Kesä on lähellä

Anonyymi-ap

Jeesus sanoo:"Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: Kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä." Mark.13:28
Sapatti sapatilta puiden lehdet ovat vihreämmät ja julistavat, että kesä on lähellä.
Samoin ajan merkit kertovat, että Jeesuksen tulemus on lähellä. Nyt on aika uskoa Jeesukseen, valvoa ja rukoilla ja pyhittää sapatti. "Ja hän keskusteli synagoogassa jokaisena sapattina ja sai sekä juutalaisia että kreikkalaisia uskomaan." Apt.18:4

11

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin nyt pysyvät nämä kolme: usko, toivo ja sapatti, ja kastakaa heitä Isän, Pojan ja sapatin nimeen? 🤔

      = En ymmärrä joittenkin pakkomiellettä tehdä tästä sapattipalstaa. 😮 Esitin aloituksen poistoa.

    • Anonyymi

      Höpö, höpö adventisti!

    • Anonyymi

      Hihhulointia! Jeesus ei saavu seuraavaan 100 vuoteen.

    • Anonyymi

      Kunnes sapatti asetetaan kohdalleen, Jeesus pysyy taivaassa.

    • Anonyymi

      Pitääpä ryhtyä pyhittämään sapattia ja jouduttaa Jeesuksen tulemusta.

    • Anonyymi

      Se on viisautta.

    • Anonyymi

      Taivaassa sitten jatketaan ikuista sapattia.

    • Anonyymi

      Täällä matkan varrella sapatti on sellainen keidashetki Jumalan lapsille Jeesuksen seurassa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti aikamme maallistuneet uskovat eivät ymmärrä aikamme kiireellisyyttä ennen Jeesuksen tuloa. Joten on vaara että se päivä todella yllättää jopa uskovankin.
      On juuri täysin vastaavat olosuhteet nykyään kuin Nooan päivinä ennen vedenpaisumusta. Tuolloinhan ihmiset olivat itsepintaisen välinpitämättömiä Nooan varoituksista huolimatta, että Jumala on päättänyt pyyhkäistä silloisen ” maailman” eli väkivaltaa rakastavat sekä välinpitämättömät asukkaat pois.
      Välinpitämätön penseä asenne on Jumalalle yhtä vastanmielistä ja loukkaavaa kuin minkä tahansa synnin muodon harjoittaminen. Tämä nimenomainen penseys eli välinpitämättömyys, haaleus asenteena oli Jumalan tuomion yksi peruste hävittää ihmiset suuressa tulvassa. Ilmestyskirjassa kiinnostavasti itse kuninkaamme ja ihana Herramme Jeesus Kristus varoittaa silloista Laodikean seurakuntaa penseydestä siis haaleudesta eli väinpitämättömyydestä hengellisiä totuuksia kohtaan.

      Kyllä tälläinen haaleus näkyy selviönä aikamme uskonnollisissa instituutioissa sekä valtaosassa uskovia. He avaavat ani harvoin Raamattunsa. Vielä harvemmin he rukoilevat. Hengellisissä tilaisuuksissa ei käydä. Uskontojen organisaatio johtajien ja pappien edustajat ovat huolissaan näistä ruususen unta nukkuvista. Entäpä evankelioimis tehtävä, joka oli se kaikkein tärkein ja rakkain työ Jeesukselle? Näen hyvin hyvin harvakseltaan tämänpäivän Suomessa.... ikävä todeta..... uskovia puhumassa pelastuksen tärkeää sanomaa Jeesuksesta varsinkin nyt, kun elämme yhä huononevia aikoja. Missä ovat kaikki uskovat evankelistat? Löytäneekö Jeesus uskoa saapuessaan hän kysyy Raamatussa. Pakko vastata että pahaa pelkään ettei juurikaan löydä.

      Samalla tavalla jos sodassa sotilas ei pysy valveilla vartiointivuorossaan hänet ammuttiin toisten hengen vaarantamisesta.
      Monilla uskovilla on tieto pelastuksesta mutta he eivät koe mitenkään itse olevansa velvollisia kertomaan siitä eteenpäin toisille kuten Jeesus ja hänen seuraajansa.
      Olen hämmästellyt monen uskovan ” en halua keskustella uskostani se on minun henkilökohtainen asiani” spontaaneista kommenteista yrittäessäni saada aikaan hengellisesti virvoittavia keskusteluja lähimmäisteni kanssa. Olisiko Jeesus koskaan missään tilanteessa tai kenellekkään tapaamalleen lähimmäiselleen tokaissut ” en halua keskustella kanssasi uskon asioista”. Ei varmasti olisi.

      Paljon olisi aiheesta lisää pohdintaa. Mutta toivon että jokainen kristitty uskova suhtautuisi vakavasti oman hengellisyytensä vahvistamiseen ja täyttäisi näin velvoitteensa Jeesukselle. Nyt on hyvin tärkeää syventyä Herran tahdon tekemiseen sydämmestämme ennenkuin on liian myöhäistä ja tuomion päivä yllättää jopa uskovat. Tutki siis päivittäin ennenkaikkea Raamattua ja sitä selittävää kirjallisuutta, rukoile lakkaamatta.... niin Jeesus pyytää sinua tekemään. Ja ennenkaikkea älä koskaan unohda vartijan asemaasi Jumalan työtoverina. Meidän tehtävä on evankelioida pelastussanoma niin hyvin, kuin se meille vaan on olosuhteissamme mahdollista. Hyvän uutisen evankelioiminen ennen Jeesuksen tuloa on elämää pelastavaa. Meillä on pelastukseen johtava sanoma ja tieto. Kysymys ei ole siitä, onko uskovalla siihen kutsumus vai ei. Jokaisella on kutsumus ja jopa velvollisuus jo Jeesuksen itsensä pyytäessä tätä. Miten käytämme sitä? Vain itsekkäästi itsellemme koituvaksi pelastukseksi unohtaen kuitenkin uskosta osattomat, jotka ovat tänä päivänä kovin ahdistuneita ja stressaantuneita maailman kovuuteen.

    • Anonyymi

      Uskosta luopuminen vyöryy lisää ja lisää ja tuo jatkuu 2000 vuotta sillä Kristuksen suun HENKÄYS eli profeetta Isa saapuu v. 20?? Ja tuhoaa sen aikaisen antikristuksen niin hyvin kuin taitaa, mutta vasta 4300 jKr Kristus saapuu tulemuksen KIRKKAUDELLA tuhoamaan antikristuksen.

      2025-2033 suun HENKÄYS eli Profeetta Isa
      4300 tulemuksen KIRKKAUS

      noin 2000 vuotta Antikristus on enemmän tai vähemmän kiusana Kristuksen nimen tunnustamiselle ihmisten edessä.

      Ei kyse ole pelkästään Kristuksen kieltämisestä, vaan tahdotaan saada VOIMAA ilman Kristusta voittaa kuolema ja tehdä valloittavia voimatekoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      162
      5142
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      195
      4073
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3715
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      59
      3046
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3000
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1747
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1499
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe