Meille on opetettu seurakunnassa se, että Jumala on kolmiyhteinen Isä ja Poika ja Pyhä Henki. Ihminen on myös kolmiyhteinen henki, sielu ja ruumis.
Kuka osaisi selittää, miten henki ja sielu eroavat toisistaan?
Sitten meille on opetettu se, että Jeesus on yhtä aikaa Jumala ja ihminen. Jeesus on tosi Jumala ja tosi ihminen: täydellisesti Jumala ja täydellisesti ihminen.
Jos Jeesus on täydellisesti ihminen, niin hänellä pitäisi olla samalla tavalla henki, sielu ja ruumis kuin muillakin ihmisillä. Eivätkö nämä henki ja sielu ole eri olevaista kuin Jumala, joka Jeesus myös on? Miten muuten hän voisi olla täysin ihminen?
Kuka osaisi selittää, miten henki ja sielu eroavat toisistaan?
Sitten meille on opetettu se, että Jeesus on yhtä aikaa Jumala ja ihminen. Jeesus on tosi Jumala ja tosi ihminen: täydellisesti Jumala ja täydellisesti ihminen.
Jos Jeesus on täydellisesti ihminen, niin hänellä pitäisi olla samalla tavalla henki, sielu ja ruumis kuin muillakin ihmisillä. Eivätkö nämä henki ja sielu ole eri olevaista kuin Jumala, joka Jeesus myös on? Miten muuten hän voisi olla täysin ihminen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sielu tarkoittaa elävää ihmistä. Kun ihminen kuolee, lakkaa sielukin olemasta. Näin opettaa Vanha testamentti, ja siihen Jeesuskin uskoi.
"Sillä lihan sielu on veressä ja minä olen sen teille antanut alttarille ,että se tuottaisi teille
sovituksen ; koska veri tuottaa sovituksen, koska sielu on siinä."
3 Moos: 17: 11
kaste Kristukseen , > "Henki ja vesi ja veri" 1 Joh; 5:
Sana nefesh (sielu) tarkoittaa myös elämää.
3.Mooseksen kirja:
17:11 Sillä lihan elämä on veressä, ja minä olen sen teille antanut alttarille, että se tuottaisi teille sovituksen; sillä veri tuottaa sovituksen, koska elämä on siinä.
Jeesus antoi ristillä elämänsä uhriksi syntisten sovituksena. Evankeliumeissa on käytetty kahta eri sanaa tässä yhteydessä: pneuma (henki) ja psyyke (sielu). Näillä ei siis ole eroa vaan ne kuvaavat tässä samaa asiaa: elämää.
Tästä päästään avauksen kysymyksiin...
Ihminen ei ole kolmiyhteinen henki, sielu ja ruumis. Sanoja henki ja sielu käytetään samassa merkityksessä tarkoittamaan koko ihmistä tai elämää. Ne kuvaavat myös ihmisen kognitiivisia kykyjä ja ovat myös samaa tarkoittavia kuin "minä":
"minun sieluni" = minä
"minun henkeni" = minä
Ihminen on tietoinen olento vain ruumiillisesti elävänä ja aivot sekä aistit toimivana. Ei ole mitään henkeä tai sielua, joka jatkaisi elämää ruumiin kuoleman jälkeen.
Kun Jeesus kuoli ristillä, niin hän nukkui tiedotonta unta samalla tavalla kuin muutkin ihmiset. Kun Jumala lähetti taivaasta häneen elämän hengen, niin kuollut ruumis virkosi eloon ja hänestä tuli jälleen tietoinen ihminen.
Ja sitten on myös sanonta "myi sielunsa paholaiselle", joka edellisen kommentin valossa tarkoittaa sitä, ettei mitään lopullista tuomioita ole tulossa, kun ei ole sielua mitä tuomita.
Antoi elämänsä paholaiselle
vs.
Antoi elämänsä Jeesukselle
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17861450K
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Mutta Pyhässä veressä Jeesuksen sing-a-long
Montako sielua pelastui?
Montako henkeä oli koolla?
Henki=sielu=ihminen kokonaisena
Henki on ylin minä, jossa päätökset tehdään.
Sielu on ihmisen mieli, joka toteuttaa ne päätökset.
Ruumis toimii hengen johdossa sielun tahtoa noudattaen, mutta myös autonomisesti kuten biologisen elävän järjestelmän kuuluukin toimia.
Ja höpön löpön!
Keksit tuon omasta päästäsi!
Kas kun ei tuosta muodosteta kristinuskon virallista universaalia oppia?
Mokomakin neropatti!