Mätää hampaan juuressa

Anonyymi-ap

Millaisia oireita tulee, jos on mätää hampaaan juuressa?

9

919

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulisi, että tulee paha maku suuhun, voi tulla hajukin, saattaa olla myös kipua.
      Kannattaa hoidattaa, jos on mätää. Suusta tulehdus voi päästä leviämään verenkiertoon laajemmalle, jopa sydämeen asti.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🔞 ­­­N­­­y­­­m­f­­­o­m­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17854516W

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Mulla sano hammaslääkäri, että joku paise on ikenessä ja hammas on kuollut. Teki juurihoidon. ite en ollu huomannu mitään.

    • Anonyymi

      Minulle tuli melkoinen särky, vaikka yleensä hammassärkyjä ei ole. Kun hammas vedettiin pois, juuren järjessä oli herneen kokoinen märkäpallukka.

      • Anonyymi

        Särkyä ja jomotusta on takahampaan alueella. Hammaslääkäri kopautti ko. hammasta peilin varrella pari kertaa, ja kysyi SATTUUKO? Ei se kopautus sen kummemmin sattunut, mutta kun se jatkuva kipu ja jomotus vaivaavat jatkuvasti.

        Käynnin tulos oli, että mitään vikaa ei ole, kun kopautukset eivät pahemmin tuntuneet!


    • Anonyymi

      Minulle tuli kova kipu. Voi ien punoittaa muttei vältäämättä. Lääkäri määräsi antibioottia. Hoidin kivusta huolimatta kohdan hyvin hammasväliharjoilla ja pesemällä. Gordosyliä pumpulitukolla vain sen hampaan juureen. Turha muualle suuhun levittää kun tappa myös hyviä bakteereita. Mätä lähti kerran pois näin, toisen kerran oli niin paha että jouduttiin ottaa pois. Nyt on tilapäinen hammas ja kohdan odotetaan paranevan. Tällä kertaa en tarvinnut antibioottia, piipahdin terveyskeskuksen hoitajalla otattamassa tulehdusarvon, oli alle 10, sanoi että oma limistö parantaa tulehduksen.
      Voi olla että tulehduksesi on huonon puhdistuksen syytä, voi olla että ei. Ientaskuissa saattaa olla löysyyttä ja ruokaa pääsee niin syvälle ettet pysty itse putsaamaan, jolloin tulehtuu ja tulee mätää.

    • Anonyymi

      Jos on mätää hampaanjuuressa, ien on yleensä ainakin hiukan turvoksissa ja punoittava. Ien voi olla kipeäkin. Ientä hampaan kohdalta painaessa esiin tulee mätää, ehkä vertakin. Hammaslääkärillä olisi pitänyt jo käydä, mutta vieläkin on jotain tehtävissä. Mahdollisimman pian hammaslääkäriin!

      • Anonyymi

        Hammaslääkärissä on käyty kipuja ja jomotuksia valittamassa, mutta mitään kipuja helpottavaa, jopa poistavaa ei ole löytynyt!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hammaslääkärissä on käyty kipuja ja jomotuksia valittamassa, mutta mitään kipuja helpottavaa, jopa poistavaa ei ole löytynyt!

        Minäkin kävin saman vaivan takia , pääsin hammaslääkäripäivystykseen keskussairaalaan ja siellä kuvattiin ja tutkittiin. Lopputuloksena oli se, että hampaan juuri on niin pahasti tulehtunut, että se pitää poistaa + tietenkin hammas ja tilalle implantti tai "halvempi vaihtoehto". Implantti pitää itse maksaa ja nämä halvemmat ja kuulemma huonommat vaihtoehdot voidaan tehdä julkisellakin puolella.

        Antibiootteja en saanut vaan sitten vasta jos kuume nousee tai tulee muita hälyyttäviä oireita. ELi näillä menen minäkin, edelleen juuri on turvonnut ja tulehtunut, hieman kosketusarka. Nyt odottelen kuvia ym. materiaalia viime käynnistä ja menen niiden kanssa yksityiselle ja arvioidaan miten homma etenee....ja paljonko maksaa.

        Terv. pienituloinen eläkeläinen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1308
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      108
      932
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      844
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      652
    6. 32
      645
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe