Sotea ei vaivaa työvoimapula, vaan helvetilliset työolosuhteet. Sairaat tunnit, surkea palkka, ei tarpeeksi käsiä palkattuna, tehtäviä jotka ei hoitajalle kuulu, tietojärjestelmien sokkelo jne.
Ulkomainen työvoima on kuin lappaisi hiiltä Titanicin pesään.
Ulkomainen työvoima on kuin lappaisi hiiltä Titanicin pesään.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Monesta paikasta on vähennetty paljon henkilöitä hallinnosta kuten esim. osastosihteereitä, joiden työt on varmaan kaadettu hoitajille ja lääkäreille.
Usein unohdetaan, että ammattitaitoinen hallinnon ammattilainen hoitaa oman alansa työt paljon nopeammin ja tehokkaammin kuin sellainen, joka ei päivittäin tee hallinnollista työtä ja käytä hallinnon tietojärjestelmiä.
Varsinkin jos vaihtaa osastolta toiselle. Siis sijaiset. Lääkärit ja hoitajat.Ei kouluteta uusiin ohjelmiin
Miksi hallinto ajetaan alas ja työnnetään hallinnon työt hoitajille ja lääkäreille? Tästä moni ongelma juontaa juurensa! Lisää osastosihteereitä!
Juurikin noin.Hoitaja kirjaa. Potilas kutsu soi. Menee tavattomasti aikaa kirjoittaa sisään kirjoitusta ym.tietoja kun työ keskeytyy useita kertoja.
Eräs Potilas näki tilanteen ja sanoi kuinka tämä on mahdollista,että hoitaja tekee 6 eri ammatti nimilkeellä oleva työt ja saa vain hoitajan palkan.
Eräs Potilas jos olisi työelämässä ymmärtäisi että se on monella alalla ollut jo vuosikymmeniä ihan normaalia että tekee hallinnollisia hommia työnsä ohella. Mutta jos nuo vie ison osan työajasta ja varsinaisesta hommasta pois tulee halvemmaksi palkata osastosihteeri.
Moni mamunuori on ammatillisessa koulutuksessa pakosta. Eräskin sanoi minulle, että muuten ei sossu maksa hänen vuokraansa. Voi kuvitella, kuinka motivoituneita työntekijöitä sieltä tulee joka alalle.
Soveltuvuus testit pitää olla ehdoton vaatimus alalle pyrkiville.Rikosrekisteri ja kielitaito.
Eikun annetaan Afrikkaan 1,3 miljardia euroa niin täällä asiat pahentuu. Vihervassari poliitikkojen lyhytnäköisyys ja maanpetturuus on huipussaan.
Surkeat päättäjät ja poliitikot. Siinä suurin syy.
Nyt oikea aika miettiä. Miten arvokasta työtä hoitaa ja lääkärit tekee. On vai tosi että veron maksajat loppuu jos potilaita ei hoideta.
On kuvottaavaa katsoa kun tv puoli kuusi. Haastelojoita on kaksia. Mutta hoitaja saa hoitaa yli satakilosia hoidettavia yksin. Yövuorossa ei apua ole heti saatavilla. Minä kuitenkin maksan tämän elintason.
Miksi lopettaa toimivia hoito yksiköitä. Jää työttömäksi hoitajat ja keittäjät,siivojat.Työttömäksi jäävä ei voi lähteä työperässä toiselle paikkakunnalle. On asunto jossa perhen asuu. Nyt pitää puuttua kuntatasolla miten työpaikat säilyy. Huom. Kuka on syyllinen,että on paljon työttömiä. Säilytetään yhteisöt jossa ihmiset asuu se työllistää luonnollisesti. Ei keinotekoisia isoja ulkomaalaisia yrityksiä. Kasvu tulee itsestään. Siten voi toimia isotkin yritykset.Muu pieni yritystoiminta. Isojen yritysten poistuminen paikkakunnalta on suuri koko yhteisön riski.
Olisiko tämän kuntaministerin tonttia?
https://vm.fi/kuntaministeri
Kaikki koitetaan keskittää Helsinkiin ja se on väärin!
Jos hoitajat, lääkärit ja fysioterapeutti ei tee työtään Loppuu veron maksajat jää vain sairaseläkkeellä olijat. Ei muuta.
Niin onnettomuus voi sattua vaikka missä. Ihmiset liikkuu. On jännä seurata miten äkkiä kakki sai avun. Onko muualla Suomessa yhtä hyvin.?Siksi terveyskeskusten ensiapu on säilytettävä..Sinä voit olla seuraava potilas