sama juttu. Ei Viipuriakaan rakennettu suomalaiselle rahvaalle vaan muualta tuleville, lähinnä saksalaisille. Suomalaiset saivat tietenkin käydä kaupungissa kuten katuja lakaisemassa ja ulkohuuseja tyhjentämässä
Viipuri ja Pietari; Suomen heimon kannalta
Anonyymi-ap
22469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hölynpölyä.
Viipuri rakennettiin linnoitukseksi Venäjää vastaan. Suomalaista, lähinnä karjalaista,väestöä oli siellä kasvava määrä koko ajan.
Saksalainen vaikutus kasvoi1721 jälkeen, kun Viipuri kuului Venäjään ja Baltiasta siirtyi kauppiaita ja virkamiehiä.
Se näkyi pian rakennuskannassa.
Viipuri ei kuulunut Venäjään, koska Suomi oli autonomia. Suomalaiset ne on rakentanut Viipurin ja Pietarin. Ryccä on vain loisinut alueella.
Viipuri vallattiin 1710 ja liitettiin Venäjään muun alueen mukana Uudenkaupungin rauhassa 1721. Sitä tuli taas rajalinnoitus - nyt länteen.
Autonomisen Suomen osa siitä tuli1812,kun ns. Vanha Suomi liitettiin Suomen suuriruhtinakuntaan.
Viipuri kukoisti itsenäisen Suomen osana lyhyen aikaa 1918-1940. Se vallattiin takaisin 1941 ja menetettiin lopullisesti 1944.
Viipuri menetettiin lopullisesti Pariisin rauhansopimuksessa 1947.
Putinhan on sanoniut ettei vanhoja sopimuksia tarvitse noudattaa ja että historialliset vääryydet tulee oikaista. Toimenpiteitä Karjalan, Petsamon, Sallan, Suursaaren, Kuriilien, Kaliningradin jne. palauttamisesta odotetaan. Se että venäläiset ovat haaskanneet ennenkin järjettömän paljon verta mitättömiin aluevalloituksiin ei oikeuta pitämään ryöstösaalista.
"Viipuri ei kuulunut Venäjään, koska Suomi oli autonomia. Suomalaiset ne on rakentanut Viipurin ja Pietarin. Ryccä on vain loisinut alueella."
Totta kai Viipuri kuului Venäjään, kun koko Suomi kuului Venäjään.
"Viipuri ei kuulunut Venäjään, koska Suomi oli autonomia."
Tuolla logiikalla Maarianhaminakaan ei kuulu Suomeen, koska se sijaitsee autonomisella Ahvenanmaalla.
Viipurissa rakennettiin asumuksia ASUKKAILLE! Olivatpa nämä mistä maasta hyvänsä!
Höpöjäkö puhelet, ei kaupuntkeja siihen aikaan rakennettu kuten nykyään asukkaille kysynnän mukaan. Kaupunkirakentaminen oli hyvin säänneltyä hommaa.
Ancylusjärven ajalta ovat löytyneet ensimmäiset merkit ihmisasutuksesta Suomessa. Ne ovat Viipurin tienoolla olleet hylkeenpyytäjiä n. 10 000 v. sitten pian jääkauden jälkeen. Nämä ihmiset ovat olleet Itämeren baltteja.
Kymmenen tuhatta vuotta sitten ei ollut baltteja vaan kantaindoeurooppalaisia ja hekin asustelivat Mustan meren tienoilla.
Ancylusjärven aikaan Viipurin alue oli veden peitossa, oli sen verran matalaa aluetta!
Paitsi että vanhimmat toistaiseksi Suomesta löydetyt ihmisasutuksen merkit ovat hieman yli 10000 vuoden takaa ja osa niistä on mm. Oulun korkeudelta.
Voihan kuka tahansa evakkojen jälkeläinen muuttaa koska tahansa Viipuriin asumaan, kyllä ne suomalaisia sinne päästää.
Niin varmaan. Ehkä sinne on joku muuttanut?
Miksiköhän Suomessa on noin 80 000:n venäläistaustaisen vähemmistö?. Kaikkein suurin lajissaan.
Miksiköhän Ruotsissa on noin 200 000:n suommalaistaustaisen vähemmistö?. Kaikkein suurin lajissaan.
Se sentään hiipuu ja pienenee kaiken aikaa kun entiset Volvon liukuhihnavahdit kiihtyvään tahtiin heittävät lusikan naulaan.
Ruotsissa on yli 700 000 ihmistä joiden juuret ovat Suomessa eikä heidän määränsä "sentään" vähene vaan kasvaa.
ALOITUS ON TÄYTTÄ SONTAA
Viipuri on keskeinen Ruotsin sotajoukkojen kokoamispaikka 1500-luvun puolivälin jälkeen, kun Ruotsin kuningas Kustaa Vaasa käy sotaa Venäjää vastaan. Tultaessa vuoteen 1562 kuninkaaksi on noussut Eerik XIV, joka antaa määräyksen uuden linnoituksen rakentamisesta Viipuriin.
Viipurin linnaa on alettu rakentamaan huomattavasti aikaisemmin. Viimeistään 1293, eli Pähkinäsaaren rauhan aikoihin.
Jossakin taisi olla tietoa, että jo 1140 luvulla.
Viipurin kaupunki perustettiin tyhjälle paikalle, siinä ei ollut suomalaista asutusta.
Pietari rakennettiin suomalaisten maille, siellä oli suomalaista asutusta.