Olen ylpeä ateismistani

Olen verraton ateisti eikä kukaan voi riistää minulta ateistin jaloa kunnianimeä!

Olen ateisti jo toisessa polvessa, sillä isäni ja äitini olivat myös ateisteja, samoin isäni vanhemmat, mutta äitini vanhemmat olivat teistejä.

Olen siis ateisti 2,5 sukupolvessa?

Sanottakoon "sukupolvi" ihan vain selvityksenä, jotta palstan huonosti koulutetut ateisti-kollegat eivät pääse piikittelemään siitä, että toinen polveni on teisti ja toinen agnostikko: niin, olen agnostinen ja siksi en kelpaa ateistiksi palsta-ateistien silmissä, mutta siitä huolimatta

olen ylpeä ateismistani! Se on ihan omin voimin ja omalla älykkyydellä hankittu ja siten myös ansaittu! Kristityt eivät voi kehua samalla saavutuksella, koska heidän uskonsa on joko perittyä tai aivopesun kautta syvään heidän mieliinsä juurrutettu vanhemmalla iällä, niin että se ei kannusta omatoimiseen ajatteluun ja itsekritiikkiin millään tavalla.

Palstan ateisteja kritisoin siitä, että he ovat kykenemättömiä itsekritiikkiin. Pitävät kaikkea itsestään selvänä ja jättävät tarkistamatta palstan trollin esittämät väitteet, jotka ovat tyypillisesti räikeitä valheita. Jokainen tietää mm. sen, että tosi uskovaiset kristityt ovat mallikelpoisia kansalaisia, raittiita ja siveitä, sen sijaan, että olisivat huumediilereitä ja taparikollisia, joita vankilat ovat täynnä.

Luterilaist ovat muuten syvältä perseestä ja kristittyjen joukossa pahasti harhaoppisia, kun pidetään kristittynä vain sellaisia, jotka perustavat uskonelämän ja opetuksen Uuden testamentin kirjoituksiin ja Jeesuksen sekä apostolien (erityisesti Paavali) esimerkkiin.

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ketä kiinnostaa sinun ateismisi?

      Annas kun arvaan: olet false flag kreationisti, jolla on tarve esiintyä ateistina, koska häpeät hihhuliuskontoasi?

      En arvosta ihmisiä, jotka eivät ole reilusti sitä, mitä ovat. Minä esimerkiksi olen ateisti jo toisessa polvessa enkä sitä häpeä, eikä minun tarvitse teeskennellä jotakin muuta kuin mitä olen jo lapsuudestani saakka. Tämä tosin rajoittaa kykyäni ymmärtää teistin ajatuksia, koska en tiedä, miltä tuntuu uskoa Jumalaan tai jumaliin. Enkä toisaalta haluakaan tietää... siis kokemukseen perustuvalla tavalla.

      Typerämpää asiaa kuin jumal-usko saa hakea eikä ehkä löydä? No, mahdollisesti purjehtiminen: mitä järkeä on purjehtia, kun moottorilla pääsee kätevämmin?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siinä tapauksessa et itse ole valinnut tietäsi. Tarpeenasi on ollut mielistellä "korkeammille". Ja se tulee jatkumaan. Ateismisi on todennäköisesti pelkkää puoskarointia.

    • Anonyymi

      oletko super hessu saanut alfatoksiineja superpähkinöistäsi 🤣 vai ihanko jeesuksen verellä olet maksasi tuohon kuntoon saattanut 🤔

      • Anonyymi

        en ole yhtä retardi kun aiemmin , se on aflatoksiini 😯


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe