Psst! Osta vessapaperia!

Vessapaperien hamstraajat ovat kyllä ihan sairasta porukkaa. Koskaan ei ole lakon aikana tavarat loppunut itse lakon vuoksi, vaan siksi että ihmiset rupeavat hamstraamaan tavaraa. Hesarissa kerrottiin että vessapaperin myynti on nelinkertaistunut normaaliin menekkiin verrattuna! Ihmeellisiä idiootteja kaikki maailmanlopun pelkääjät kun ostavat vessapapereita kymmeneksi vuodeksi varastoon etukäteen. Jos hamstraajia ei olisi riittäisi kaikille tavaroita ihan normaalisti lakosta huolimatta!
7513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kohta saa maksaa vessapaperista monta euroa per rulla kun sitä saa vain "pimeiltä markkinoilta"?

Äänestä

Suomi ei ole ainoa maa maailmassa, joka tuottaa vessapaperia. Muuallakin maailmassa pyyhitään uutterasti peppuja.

Jos kotimainen papru uhkaa loppua, eiköhän tuossa aika nopeasti kauppojen hyllyille ala löytyä ulkomaanihmeitä. Itsekin tuossa juuri äsken sipaisin peräpeilin puhtahaksi sakemannilaisilla Lidlin peippöreillä. Tuntuvat toimivan tarkoituksessaan ihan kotimaisten tavoin.

Äänestä

Ku ostaa kerralla enemmän ni on halvempaa.

Äänestä

Jotenkin ymmärtää jos sodanjälkeinen, ankaran pulan kokenut väki hamstraa tavaraa mutta kun näkyvät hamsterit olevan enämpi tuommosta kolmikymppistä väkeä.

Pelkäävätkö he elämänsä olevan vaarassa paperin mahdollisesti loppuessa vai onko ns. uusavuttomuus jo yltänyt persien siivoamiseen saakka.

Tarvitaankohan terapeuttista apua ja kriisihoitoa laajasti lakon pitkittyessä ja ihmisten pidätellessä paperipulan vuoksi.

Pitäisikö nyt jonkun tutkijaprofessorin tulla esiin mediassa ja kertoa kansalaisille korvaavista tuotteista, niiden käyttötavoista ja terveysriskeistä.

hohhoijaa tätä kansaa...

Äänestä
  • kyllä hätä keinot keksii, ja esim. suihkutteluun tottuu yllättävän nopeasti, kun sanomalehti- ja mainospaperivarasto on kulutettu loppuun.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    kyllä hätä keinot keksii, ja esim. suihkutteluun tottuu yllättävän nopeasti, kun sanomalehti- ja mainospaperivarasto on kulutettu loppuun.

    tykkää,jos vesi vessassa käytät mainos-&sanomalehti paperia. eikun kyykkypaskalle.

    Äänestä

UMMETUS PUKKAA SINNE KERTYMÄÄN, KUN EI UUSKYVYTÖN TIEDÄ MILLÄ PYHKÄISEE PYLLYNSÄ?
- Saisi mielellään olla kukallista, pastellisävy.
- Pehmoista, sitä pumpulilaatua, jottei naarmuja.
- Vaihtoehtoisesti voisi ajatella mallia ilman
kukkakuvioita, jos ei muuta mustasta pörssistä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mustanpörssin kauppias kirjoitti:

Vessapaperien hamstraajat ovat kyllä ihan sairasta porukkaa. Koskaan ei ole lakon aikana tavarat loppunut itse lakon vuoksi, vaan siksi että ihmiset rupeavat hamstraamaan tavaraa. Hesarissa kerrottiin että vessapaperin myynti on nelinkertaistunut normaaliin menekkiin verrattuna! Ihmeellisiä idiootteja kaikki maailmanlopun pelkääjät kun ostavat vessapapereita kymmeneksi vuodeksi varastoon etukäteen. Jos hamstraajia ei olisi riittäisi kaikille tavaroita ihan normaalisti lakosta huolimatta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu