Itselleen se sika tinkiä tekee, kun ruuhensa kaataa.
Venäjä haalii koko ajan lisää korvaamista itselleen.
Sen hyökkäys on torjuttu jo viime kesänä ja yhä edelleen rimpuilee täysin toivottomassa "operaatiossaan". Eikö se tajua, että muu maailma ei anna sen voittaa? Sille kerätään jo listoja mitä sen kuuluu korvata. Huoh!
https://www.kaleva.fi/venaja-teki-jalleen-ilmahyokkayksen-ukrainaan-ilma/5551469?utm_campaign=Feedit&utm_source=Kaleva&utm_medium=RSS
Venäjä haalii koko ajan lisää korvaamista itselleen.
Sen hyökkäys on torjuttu jo viime kesänä ja yhä edelleen rimpuilee täysin toivottomassa "operaatiossaan". Eikö se tajua, että muu maailma ei anna sen voittaa? Sille kerätään jo listoja mitä sen kuuluu korvata. Huoh!
https://www.kaleva.fi/venaja-teki-jalleen-ilmahyokkayksen-ukrainaan-ilma/5551469?utm_campaign=Feedit&utm_source=Kaleva&utm_medium=RSS
Vastaukset 31
Vanhimmat
Venäjää ei haittaa yhtään vaikka sota jatkuisi sata vuotta. Kansa on elänyt siellä aina kurjuudessa, joten ovat tottuneet siihen.
Koska ne on niin helvetin huonoja. Vaikka sehän ei liene kenellekään yllätys ! Slava Ukraini !
Putin ja lähipiiri välttelee nyt ainoastaan Haagin tuomioistuinta kaikin keinoin ja kansan kustannuksella. Vain kansan joukossa kytevä kapina saa herrat ojennukseen. Sitä odotellessa.
Sota maksaa paljon, mutta kymmenien vuosien korjaus/korvausvelvollisuus se vasta paljon maksaakin.
Putleri pitää lähettää sodan jälkeen timpuriksi tai putkimieheksi korjaamaan rauniokaupunkeja. Peskov ja Soiku muurarin apureiksi.
Venäjän tappio alkaa olla jo aikakirjoissa.
"Venäjän on Mick Ryanin mukaan tiedettävä tulleensa lyödyksi Ukrainassa."
https://www.verkkouutiset.fi/a/mick-ryan/#180cf31b
Yhdysvallat näyttää vihreää valoa hävittäjien lähettämisessä Ukrainaan, ensimmäiset lentäjät jo koulutuksessa ( siis ukrainalaiset ). Putlerin on aika tunnustaa jo tappionsa.
USA Näyttää vihreää valo .Se ei uusi juutu no 80 vuotta UNCLE SAM Aina päätä koska vihreä valo ja koska punainen
Ajetaan sitten keltaisilla !
Sitten kun sanoa se on Venäjä ja Usa sota moni fiksu suomalaiset tulee vihainen heidän mielistä se on vapaa ja demokrati sota ,Jos se on Demokrati ja vapaa sota miksi Ukraina tarvi Amerikka vihreää valo
Venäjä vetäytyy. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/isw-ukraina-eteni-paivassa-merkittavasti-bahmutissa-ja-ottanut-aloitteen-haltuunsa/8701468
Putleri syyttää länttä yrityksestä hajottaa venäjä. Täyttä potaskaa, syyllinen on putin itse joka omalla toiminnallaan syöksee maansa tuhoon. Narsisti näkee syyllisen aina muissa.
Venäjällä on pallo täysin hukassa, pystyy enää sekoittamaan lähetystöjen rahaliikennettä. Hätä näyttää olevan suuri ja tämä "mahtivaltio" sortuu lapsellisuuksiin kun sota Ukrainassa on venäjän osalta taputeltu.
Matkii kaikessa Hitleriä, kenelläkään ei ole oikeutta elää, jos HÄN ei voita sotaa. Toivottavasti loppukin on samanlainen, kuula omaan kalloon.
Ukraina vapauttaa nyt venäläisiä kaupunkeja Putlerin hirmuvallasta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/79d35517-a0a3-457e-ac2e-056e8e19ce1f
Putin ei anna lupaa poistua, koska kansa näkee sen tappiona ja tappaa heikon johtajan. Vanha venäläinen perinne.
kyrpä tapattaa ukrainan kansaa koska halusi natoon,sopimuksista huolimata,ja nyt on jo vaarassa koko maailma,te raukat ette vain näe kuka on oikea syyllinen
Putin on syyllinen.
Sota loppuu kun Putin kuolee. Sen jälkeen Venäjä maksaa niin valtavan summan sotakorvauksia, ettei sellaista lukua tunne kuin professorit.
"Kyrpä" tosiaan määräsi hyökkäyksen Ukrainaan vaikka sillä oli sopimus että takaa Ukrainan turvallisuuden, jos Ukraina luopuu ydinaseistaan.
Putin saa kaikki maat haluamaan Natoon. Jopa Ruotsin, jonka olisi luullut olevan yksi viimeisistä Natoon pyrkijöistä. Lakkautti jopa asevelvollisuutensa, mutta nyt bunkkeripapan toimet ovat kääntäneet päät.
Ainut maa, joka ei halua ei halua Natoon on Väyrysen hallinnoima Keminmaa.
Pian alakaa rytke ja piippalakit lähtöö kuin Tapani Kansa liikennevaloista.
HAHAA 50 vuotta vanhoja hävittäjiä sekä wanhaa sotakalustoa lähettelevät Ukrainalle.Ei siinä muutama patriotin ohjuskaan kesää tee.
Usa Venäjä ovat tahalaan pitkittäneet sotaa ja pitkittävät edelleen.
Asetehtaille pitää saada lisääuutta tuotantoa ja vanhoista aseista on päästävä eroon.
Usa.Ranska.Italia ,Kreikka.Turkki.Saksa,Espanja ym.ym,tekevät edelleen kauppaa Venääjän kanssa.Öljykin tuodaan eurooppaan Turkin,Venäjän tankkereilla Turkin satamien kautta ja se myydään eu alueelle sekä YHDYSVALTOIHINKIN OSA
Venäjällä on vielä vanhempaa kalustoa, paraatissa panssari 40-luvulta. Lentokoneet vanhaa kolhoosien Antonoveja lepattavin siivin. Käytettiin hyönteisten torjuntaan.
Tappion selittämisen valmistelut on aloitettu jo aikoja sitten, mutta tehtävä on Putinille mahdoton ilman että hänen päänsä putoaa. Siksi tämä venyy ja venyy.
"Tappion valmistelut on jo tehty Venäjällä"
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/venaja-valmistautuu-jo-havioon-sodassa-nain-putin-sen-selittaa-arvioi-professori-ny-timesissa/9fd95144-779f-499b-9436-b654e08e4c33
Hienoa seurata itäisen "mahtimaan" kuolinkouristuksia.
Lapualaisten pitää mennä räjäyttämään venäläisten patruunaa tehdas teillähän siinä on jo kokemusta.
Venäläisten ammusvarasto räjähti, homma hoidettu.
Oikein! Petrovskij Jamin henki elää meissä vahvana! 💣 💥 🔥
MOSKOVA MUUSIKSI!
Ukrainan hyökkäys alkaa viikon sisällä. Siinä onkin putlerilla selittelemistä kun ukot lähtevät pakoon. Suurin viimeaikainen voitto on Suomen suurlähetystön tilin sulkeminen, hahahahaah haa !