Jeesuksen opetuksissa sosialismiin.

Anonyymi-ap

Kannatan mutta kapitalistit ovat turmelleet periaatteet.
Papit korruptoituneet jo Rooman Keisari Konstantinuksen toimesta.

9

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jerusalemin alkuseurakunta kokeili yhteisomistusta mutta ei sosialismi silloinkaan toiminut. Jos sosialismi saataisiin Saharaan niin hiekka loppuisi Saharasta,

    • No, jos jeesus olisi oikeasti ajanut sosialismia niin ihan ensimmäisenä olisi pitänyt romuttaa teokraattinen Jerusalemiin keskittynyt Jahvenpalvonta. Lisäksi orjuus olisi pitänyt lopettaa. Sehän ei myöskään kuulu sosialismiin. Ja taisi niissä maan omistussuhteissakin olla feodaalisia piirteitä, jotka ei oikein sosialismiin sovi.

      Nyt on riemuidiootti taas poiminut rusinoita pullasta. Sosialismiin siirtyminen olisi edellyttänyt koko vuohipaimenten myyttien hylkäämistä…meinasin sanoa, että Raamatun hylkäämistä, mutta eihän mitään Raamattua edes ollut, kuten ei oikeasti ollut Jeesustakaan.

      • Anonyymi

        Jeesus ei ahnehtinut maallista omaisuutta kuten kapitalisti porvari kristityt.
        🤤


    • Anonyymi

      Kyllä Jeesus lauloi ratsastaessaan Jerusalemissa puhuvalla aasilla: "Tää on viimeinen taaaaisstoooooo...!!!"

      • Anonyymi

        Totta! Perimätietona kerrotaan, että aikalaisten mukaan puhuva aasi piti puheen Jeesuksen vuorisaarnan yhteydessä. Aasin puhe oli selvästi Neuvostoliiton syntypuhe, josta Leninin tiedetään ottaneen mallia. Kyseinen puhe on kuitenkin sensuroitu Raamatusta, koska se oli liiaksi aikaansa edellä eikä kukaan juutalaisista tajunnut siitä hölkkäsen pöläystä. Kaikki luulivat aasin puhuva omiaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta! Perimätietona kerrotaan, että aikalaisten mukaan puhuva aasi piti puheen Jeesuksen vuorisaarnan yhteydessä. Aasin puhe oli selvästi Neuvostoliiton syntypuhe, josta Leninin tiedetään ottaneen mallia. Kyseinen puhe on kuitenkin sensuroitu Raamatusta, koska se oli liiaksi aikaansa edellä eikä kukaan juutalaisista tajunnut siitä hölkkäsen pöläystä. Kaikki luulivat aasin puhuva omiaan.

        Karl Marx tajusi 100%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Karl Marx tajusi 100%

        Engels tais ymmärtää n. 96%


    • Anonyymi

      Alkuseurakunta oli sosialistinen ja siksi se oli sosialismin esikuva.

      Kaikki oli yhteistä, oltiin tasa-arvoisia ja köyhiä autettiin ja oltiin altruistisia, Tämä ei tietysti sopinut rikkaille, jotka eivät halunneet luopua omastaan.

      • Anonyymi

        Hessuli paljastui taas mutta se jatkuu aina vaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      144
      4007
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      366
      3084
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2018
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1715
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      861
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      804
    Aihe