DNA on kusettaa reilusti koko rahalla.

Anonyymi-ap

Vanhalle äidilleni on myyty DNA:n 400 megainen mobiili nettiyhteys.
Äitini valitti, että yhteys toimii heikosti. Olemme nyt testanneet yhteyttä viikon ja nopeustestit ovat näyttäneet vaivaista 1,5 - 25 megan latausnopeutta.

No, nyt kun tein tänään DNA:n tekniseen tukeen valituksen, niin nuori miehen ääni kertoi, että läheisessä linkissä on "tosiaan eilen havaittu isompi häiriötila".

Koska tuo eilen havaittu häiriötila ei taida selittää mitenkään äitini netti-yhteydessä jo pitkään esiintyneitä ongelmia, sanoin sopimuksen irti. Ei kuulemma onnistu vielä 15 kuukauteen, on kuulemma määräainen sopimus.

Pyysin saada sopimuksen nähtäväksi, jossa on äitini allekirjoitus. Sellaista ei kuulemma ole, sillä liittymä on sovittu puhelimitse ja äidilleni on kuulemma lähetty pelkkä tilausvahvistus hänen sähköpostiinsa. Äidin sähköpostista ei kuitenkaan sellaista löytynyt.

Kyllä suomaiseen yhteiskuntaan on päässyt pesiytymään kaikenlaisia huijareita.

33

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin ne toimii. Tilausvahvistus tuli minulle kotiin postitse, mutta kysymys oli kyllä puhelinliittymästä.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­N­­­y­m­­­f­­­o­­­m­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178566292

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Itse myös Dna myyjä sanoi ostaessani liittymää vuosikymmen sitten että sen voi vaihtaa MAKSUTTA halvempaan, no sitten kun olisin vaihtanut operaattoria ja maksanut loput muutaman kuukauden hintaan 0.99 per kuukausi(sen aikainen halvin liittymä) kertoivat että minulla on väärää tietoa ja jouduin maksamaan loput kuukaudet täyteen hintaan.

      Boikottiin meni.

      • Anonyymi

        Norjalainen Telenor omistaa nykyisin DNA:n. Ei kannata antaa rahoja öljyrikkaille norjalaisille. Me vaihdettiin kotimaiseen operaattoriin ja ollaan oltu tyytyväisiä. Kannattakaa kotimaista operaattoria!


    • Anonyymi

      Valitettettava tilanne, mutta ei kai kukaan oikeasti usko että saa täyden nopeuden milloin tahansa, kyseessä on jaettu yhteys. Tuo täysi nopeushan vaatii päätelaitteeltakin ominaisuuksia.

    • Anonyymi

      Ennen ne ”nuoret miehet” oli tehtailla töissä,
      NYT KUN TEHTAITA EI ENÄÄ OLE
      ne notkuu myyjinä, gigantissa, nettiliittymämyyjinä,
      sähkösopimuksia…jne.
      mitä tahansa voi myydä.


      Miehen biologinen ominaisuus on ruikuttaa ja
      työntää. Siksi niitä palkataan tällaisiin hommiin.

      Luomiskertomuksen mukaan, mies on luotu
      työläiseksi kultakaivoksille.

      • Anonyymi

        Tänne on turha tulla ruikuttamaan.:) Puhelinmyynti on moraalitonta, sillä luurin toisessa päässä voi olla alzheimer-potilas tai dementikko. Nopeita liittymiä myydään myös taloihin, joissa yhteydet kulkevat puhelinpiuhoja pitkin.


      • Anonyymi

        "Luomiskertomuksen mukaan, mies on luotu
        työläiseksi kultakaivoksille."

        Ja se kultakin metallina ei ole mitenkään tarpeellista. Ei voi käyttää rakentamiseen eikä oikeastaan muuhun kuin johonkin koruihin.
        Aivan hyödytön tavara koko kulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tänne on turha tulla ruikuttamaan.:) Puhelinmyynti on moraalitonta, sillä luurin toisessa päässä voi olla alzheimer-potilas tai dementikko. Nopeita liittymiä myydään myös taloihin, joissa yhteydet kulkevat puhelinpiuhoja pitkin.

        on ne myynyt 2g puhelimet omaaville vanhoille netti liittymät

        mummo kun tajua puhelimessa muuta kun hienoa on, mies selittää, otetaan semmoiset..
        miees kehuu kehmistaan..

        vastuutonta jos tietää että niillä peruspuhelimet


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        on ne myynyt 2g puhelimet omaaville vanhoille netti liittymät

        mummo kun tajua puhelimessa muuta kun hienoa on, mies selittää, otetaan semmoiset..
        miees kehuu kehmistaan..

        vastuutonta jos tietää että niillä peruspuhelimet

        Kurppien oma vika jos erehtyy kusetettavaksi...kiitos rahoistanne.T: Puhelinmyyjä.


