Melkoista ironiaa..

Suomi "leijonat" pelaa rååtsia vastaan.
Se maamme vaakuna leijona on rååtsalaisen folkungasuvun sukuvaakunan leijona...
10217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se muutettiin semmoseksi muutama vuosi sitten

Äänestä

Hiukan kyllä ihmettelen tuota leijonaa Suomen tunnuksena. Eihän Suomessa mitään leijonia elä, vaikka muistelenkin että Ruokolahdella joskus oli nähty leijona. Suomen tunnuseläime pitäisi olla Ilves tai joku muu Suomen luontaiseen lajistoon kuuluva eläin.

Äänestä

Kysymyksessä on jalo peura.

Äänestä

Kiljuva?

Äänestä

Kysymyksessä on aito Ruotsin [Folkungan] leijona, tosin hieman tavallista sotaisempana seisomassa käyrän sapelin päällä ja miekka käpälässä, keltapunavärisessä vaakunassa. Sama eläin seikkailee edelleen Ruotsin Suuressa Valtakunnanvaakunassa ja monessa muussa heraldisessa kuvassa Ruotsissa. Alkuperäinen Suomen leijonavaakuna on hakattuna kiveen Uppsalan Tuomiokirkossa.

Tarinan mukaan Suomen leijonavaakunan inspiraationa toimi Kalmarin unionin hajottua Norjan vaakuna, jossa myös esiintyy aseistettu vaakunaeläin keltapunaisessa vaakunassa.

Ruotsi kinasi tuolloin varsinaisesti Tanskan kanssa siitä, että Tanska ei suostunut poistamaan Ruotsin Kolmea Kruunua vaakunastaan, vaikka Ruotsi ei enää ottanut vastaan komentoja Tanskalta.

Äänestä

Uppsalan Tuomiokirkossa on nähtävissä myös vanhin kiveen hakattu kuva Ruotsin nykyisestäkin sinikeltaisesta ristilipusta. Tämä vanhin Ruotsin heraldinen lippu on Varsinais-Suomen vaakunassa.

Kannattaa käydä tutustumassa kuninkaamme Kustaa Vaasan hautamonumenttiin Uppsalassa.

Äänestä

Aikanaan kuninkaamme Kustaa III perusti Tampereen kaupungin, jotta edistys ja vauraus leviäisi myös Suomen sisämaahan. Ja hyvinhän Tampere on kehittynyt. Kuningas tunnistaisi tänäkin päivänä oitis, paitsi Ruotsin lätkäjoukkueen tunnuksen Kolme Kruunua, myös suomalaisten paidoissa olevan keltapunaisen Ruotsin (-> Suomen) leijonan.

Äänestä
  • Suomen heimot on uralilta, joten ruotsi voi haistaa v.tun.

    Äänestä

Kyllähän leijona sopii Suomen vaakunaan siinä mielessä, että alkuperäinen suomenkielinen heimo tai yksi niistä eli jatit tai jätit, jatulit, juutit jotunit, sama kuin Judah Raamatussa mainitaan leijonana. Rutsalaiset plagioineet ilmeisesti senkin. Mutta naapureitaan ei voi valita. Onneksi on sentään Pohjanmeri välissä.

Äänestä
  • Tanet eli Tanskan perustajat olivat myös yksi alkuperäinen suomenkielinen heimo. Jossain vaiheessa, ilmeisesti viikinkiajan jälkeen vaihtoivat kieltään. Svedut ovat mitä lie metsäläisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomi "leijonat" pelaa rååtsia vastaan.
Se maamme vaakuna leijona on rååtsalaisen folkungasuvun sukuvaakunan leijona...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu