Olen huomenna ostamassa autoa, joka täytyy katsastaa ennen käyttöä. Luonnollisesti auto tarvitsee myös liikennevakuutuksen. Toisaalta, jos autosta löytyy liikaa vikaa katsastuksesta, vien sen romuttamolle, enkä haluaisi turhaan maksaa vakuutuksesta silloin.
Onko kuitenkin sallittua viedä auto katsastukseen ja hankkia liikennevakuutus katsastuksen jälkeen? Vai täytyykö hankkia vakuutus ennen kuin edes menee katsastukseen?
Auto katsastukseen ilman liikennevakuutusta?
8
1223
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisiko kysyä asiaa katsastukonttorilta ja/tai vakuutusyhtiöltä?
Voisit saada vaikka oikean vastauksen. - Anonyymi
Ilman liikennevakuutusta autolla ei saa ajaa yhtään mihinkään. Ei edes omasta tallista omalle pihalle, saati katsastukseen.
Vakuutusyhtiöiltä saa myös liikennevakuutuksen esimerkiksi vuorokaudeksi, mutta kuten jo todettu suosittelen silti kysymään autokatsastuksesta hyväksytäänkö auto, joka on vakuutettu vain siksi päiväksi. Itse sanoisin, että kyllä, mutta kannattaa silti kysyä.
- Anonyymi
Hyväksyttyyn katsastukseen vaaditaan voimassaoleva liikennevakuutus. Auto saa olla kylläkin seisontavakuutuksessa. Katsastusaika pitää olla varattuna.
- Anonyymi
Kerro lisää seisontavakuutuksesta.
- Anonyymi
Seisontavakuutus takaa seisonnan, eli jos ei seiso saa seisontavakuutuksesta jonkun korvauksen.
- Anonyymi
Naiset ainakin tykkää, jos niille kertoo että on seisontavakuutus. Muuta niille ei tarvi edes puhua, lähtevät heti mukaan😄
- Anonyymi
Jos olet ottanut vakuutukset omalla nimelläsi ja poistanut liikennekäytöstä niin silti onnistuu.
Mutta jos ostat auton ja poistat sen liikenteestä, otat nimellesi ilman vakuutusta ni sit ei onnistu. Outoo..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445795
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903211- 313126
- 592874
- 572720
- 532370
- 381834