"Pääsyytetyn mukaan hän ei tiedä mistään jengistä mitään"
Niin, tietämättömyys on yleinen keino?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1840c7c0-b0ff-4fc5-a265-929934dbb7b4
Niin, tietämättömyys on yleinen keino?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1840c7c0-b0ff-4fc5-a265-929934dbb7b4
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mikä tarve on korostaa HATULLA auktoriteettiaan? Lienee heikon yksilön pakkomielle?
Pienuutta kompensoimaan sopiva.
En osaa arvata. Ehkä joillakin yksinkertaisesti on vain varaa ostaa kunnon päähine. ;)
Jollainhan se pitää tyhjä pää täyttää..
Ei ole mitään katujengejä, sanoi eräs palstaöyhö...
Taitaa olla moktarvalloitushankkeita
Ihanaa multikulttuuria. Suomi on vihdoinkin kansainvälinen.
ovat Suomalaisia jos passeja katsoo.
Sim passi juu
Sim passi
Jaahas, Ohisalo, Taponen, Andersson ja vastaavathan kertoivat jo aikoja sitten ettei ole olemassa mitään katujengejä vaan nämä ovat vaan “löyhiä kaveriporukoita” joissa on jäseninä niin kantasuomalaisia kuin maahanmuuttajataustaisiakin, joten miksei syytettyjen penkillä näy niitä suomalaisia Jusseja, Jaakkoja, ja Pettereitä? Tämähän on selvää rasismia!
Ja koska Suomessa on vaan “löyhiä kaveriporukoita”, niin tuo johtohahmon selitys että RH ei ole mikään jengitunnus, vaan todellakin tarkoittaa reilua kaveria on todellakin uskottava selitys (ainakin Taposelle). Reippaita ja reiluja poikiahan nämä vaan ovat jotka kantasuomalaisten heitä kohtaan osoittama rasismi, kulttuurierot, mahdollisuuksien puute, tulevaisuuden näköalattomuus, koululaitoksen heitä kohtaan osoittama syrjintä ja se että kantiksilla on paremman kännykät, lenkkarit, ja talvitakit, on ajanut heidät tähän tilanteeseen.
Lisää miljoonia kotoutumiseen, lisää harkinnanvaraista KELA:sta, enemmän positiivista syrjintää, paremmat asunnot keskustan tuntumasta, helpommat kokeet yliopistoon ja muihin opiskelupaikkoihin jne. niin kyllä se siitä...
Tämä on sitä RKP: n maahanmuuttoa yksinkertaisimmillaan
SUOMI TÄYTYY TUHOTA ja tuhhoojia on silkihanskoin siliteltävä lutunoita.
Japanissa ollaan rasisteja!
https://www.youtube.com/watch?v=4gXv-Dn76QE
Ja näillä pohjoismaiden keinoilla ei tämä ongelma ratkea. Etelä-Afrikassa voisi olla muutamia buuri poliiseja jotka tietäisivät mite pitää toimia ?
Tietämättömyys, kaikkien matujen ongelma, eivät tiedä mitään, eivät osaa lukea eivätkä kirjoittaa, ja näitä jotkut haluavat tänne lisää.
"...eivät tiedä mitään, eivät osaa lukea eivätkä kirjoittaa...".
Jos katsomme Pisa-tuloksia, niin tässä taitaa olla kaikkien Suomen peruskoululaisten yhteinen ongelma.
Nauretaan yhdessä. ;)
Katujengit on vaan persurasistien keksintöä.
Oon käyny Vuosaaressa kattelemassa matuja ja piereksimässä ja HUUTAMASSA ostarilla.
Iiii-hanaaaa!
"5. Kielitausta
Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden oppimisen tukemisessa ei Salon mukaan onnistuta Suomessa riittävän hyvin. Monissa maissa vieraskielisten oppilaiden tulokset ovat jonkin verran muita heikompia, mutta Suomessa se koskee myös toisen polven maahanmuuttajia."
"– Muissa Pohjoismaissa näkyy selkeä nousu. Toisen polven maahanmuuttajien tulokset ovat hyvin lähellä muun oppilasjoukon tuloksia. Tässä emme ole riittävästi tehneet. Koko Pisa-tulosten laskussa maahanmuuttajien tulosten merkitys on kuitenkin pieni."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c04dca49-f242-495e-9b84-6353cd9896b8
Yksi syy monen muun joukossa.
Viro esimerkkinä:
"– Virossa lastentarhat valmistavat lapsia koulunkäyntiin ja ne tekevät sitä vissin opetusohjelman mukaisesti. Jo lastentarhat antavat panoksensa sen eteen, että lapset saisivat mahdollisimman hyvän koulutuksen.
Virossa koulutaipaleensa aloittavat lapset tuntevatkin jo kirjaimet ja osaavat jo lukea, toisin kuin Suomessa, jossa osa osaa ja osa ei.
Vähemmistön sopeuttaminen."
Vuosaari
https://yle.fi/a/74-20031142?origin=rss
Vuosaari, the place to go!
Moktar gubtaa opiskellut?
Suuhoitoa siltä saanut.
Mikä se sana oli....taqiyya?
vähän kuin Li Anderssonilta kysyttiin koulukoneesta...
Mikä ihmeen kone on koulukone?
Eri ihmisillä on ilmeisesti eri käsitys "reilusta kaverista".