    • Anonyymi

      Kaveri joka on erittäin tarkka mistä maksaa ja mitä saa. Poikansa on Jyväskylän yliopistossa opiskelemassa verkkoteknologiaa, ja tarkastivat tuon DNA:n toiminnan aikana jollin tälä kaverillani, eli opiskelijapojan isällä oli vielä liittymä DNA:lle.
      Kun valittivat heikosta yhteydestä, DNA kytki kolmen päivän ajaksi liittymän nopeammaksi, jolloin kolmen päivän jälkeen taas tahmaantui.
      DNA pyrkii antaa tahmaista yhteyttä, ellei koko ajan ole niihin yhteydessä ja valittamassa.
      Kykenevät myydä "nopeaa yhteyttä" kun kapasiteettia säädellään siten että vanhat ihmiset saavatkin heikkoa ja hidasta vaikka maksavat nopeasta.
      DNA on Elisan vuokralainen, ja Elisa Oyj omistaa kaikki kaapelit ja verkot.
      Tottakai Elisakin ensisijaistaa omat asiakkaansa saamaan ne parhaat nopeudet ja toimivimmat yhteydet.
      Vuokralaisille annetaan mitä jää.
      Kaveri on nykyään Elisan asiakas, kuten itsekin olen, enkä Elisalta lähde ikinä.

      • Anonyymi

        jaa tuoko se selittää miksi dna turkasen hidas ollut kun rinnalla ollut vastaava elisan vaikka prepaid netti?
        valittaa kannattaa niin kauan että sujuu jatkuvasti oikein!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jaa tuoko se selittää miksi dna turkasen hidas ollut kun rinnalla ollut vastaava elisan vaikka prepaid netti?
        valittaa kannattaa niin kauan että sujuu jatkuvasti oikein!!

        Kokeilet päivittäin ooklalla ja Netfliin Fast.com:illa nopeutta, ja heti kun lagaa otat aina yhteyttä DNA:han että taas lagaa.

        Niillä saattaa olla koodattu täppä jolla painamalla valittajan liittymän kohdalla puhelun aikana, nopeus palaa normaaliin siksi kolmen päivän ajaksi, jonka jälkeen koodi pudottaa nopeuden taas surkeaksi. Ilmeisesti olettavat että sen kolmen päivän jälkeen käyttö hiipuu taas alku innostuksen jälkeen maltillisemmalle tasolle, ja pudottavat nopeutesi sinne 10 megan tasolle. (Maksat 150-300, 600, tai mitä nyt maksatkin)
        Oleellista on että sinne DNA:lle pitää olla valittamassa aivan koko ajan ja jatkuvasti.
        Kun asiaan eli valittamiseen ja huonoon yhteyteen väsyy, kannattaa ottaa suoraan elisan sopimus.


      • Anonyymi

        Elisa super kallis

        Asintuntija tele tekniikan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elisa super kallis

        Asintuntija tele tekniikan

        Mjaa... katselin tuossa että 100 megaisen mobiilinetin saa hintaan 22,99 kuukaudessa.
        300 megaisen 29,99 kuukaudessa.

        600 megaisen 32,99 kuukaudessa.

        Mielestäni hinnat ovat kuin muuallakin. Lisänä tietty että todella saatkin vielä luvatut nopeudet ilman että koko ajan olet soittelemassa ja valittamassa.

        Tuohon Huawei router CPE PRO ja saat 5G yhteyksinä saman tien.


    • Anonyymi

      on dna aina ollut erittäin paljon hitaampi elisaan verrattuna

      katsoin tuossa myös telian tarjouksia mutta siellä myös huonoa

      elisa myös paras 5g kattavuus

      dna 4g kuulemma nopeemmaksi jos maksaa 5g vaikka ei kuuluvuutta.. heh, voi olla mutta eihän sitä kannata jos elisa samalla alueella nopeammalla 5g

      • Anonyymi

        kannattaa toki dna dokumentoida semmoinen valitus ajankohtineen että pitäähän niiden ajantasalle korjata

        vikoja voi olla yksittäisissä liittymissä myös elisalla ja ne myös korjaa pian kun sanoo vaan.


    • Anonyymi

      Kilpailijakin osaa. Myivät erääseen torppaan 5G-liittymän, johon sisältyi Nokian 5G vastaanotin, SIM-kortti sekä 802.11ac AP, jossa neljä LAN-porttia. Jäin miettimään kunka tuo jälkimmäinen laite piti ostaa jos kerran 4G vehkeiden mukana tullut purnukka soitteleeedelleen hyvin. Itse en 5G vehkeitä vielä hanki pariin vuoteen. Jos olisin ollut tuossa mainitsemassani tilanteessa, olisin ostanut 5G liittymän ja modeemin liittäen olemassa olevaan AP-reitittimeen. Katsellut televisio-ohjelmat ja yhdistänyt tietokoneet edelleen sen kautta. Toki asiakas sai tuon 11ac:n, mutta jos laitteet tukevatkin, niin omatoiminen käyttöönotto tökkii. Hopeareunus tässä on tietysti nuo uudet, takuunalaiset laitteet. Voihan se AP hajota tms.

    • Anonyymi

      Vanhuksia kusetetaan härskisti. Anopille myyty Telialta kanavapaketteja vaikka ei niitä osaa edes katsoa

    • Anonyymi

      Elisan 4G on nopeampi kuin DNA:n 5G

      Testattu on

    • Anonyymi

      Nytkö sen vasta opit että kaikki myynti on huijausta

    • Anonyymi

      Elisalta tippuu lappuja tuon tuosta , ?? kk jälkeen uusi hinta on tätä ja rätä , sinun ei tarvitse tehdä mitään..... paitsi maksaa .

    • Anonyymi

      Mulla valokaapelinetti ja peruskännykkä, yht. alle 50 eguu kuussa. Sikahinta sekin, mutta mitäs menivät myymään DNA:n turskakiskureille.

    • Anonyymi

      Valokaapelinetti ja peruskännykkä n. 50 egee kuussa. Saan nauttia sikahinnoista, kun menivät myymään DNA:n turskakiskureille.

    • Anonyymi

      Kusetus on valtiovallan suojeluksessa!🤠

    • Anonyymi

      Normaalilla ihmisellä on jonkinlainen moraali myynnissäkin, liittymäkaupassa ei ole. Kansan tekniikan osaaminen rajoittuu siihen että osa porukasta ei saa väännettyä ruuvia auki ja toinen osa kiinni. Myyjän pitäisi ymmärtää että asiakas ei erota 5G-yhteyttä 5 GHz taajuudesta. Tehdään otanta jossain kauppakeskuksessa ja 80 % porukalle se on yhtä viitosten ja G-kirjaimien sekametelisoppaa. Koululaitoksen, kansalaisopistojen ja muiden mummojen sukankutomispiirien tulisi olla hereillä ja järjestää vanhuksille tämän alan kursseja teemalla "kuinka vältän jymäytyksen".

      • Anonyymi

        Resistiivisistä ja kapasitiivisista näytöistäkin puhuttiin aikoinaan itsestäänselvyyksinä, kuin jokainen olisi heittämällä tiennyt mistä oli kyse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Resistiivisistä ja kapasitiivisista näytöistäkin puhuttiin aikoinaan itsestäänselvyyksinä, kuin jokainen olisi heittämällä tiennyt mistä oli kyse.

        tori.fi:ssä ainakin sekoitettaan 5G wlan ja 5G sim yhteys


    • Anonyymi

      DNA on täysin paska, vuosikymmeniä sitten oli liittymä, mutta vaihdoin kun sen kanssa oli aina ongelmia.

      Suomi on kuulema köyhä ja köyhäks jää, laulaa Wahlroos, niinpä sitten joka asian pitää omistaa joku ulkomainen taho. Ja jos kotimainen omistaa, senkin pitää olla vittuilua. Kyllä Suomi on erittäin "älykäs" maa.

      • Anonyymi

        Otimme hatkat DNA,lta, Elisa on ollut erittäin hyvä valinta, ainoa täysin suomalainen firma.


    • Anonyymi

      Itse ostin DNA:lta 200 megaisen liittymän. Todelliset nopeudet oli aamuyöstä parhaimmillaan 8-11 Megaa ja päivisin 4-6 Megaa. Päivällä ei enää nettiyhteys toiminut mutta puhelut sai soitettua. Parasta oli se että tietty DNA:n kaveri soitteli jatkuvasti ja ihmetteli miten se on mahdollista, yritti kait johdattaa keskustelun siihen suuntaan että vika olisi minun kännykässäni. Sain vaihdettua Elisaan ja nopeus kasvoi 150 Megan liittymällä 30 Megaan jolla pärjään ihan hyvin.

    • Anonyymi

      Vaihdoin Elisan huijaus firman muutama vuosi sitten, kun muuttaminen toiseen kaupunkiin saada lupauksista huolimatta Elisan nettiyhteys toimiaan ja sitä ei saatu Elisalta aikaiseksi viiteen kuukauteen!
      Kyseessä ei ollut mikään takahikiän peräkylä vaan suuri suomalainen kaupunki.'
      DNA on toiminut aivan loistavasti netissä ja puhelimessa. Ei mitään valittamista.
      Ikinä en enää edes pieraise Elisaan päin.

    • Anonyymi

      Kaikki nuo operaattorit huijaa. Itsellenikin on myyty 5g liittymä vaikka puhelin on 4g. Sanovat vaan että onpahan sitten parempi/nopeampi yhteys.
      Noh, on kyllä huomattu mitä on, enkä jaksa alkaa taistelemaan nyt. Ensi vuonna kun määräaikaisuus loppuu, otan jotain muuta.
      Mutta mitä se muu on, se on vielä hämärän peitossa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5131
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2792
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2629
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2418
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      22
      1660
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1560
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1314
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1177
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      9
      1154
    Aihe