Kesä on lähellä

Anonyymi-ap

Jeesus sanoo:"Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: Kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä." Mark.13:28
Sapatti sapatilta puiden lehdet ovat vihreämmät ja julistavat, että kesä on lähellä.
Samoin ajan merkit kertovat, että Jeesuksen tulemus on lähellä. Nyt on aika uskoa Jeesukseen, valvoa ja rukoilla ja pyhittää sapatti. "Ja hän keskusteli synagoogassa jokaisena sapattina ja sai sekä juutalaisia että kreikkalaisia uskomaan." Apt.18:4

11

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin nyt pysyvät nämä kolme: usko, toivo ja sapatti, ja kastakaa heitä Isän, Pojan ja sapatin nimeen? 🤔

      = En ymmärrä joittenkin pakkomiellettä tehdä tästä sapattipalstaa. 😮 Esitin aloituksen poistoa.

    • Anonyymi

      Höpö, höpö adventisti!

    • Anonyymi

      Hihhulointia! Jeesus ei saavu seuraavaan 100 vuoteen.

    • Anonyymi

      Kunnes sapatti asetetaan kohdalleen, Jeesus pysyy taivaassa.

    • Anonyymi

      Pitääpä ryhtyä pyhittämään sapattia ja jouduttaa Jeesuksen tulemusta.

    • Anonyymi

      Se on viisautta.

    • Anonyymi

      Taivaassa sitten jatketaan ikuista sapattia.

    • Anonyymi

      Täällä matkan varrella sapatti on sellainen keidashetki Jumalan lapsille Jeesuksen seurassa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti aikamme maallistuneet uskovat eivät ymmärrä aikamme kiireellisyyttä ennen Jeesuksen tuloa. Joten on vaara että se päivä todella yllättää jopa uskovankin.
      On juuri täysin vastaavat olosuhteet nykyään kuin Nooan päivinä ennen vedenpaisumusta. Tuolloinhan ihmiset olivat itsepintaisen välinpitämättömiä Nooan varoituksista huolimatta, että Jumala on päättänyt pyyhkäistä silloisen ” maailman” eli väkivaltaa rakastavat sekä välinpitämättömät asukkaat pois.
      Välinpitämätön penseä asenne on Jumalalle yhtä vastanmielistä ja loukkaavaa kuin minkä tahansa synnin muodon harjoittaminen. Tämä nimenomainen penseys eli välinpitämättömyys, haaleus asenteena oli Jumalan tuomion yksi peruste hävittää ihmiset suuressa tulvassa. Ilmestyskirjassa kiinnostavasti itse kuninkaamme ja ihana Herramme Jeesus Kristus varoittaa silloista Laodikean seurakuntaa penseydestä siis haaleudesta eli väinpitämättömyydestä hengellisiä totuuksia kohtaan.

      Kyllä tälläinen haaleus näkyy selviönä aikamme uskonnollisissa instituutioissa sekä valtaosassa uskovia. He avaavat ani harvoin Raamattunsa. Vielä harvemmin he rukoilevat. Hengellisissä tilaisuuksissa ei käydä. Uskontojen organisaatio johtajien ja pappien edustajat ovat huolissaan näistä ruususen unta nukkuvista. Entäpä evankelioimis tehtävä, joka oli se kaikkein tärkein ja rakkain työ Jeesukselle? Näen hyvin hyvin harvakseltaan tämänpäivän Suomessa.... ikävä todeta..... uskovia puhumassa pelastuksen tärkeää sanomaa Jeesuksesta varsinkin nyt, kun elämme yhä huononevia aikoja. Missä ovat kaikki uskovat evankelistat? Löytäneekö Jeesus uskoa saapuessaan hän kysyy Raamatussa. Pakko vastata että pahaa pelkään ettei juurikaan löydä.

      Samalla tavalla jos sodassa sotilas ei pysy valveilla vartiointivuorossaan hänet ammuttiin toisten hengen vaarantamisesta.
      Monilla uskovilla on tieto pelastuksesta mutta he eivät koe mitenkään itse olevansa velvollisia kertomaan siitä eteenpäin toisille kuten Jeesus ja hänen seuraajansa.
      Olen hämmästellyt monen uskovan ” en halua keskustella uskostani se on minun henkilökohtainen asiani” spontaaneista kommenteista yrittäessäni saada aikaan hengellisesti virvoittavia keskusteluja lähimmäisteni kanssa. Olisiko Jeesus koskaan missään tilanteessa tai kenellekkään tapaamalleen lähimmäiselleen tokaissut ” en halua keskustella kanssasi uskon asioista”. Ei varmasti olisi.

      Paljon olisi aiheesta lisää pohdintaa. Mutta toivon että jokainen kristitty uskova suhtautuisi vakavasti oman hengellisyytensä vahvistamiseen ja täyttäisi näin velvoitteensa Jeesukselle. Nyt on hyvin tärkeää syventyä Herran tahdon tekemiseen sydämmestämme ennenkuin on liian myöhäistä ja tuomion päivä yllättää jopa uskovat. Tutki siis päivittäin ennenkaikkea Raamattua ja sitä selittävää kirjallisuutta, rukoile lakkaamatta.... niin Jeesus pyytää sinua tekemään. Ja ennenkaikkea älä koskaan unohda vartijan asemaasi Jumalan työtoverina. Meidän tehtävä on evankelioida pelastussanoma niin hyvin, kuin se meille vaan on olosuhteissamme mahdollista. Hyvän uutisen evankelioiminen ennen Jeesuksen tuloa on elämää pelastavaa. Meillä on pelastukseen johtava sanoma ja tieto. Kysymys ei ole siitä, onko uskovalla siihen kutsumus vai ei. Jokaisella on kutsumus ja jopa velvollisuus jo Jeesuksen itsensä pyytäessä tätä. Miten käytämme sitä? Vain itsekkäästi itsellemme koituvaksi pelastukseksi unohtaen kuitenkin uskosta osattomat, jotka ovat tänä päivänä kovin ahdistuneita ja stressaantuneita maailman kovuuteen.

    • Anonyymi

      Uskosta luopuminen vyöryy lisää ja lisää ja tuo jatkuu 2000 vuotta sillä Kristuksen suun HENKÄYS eli profeetta Isa saapuu v. 20?? Ja tuhoaa sen aikaisen antikristuksen niin hyvin kuin taitaa, mutta vasta 4300 jKr Kristus saapuu tulemuksen KIRKKAUDELLA tuhoamaan antikristuksen.

      2025-2033 suun HENKÄYS eli Profeetta Isa
      4300 tulemuksen KIRKKAUS

      noin 2000 vuotta Antikristus on enemmän tai vähemmän kiusana Kristuksen nimen tunnustamiselle ihmisten edessä.

      Ei kyse ole pelkästään Kristuksen kieltämisestä, vaan tahdotaan saada VOIMAA ilman Kristusta voittaa kuolema ja tehdä valloittavia voimatekoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1699
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      92
      1312
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      820
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe