Älä suostu halpatyöhön - Ammattiliiton jäsenyys kannattaa

Anonyymi-ap

Pohjanmaan käräjäoikeudessa oli vireillä kolme riitatapausta, jotka liittyvät jäätelökioskeissa viime kesänä työskennelleiden nuorten nostamiin kanteisiin. Nuoret vaativat kaupan alan työehtosopimuksen mukaisia korvauksia työstään.
Vireillä olleet kanteet eivät ole ainoita laatuaan. Viimeiset kolme vuotta samasta yrityksestä on tullut aina kesän jälkeen PAMin hoidettavaksi riitajuttuja, jotka koskevat alipalkkausta ja kaupan alan lisien maksamatta jättämistä.

Käräjäoikeudessa vireillä olleet kolme kannetta päättyivät kesätyöntekijöiden kannalta hyvään lopputulokseen.

Työnantaja myönsi kaikkien kolmen nuoren työntekijän osalta palkkasaatavat kokonaisuudessaan sekä perusteen että määrän osalta. Peruste on, että kaupan työehtosopimusta tulee noudattaa ja palkat laskettava sen perusteella.

Asiasta laadittiin sovintosopimukset kaikkien kolmen työntekijän osalta. Sopimuksiin kirjattiin työnantajan myöntäminen, että kaikkia työntekijöille kuuluvia palkkasaatavia ei maksettu. Käräjäoikeus vahvisti vielä nämä sovintosopimukset.

Ilman ammattiliiton jäsenyyttä työntekijöiden palkkasaatavat olisivat jääneet saamatta. Mitä tästäkin tapauksesta on opittavissa?
Kannattaa liittyä ammattiliiton jäseneksi lyhyenkin työsuhteen alussa. Nykyisin se on helppoa asia hoituu käden käänteessä netissä ja sen jälkeen ammattiliitto puolustaa työntekijää työnantajan mielivaltaa vastaan.

https://www.pam.fi/uutiset/ratkaisut-kesatyontekijoiden-riitatapauksiin.html

https://www.pam.fi/uutiset/vaatimuksena-reilu-peli.html

23

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Evijärveläinen yritys häärimässä. Nuorten oikeuksien loukkaamista! Eijumalauta!

    • Anonyymi

      Törkeää!

    • Anonyymi

      Nämä vasemmistolais punikkien väsäämät aloitukset vasta törkeitä ovatkin.

      • Anonyymi

        On ahneus ja törkeä röyhkeys huipussaan. Lapsen kesätienestitkin. Mitä se on sitten aikuisten kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On ahneus ja törkeä röyhkeys huipussaan. Lapsen kesätienestitkin. Mitä se on sitten aikuisten kanssa?

        Punikkeja harmittaa vieläkin, kun eduskuntavaaleissa tuli oikein kunnolla turpaan.

        Siksi punikit nyt räkyttävät kaikesta mahdollisesta.


    • Anonyymi

      Yrityksen toiminta-ajatuksena onneton. Jokainen käsittää, että palkka on maksettava. Ei sillä pitkälle pötkitä, että jättää palkkaa maksamatta. Vieläpä lasten.

    • Anonyymi

      Onko kyseessä evijärveläisestä kioskin pitäjästä?

      • Anonyymi

        Etkä osaa suomea? Mene takaisin koulun penkille jotta oppisit edes kieliopin.


      • Anonyymi

        Pehmiskioskit Vaasassa. Evijärveläinen yrittäjä. Sama käytäntö kahvilakioskin pitäjällä Evijärvellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etkä osaa suomea? Mene takaisin koulun penkille jotta oppisit edes kieliopin.

        Kertoo paljon sinusta tuo kommenttisi. Eikö työsuhderikkeet ole tässä esillä eikä kielioppi?
        Miksi haluat sivuuttaa räikeät rikkeet työsuhdeasioissa?


    • Anonyymi

      Kenkää perseehin ay-liikkeen jäsenille

    • Anonyymi

      Tuollaisilta yrittäjiltä pitäis periä maksetut korona tuet ym takaisin.

    • Anonyymi

      Tuollainen ei ole mitään yrittäjyyttä. Evijärveläisten on syytä hävetä oikein porukalla kun tuollaista kunnan alueella kutsutaan yrittämiseksi.

    • Anonyymi

      Oliko tämä yrittäjä se, joka asensi salaa kioskiin kameravalvonnan kertomatta siitä kioskissa työskenneille?

      • Anonyymi

        En tiedä. En todellakaan tiedä.


      • Anonyymi

        Ei ole kioskin pitäjä vaan kahvikärryn pitäjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole kioskin pitäjä vaan kahvikärryn pitäjä.

        Salakatselu on rikos!


    • Anonyymi

      Eipä ollut yllätys tämäkään!

    • Anonyymi

      Onpa halpamaista toimintaa. Kehtaakin. Tuon firman tuotteita en osta!

    • Anonyymi

      Ammattiliitot tulisi lakkauttaa, turha ja kallis organisaatio jossa turhia pamppuja makoilemassa.

      • Anonyymi

        Kyllä ne tuollaiset yritykset lakkautuvat, jotka eivät maksa palkkoja työehtosopimuksen mukaan ja noudata lakeja. Hyvä että ammattiliitto on pitänyt nuorten puolta ja pakottanut härskisti toimivan yrityksen polvilleen. Saapa nähdä saako firma jäätelökioskinsa auki lainkaan kun kesä on jo alkanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne tuollaiset yritykset lakkautuvat, jotka eivät maksa palkkoja työehtosopimuksen mukaan ja noudata lakeja. Hyvä että ammattiliitto on pitänyt nuorten puolta ja pakottanut härskisti toimivan yrityksen polvilleen. Saapa nähdä saako firma jäätelökioskinsa auki lainkaan kun kesä on jo alkanut.

        Missä tuo yritys myy tuotteitaan. Hyvä tietää, jotta voi kiertää kaukaa.


    • Anonyymi

      Ei ole jäåätelöä tarjolla. Liekö työvoimapula iskenyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8355
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      96
      8012
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6170
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      5393
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5208
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4265
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4010
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4003
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3809
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      57
      3674
    Aihe