Mistä saa teston korvaushoitoa?

Anonyymi-ap

Olen tästä parin lääkärin kanssa jutellut. Omat arvoni hyvin lähellä viitearvojen alarajaa. Lääkäreiden kommentit ovat tyyliä:"ei niitä kannata mittailla" ja "oma tuotanto loppuu jos edes kokeilet eli ei määrätä kun nipin napin on viitearvojen sisällä".

Vaikea masennus päällä ja kaikkea epätoivoissaan tutkii. Useita videota lähinnä USA:sta löytänyt, joissa masentuneisuus kadonnut kun testoa saadaan edes viitearvojen puoleenväliin.

Mutta miten sitä voi saada Suomessa? Minulla ei ole mitään roinataustaa ja nykyään liikutani on suurimmaksi osaksi muuta kuin kuntosalia. En missään nimessä ala ostamaan ja kokeilemaan "katukaupassa" myytävää testoa tms.

Tietääkseni teston alarajaa ei ole edes tarkasti määritelty ja moni siellä alarajoilla oleva on masentunut. Alakerta ei toimi juuri lainkaan, aamuerektioita ei ole ollut ainakaan kymmeneen vuoteen, ikä 45v.

4

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muutama kaverini on hakenut eri vaihtoehtoja.
      Tehokkain on ollut heppu joka on saanut reseptit hänen sanojaan käyttäen decalle ja sustalle joita hän piikittää useampikertaisina annoksina kuurinomaisesti, pitäen välillä palautumistaukoja. Tulokset näkyvät.
      Kolme muuta kaveriani aloittivat minun laillani testogeeli reseptillä mutta heput sanoivat, ettei se imeydy. Kokeilivat tostran pumppua mutta päätyivät reseptillä saatavan Nebidon piikitykseen vaihtelevin välein.
      Heidän testoarvoistaan minulle ei ole mitään käsitystä.

      Omat testoni olivat 65v ikäisenä non 1,5x ikäiseni viiteminimi. Tk- lekuri kiletäytyi mutta urheilulääkäri kirjoitti testogeelille eseptin.
      Muutamaa taukoa lukuun ottamatta olen geelannut ohjeen mukaan nyt 15 vuotta ja jatkan edelleen.
      Testot ovat lähempänä yleisiä viitemaksimeja kuin edes puoliväliä.
      Ilmeisesti ovat oman tuotannon lisänä.

      • Anonyymi

        Onko tuosta mitään tietoa, että loppuuko TRT:llä oma tuotanto kokonaan, ja jos loppuu niin onko joku prosentti millä varmuudella oma tuotanto palaa. Ei tietenkään mitään tarkkaa prosenttia, mutta jokin mututuntuma jos tiedät useampia korvaushoidossa olevia.
        Minulla tuo lääkäri ainakin kauhisteli, että oma tuotanto loppuu ja ettei se palaa, mutta oman käsitykseni mukaan kunnon roinareillakin, joilla viitemaksimit ylittyy ehkä kymmeniä kertoja, on vielä mahdollisuus että oma tuotanto joskus palaisi.

        Testo on aikalailla viimeinen juttu millä koettaisin saada masennukseni pois eli on tässä muutamia kortteja vielä kääntämättä, mutta ehkä otan tuontakin asian esille kun on useamman vuoden ajalta näyttöä alhaisista testoista.


    • Anonyymi

      Vapailla markkinoilla voisit ostaa lähimmältä huoltoasemalta. Mutta sitten raha ei siirtyisikään rikkaille lääkäreille ja apteekkareille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe