Teisteillä on kaikenlaisia sesonkibileitä, kuten vaput, juhannukset jne. jolloin teistit kokoontuvat joko kaduille tai teistisiin tiloihin. Teistisissä tilaisuuksissa voi esiintyä kuuluisia teistejä.
Voisiko ateistit perustaa omat tilat tai tapahtumia, joissa voisi olla ateistista settiä ja ohjelmaa?
Ateistiset tilaisuudet
9
194
Vastaukset
Vuodenkiertoon liittyvät tilaisuudet liittyvät maatalouteen ja teismi on niissä sivujuonteena. Vaput, juhannukset, pääsiäiset, joulut, kekrit sun muut sopivat ihan hyvin myös jumalattomille.
- Anonyymi
Mitä ateistisia tiloja on ja mitä tilaisuuksia järjestetään?
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ateistisia tiloja on ja mitä tilaisuuksia järjestetään?
"Mitä ateistisia tiloja..."
Uskonnollisia tiloja lukuunottamatta kaikki tilat ovat ateistisia, esimerkiksi konserttisalit, kaupungintalot, koulut, seurojentalot, urheiluhallit jne.
"...mitä tilaisuuksia järjestetään?"
Esimerkiksi näitä vuodenkiertoon liittyviä tilaisuuksia, joulukonsertteja, koulujen päättäjäisiä, juhannuskonsertteja ja niin edelleen.
- Anonyymi
Eikö vappu ja juhannus olekaan uskovaisten mielestä ateistien juhlia, kun niissä kuulemma juodaan viinaa? Eikös alkoholia voi juoda vain ateistit? Uudestisyntyneet uskovaiset saavat päihtyä ja mennä sekaisin vain uskonnosta.
- Anonyymi
Kyllä. Paavali neuvoo, että valitun ja pyhän ei sovi juopua viinistä, sillä siitä tulee irstas meno. Sen sijaan on parempi laulaa kiitosta Jumalalle ja rukoilla, koska se tapahtuu Pyhässä Hengessä ja siinä ei ole mitään pahaa, että näin menetellään.
Kristinuskossa on kielletty kaikenlainen pahan tekeminen, mutta hyvän tekemistä oikein suositellaan. Ateismissa asiat ovat vähän niin kuin päinvastoin monen "harrastuksen" suhteen (juopottelu, haureus, huoraaminen, uhkapeli, huono käytös) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä. Paavali neuvoo, että valitun ja pyhän ei sovi juopua viinistä, sillä siitä tulee irstas meno. Sen sijaan on parempi laulaa kiitosta Jumalalle ja rukoilla, koska se tapahtuu Pyhässä Hengessä ja siinä ei ole mitään pahaa, että näin menetellään.
Kristinuskossa on kielletty kaikenlainen pahan tekeminen, mutta hyvän tekemistä oikein suositellaan. Ateismissa asiat ovat vähän niin kuin päinvastoin monen "harrastuksen" suhteen (juopottelu, haureus, huoraaminen, uhkapeli, huono käytös)Uskovaisten moraali on rakennettu seksin ympärille. Tai paremminkin sen puutteen ympärille. Juopumista tulee välttää koska se aiheuttaa "irstautta".
Useimmille uskovaislle tämä ei ole ongelma joten viinaa saa vetää kahdella kädellä jos pitää sepalluksensa kiinni. Monilla uskovaisella kuuppa on jo oikarissa niin jeesuksesta kuin päihteiden pitkäaikaisesta käytöstä joten seksi ei tule heillä enää edes mieleen koska ei siellä jalkojen välissä mikään kuitenkaan toimi.
Jokseenkin jokainen yliopistojen luento on ateistinen "tilaisuus", kun tieteessä ei tarvitse ottaa jumalien olemassa oloa huomioon lainkaan. Kaikki todistetusti toimii ilmankin. 😉
- Anonyymi
Kaikki ihmisten väliset tilaisuudet joissa jumalaa/jumaluuksia ei erikseen oteta esille palvomis/ylistämistarkoituksessa ovat ateistisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle974581Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493152Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852889- 791667
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411460450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021244- 15997
Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40891Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah24881- 184874