Pohjanmaan käräjäoikeudessa oli vireillä kolme riitatapausta, jotka liittyvät jäätelökioskeissa viime kesänä työskennelleiden nuorten nostamiin kanteisiin. Nuoret vaativat kaupan alan työehtosopimuksen mukaisia korvauksia työstään.
Vireillä olleet kanteet eivät ole ainoita laatuaan. Viimeiset kolme vuotta samasta yrityksestä on tullut aina kesän jälkeen PAMin hoidettavaksi riitajuttuja, jotka koskevat alipalkkausta ja kaupan alan lisien maksamatta jättämistä.
Käräjäoikeudessa vireillä olleet kolme kannetta päättyivät kesätyöntekijöiden kannalta hyvään lopputulokseen.
Työnantaja myönsi kaikkien kolmen nuoren työntekijän osalta palkkasaatavat kokonaisuudessaan sekä perusteen että määrän osalta. Peruste on, että kaupan työehtosopimusta tulee noudattaa ja palkat laskettava sen perusteella.
Asiasta laadittiin sovintosopimukset kaikkien kolmen työntekijän osalta. Sopimuksiin kirjattiin työnantajan myöntäminen, että kaikkia työntekijöille kuuluvia palkkasaatavia ei maksettu. Käräjäoikeus vahvisti vielä nämä sovintosopimukset.
Ilman ammattiliiton jäsenyyttä työntekijöiden palkkasaatavat olisivat jääneet saamatta. Mitä tästäkin tapauksesta on opittavissa?
Kannattaa liittyä ammattiliiton jäseneksi lyhyenkin työsuhteen alussa. Nykyisin se on helppoa asia hoituu käden käänteessä netissä ja sen jälkeen ammattiliitto puolustaa työntekijää työnantajan mielivaltaa vastaan.
https://www.pam.fi/uutiset/ratkaisut-kesatyontekijoiden-riitatapauksiin.html
https://www.pam.fi/uutiset/vaatimuksena-reilu-peli.html
Älä suostu halpatyöhön - Ammattiliiton jäsenyys kannattaa
23
1396
Vastaukset
- Anonyymi
Evijärveläinen yritys häärimässä. Nuorten oikeuksien loukkaamista! Eijumalauta!
- Anonyymi
Törkeää!
- Anonyymi
Nämä vasemmistolais punikkien väsäämät aloitukset vasta törkeitä ovatkin.
- Anonyymi
On ahneus ja törkeä röyhkeys huipussaan. Lapsen kesätienestitkin. Mitä se on sitten aikuisten kanssa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ahneus ja törkeä röyhkeys huipussaan. Lapsen kesätienestitkin. Mitä se on sitten aikuisten kanssa?
Punikkeja harmittaa vieläkin, kun eduskuntavaaleissa tuli oikein kunnolla turpaan.
Siksi punikit nyt räkyttävät kaikesta mahdollisesta.
- Anonyymi
Yrityksen toiminta-ajatuksena onneton. Jokainen käsittää, että palkka on maksettava. Ei sillä pitkälle pötkitä, että jättää palkkaa maksamatta. Vieläpä lasten.
- Anonyymi
Onko kyseessä evijärveläisestä kioskin pitäjästä?
- Anonyymi
Etkä osaa suomea? Mene takaisin koulun penkille jotta oppisit edes kieliopin.
- Anonyymi
Pehmiskioskit Vaasassa. Evijärveläinen yrittäjä. Sama käytäntö kahvilakioskin pitäjällä Evijärvellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkä osaa suomea? Mene takaisin koulun penkille jotta oppisit edes kieliopin.
Kertoo paljon sinusta tuo kommenttisi. Eikö työsuhderikkeet ole tässä esillä eikä kielioppi?
Miksi haluat sivuuttaa räikeät rikkeet työsuhdeasioissa?
- Anonyymi
Kenkää perseehin ay-liikkeen jäsenille
- Anonyymi
Tuollaisilta yrittäjiltä pitäis periä maksetut korona tuet ym takaisin.
- Anonyymi
Tuollainen ei ole mitään yrittäjyyttä. Evijärveläisten on syytä hävetä oikein porukalla kun tuollaista kunnan alueella kutsutaan yrittämiseksi.
- Anonyymi
Oliko tämä yrittäjä se, joka asensi salaa kioskiin kameravalvonnan kertomatta siitä kioskissa työskenneille?
- Anonyymi
En tiedä. En todellakaan tiedä.
- Anonyymi
Ei ole kioskin pitäjä vaan kahvikärryn pitäjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole kioskin pitäjä vaan kahvikärryn pitäjä.
Salakatselu on rikos!
- Anonyymi
Eipä ollut yllätys tämäkään!
- Anonyymi
Onpa halpamaista toimintaa. Kehtaakin. Tuon firman tuotteita en osta!
- Anonyymi
Ammattiliitot tulisi lakkauttaa, turha ja kallis organisaatio jossa turhia pamppuja makoilemassa.
- Anonyymi
Kyllä ne tuollaiset yritykset lakkautuvat, jotka eivät maksa palkkoja työehtosopimuksen mukaan ja noudata lakeja. Hyvä että ammattiliitto on pitänyt nuorten puolta ja pakottanut härskisti toimivan yrityksen polvilleen. Saapa nähdä saako firma jäätelökioskinsa auki lainkaan kun kesä on jo alkanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne tuollaiset yritykset lakkautuvat, jotka eivät maksa palkkoja työehtosopimuksen mukaan ja noudata lakeja. Hyvä että ammattiliitto on pitänyt nuorten puolta ja pakottanut härskisti toimivan yrityksen polvilleen. Saapa nähdä saako firma jäätelökioskinsa auki lainkaan kun kesä on jo alkanut.
Missä tuo yritys myy tuotteitaan. Hyvä tietää, jotta voi kiertää kaukaa.
- Anonyymi
Ei ole jäåätelöä tarjolla. Liekö työvoimapula iskenyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315673
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus123688- 1932311
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631723Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan771627Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351457Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141365En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741335- 941195
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241194