkoholia voi juoda vain ateistit? Uudestisyntyneet uskovaiset saavat päihtyä ja mennä sekaisin vain uskonnosta.

      • Anonyymi

        Kyllä. Paavali neuvoo, että valitun ja pyhän ei sovi juopua viinistä, sillä siitä tulee irstas meno. Sen sijaan on parempi laulaa kiitosta Jumalalle ja rukoilla, koska se tapahtuu Pyhässä Hengessä ja siinä ei ole mitään pahaa, että näin menetellään.

        Kristinuskossa on kielletty kaikenlainen pahan tekeminen, mutta hyvän tekemistä oikein suositellaan. Ateismissa asiat ovat vähän niin kuin päinvastoin monen "harrastuksen" suhteen (juopottelu, haureus, huoraaminen, uhkapeli, huono käytös)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Paavali neuvoo, että valitun ja pyhän ei sovi juopua viinistä, sillä siitä tulee irstas meno. Sen sijaan on parempi laulaa kiitosta Jumalalle ja rukoilla, koska se tapahtuu Pyhässä Hengessä ja siinä ei ole mitään pahaa, että näin menetellään.

        Kristinuskossa on kielletty kaikenlainen pahan tekeminen, mutta hyvän tekemistä oikein suositellaan. Ateismissa asiat ovat vähän niin kuin päinvastoin monen "harrastuksen" suhteen (juopottelu, haureus, huoraaminen, uhkapeli, huono käytös)

        Uskovaisten moraali on rakennettu seksin ympärille. Tai paremminkin sen puutteen ympärille. Juopumista tulee välttää koska se aiheuttaa "irstautta".

        Useimmille uskovaislle tämä ei ole ongelma joten viinaa saa vetää kahdella kädellä jos pitää sepalluksensa kiinni. Monilla uskovaisella kuuppa on jo oikarissa niin jeesuksesta kuin päihteiden pitkäaikaisesta käytöstä joten seksi ei tule heillä enää edes mieleen koska ei siellä jalkojen välissä mikään kuitenkaan toimi.


    • Jokseenkin jokainen yliopistojen luento on ateistinen "tilaisuus", kun tieteessä ei tarvitse ottaa jumalien olemassa oloa huomioon lainkaan. Kaikki todistetusti toimii ilmankin. 😉

    • Anonyymi

      Kaikki ihmisten väliset tilaisuudet joissa jumalaa/jumaluuksia ei erikseen oteta esille palvomis/ylistämistarkoituksessa ovat ateistisia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4581
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      881
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe