Monelle taholle pesiytynyt tuli-sielu-oppi, ja sen nojalle nostettu maksullinen "tulisielukoulutus" ? Mistä on kysymys?
Löytyykö Raamatusta, UT:sta, Jeesuksen tai apostolien opetuksista tukea siihen, että uskovien pitäisi olla "sielun tulessa", tulisia kuin kekäleet?
Mikä ero on olla "palavana hengessä"? Kantaa "hengen tulta" eikä olla sielullisen hurmoksen kiihotuksessa?
Siinä on vissi ero!
Aiheesta perusteellista pohdintaa, Raamatun opetusten viitekehyksessä!
Mitä tarkoittaa hengen tuli?
Mitä Elian aika opetti?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17860667/mita-tarkoittaa---hengen-tuli----raamatun-raameissa----(-osa-3)
Tuli-sielu-oppi Raamatun Sanalal koeteltuna
5
980
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaakirkko on kaikkein pahimmin eksynyt suunta, joka koettaa jollakin ihmsivetoisilla tavoilla hehkuttaa "jumalan tulta". Sääli. Eräs primus-motor on Paul Raja-aho, vaimonsa kanssa. Se on sääli, koska Paul on tulltu aikoinaan raittiisti uskoon ja on nähnyt aitoja Hengen ihmeitä. Mutta sitten luisunut ihmisvetoisille raiteille.
Paradoksi on se, että hän kirjoitti kirjan Ohittamaton Pyhä Henki!
Ja itse kuitenkin "ohittaa" aidon Hengen linjan, koettamalla opettaa nuoria "tulisiksi sieluiksi! Sen sijaan, että luottaisi HENGEN suvereeniin toimintaan.!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15371281/tulta--mutta-mita-lajia - Anonyymi
Vain muutama palava lamppu?
Herran ilmoitus 22.5.2023 klo 8....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17865748/vain-muutama-palava-lamppu---() - Anonyymi
Tulisieluoppi on samaa helluntaikarismaattista sekoilua kun torontolaisuus, nokiamisso ja ylivainiolaisuus sitä ennen. Azusa kadun vuoden 1906 sylttytehtaasta on lähtöisin kaikki nykyinen karismaattinen harha. Siansaksan puhuminen ei ole mikään todiste Pyhän Hengestä. Enkelit puhuivat Raamatussa ihmisten ymmärtämää kieltä eivätkä hurmoskieliä.
Hurmoskielet, ylistyshurmos ja kaatumiset ovat ihmisen omaa sielun piilevää voimaa. Uskon palavuuden ja järkiperäisen toiminnan välillä ei tarvitse olla ristiriitaa.
Paavali kirjoittaa Roomalaiskirjeessä (12:11):
"Älkää olko velttoja, olkaa innokkaita, palakoon teissä Hengen tuli, palvelkaa Herraa."
1. Korinttilaiskirjeessä hän sanoo puolestaan (14:20):
"Veljet [ja sisaret], älkää olko ajatuksiltanne lapsia. Pahuudessa olkaa kehittymättömiä, ajattelussanne aikuisia."
(Laitoin sulkeissa sanat tulkinnallisena lisäyksenä. Ne eivät löydy suoraan alkutekstistä, mutta sisällöllisesti ne sopivat. Kreikan sana adelfoi pitää sisällään miehet ja naiset silloin kun asiayhteydessä on puhe molemmista.)
2. Timoteuskirjeessä Paavali yhdistää dynaamisen rohkean hengellisyyden ja järjenkäytön (1:7):
"Eihän Jumala ole antanut meille pelkuruuden henkeä, vaan voiman, rakkauden ja terveen harkinnan hengen."
Saamme rukoilla tervettä ymmärrystä ja hengellistä intoa itsellemme ja toisille. Hyvä on muistaa tulisielulaisiakin mielummin rukoillen kuin puhua heistä pahaa.
Kaikkea hyvää!
Ystävällisin terveisin,
Juha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1743047- 522401
- 2372250
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572046Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva301743Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve531637Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841490- 1331294
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3181098Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro141061