Täytyy toivoa, että nopsaan saataisiin todisteita otsikossa mainitusta asiasta....putoaisi nimittäin pohja melkein jokaiselta uskonnolta. =)
Maan ulkopuolinen elämä
Draco
491425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Miltä ei putoaisi? :)
Taivaassa on. Kysy vaikka Helluntalaisilta tai joltain muulta lohkolta. Varmaan löytyy Matt:11,3 tai joltain muulta ampeerilta selvät todisteet siittä.
Äkkisältään en nyt hoksaa yhtään syytä, miksi maan ulkopuolinen elämä miltään uskonnolta pohjaa pudottaisi.
Uskonnot käsittelevät Jumalan toimia tällä Telluksella. Jos tarkoitat vanhan ajan käsityksiä maan (ja avaruuden) luomisesta tai olevaisuudesta, eivät kai nekään nyt ole kovin monen nykyuskovaisen mielestä enää aktuelleja.
No luultavasti jos maan ulkopuolista elämää "löydetään", niin
a) "He" löytävät meidät.
b) "Heidän" teknologiansa on niin korkealla tasolla, että esim. ihmisten aivojen sisällön ja tietoisuuden siirtäminen johonkin tietojärjestelmään tms. onnistunee varmaan melko helposti. Mitenköhän valta-uskonnut suhtautuisivat tälläiseen käsitteeseen?
Ja kyllä varmasti putoaisi pohja, koska uskonnothan ovat olemassa vain sen takia, että ihminen tarvii jotain suurempaa, johon uskoa, ettei tuntisi oloaan niin pieneksi ja yksinäiseksi ottaen huomioon ympäröivän universumin...
Ja jos maan ulkopuolelta löytyisi meitä huomattavasti kehittyneempi sivilisaatio, niin eipä mitään kuvitteellisia Jumalia enää tarvittaisi... =)
Jos rajataan keskustelu maan ulkopuolisesta elämästä älyllisesti kehittyneeseen, siinäkin tapauksessa me voimme löytää heidät eka ensteks radiosignaalien kautta.
Jos jatketaan sitten olentoihin, jotka matkaavat kehittyneillä avaruusaluksilla meitä tervehtimään, tuskinpa heistä Jumalan korvaajaksi olisi. Aluksi asiasta tietysti kohkattaisiin - ja olisihan se merkittävä asia - mutta lopultakin kyseessä olisivat fyysiset olennot kulkuneuvossa. Läjä turisteja kehittyneessä bussissa. Tekninen kehittyneisyys ei välttämättä tarkoita mitään ylimaallisen fantsua viisautta henkisellä tasolla.
Jos he kertoisivat meille, ettei Jumalaa ole olemassa, voisimme kysyä että mistä he sen muka tietävät? Uskonnot käsittelevät sellaista maailmaa, joka on irrallaan fysiikan tunnetuista laeista, jonka vankeina nämä alienit mitä ilmeisimmin myös olisivat.
Edelleen jossitellaan: jos he olisivat sillä tasolla, jossa fyysinen maailma ei enää kahlehdi heitä, siirryttäisiinkin jo pitkälle uskontojen alueelle. Heidän ainoa keinonsa todistaa meille uskontojen kertomien maailmojen valheellisuus olisi se, että he ovat "käyneet" siellä - eli saavumme kehäpäätelmään.
Tietoisuuden siirtoon ollaan matkalla myös ihmiskunnan parissa - tieteiskirjallisuudessa/leffoissahan moinen on jo vanhaa kauraa. Myös kvanttitiedemaailmassa on esitetty teorioita tietoisuuden siirtymisestä fyysisen kehon ulkopuolelle nk. kvanttikoherenssin keinoin. Mikään näistäkään ei ole aiheuttanut oikeastaan minkäänlaisia uskonnollisia säpsähdyksiä.
Yleensäkin tiedon jatkuva kasvu on herättänyt keskustelua "nurkkaan ahdistetusta Jumalasta". Itse en ole oikein koskaan tätä snaijannut: tuntuu olevan, että Jumalaa tai uskonnollisia käsityksiä leimaa jonkinlainen vanhahtava käsitys, jolle partasuu-ukko tepastelemassa sorakäytävällä ei ole kovin kaukainen.
Siihen, mitä varten "uskonnot ovat olemassa", vaadittaisiinkin varmaan oma keskustelu - ellei peräti palstaa...
>b) "Heidän" teknologiansa on niin korkealla tasolla, että esim. ihmisten aivojen sisällön ja tietoisuuden siirtäminen johonkin tietojärjestelmään tms. onnistunee varmaan melko helposti. Mitenköhän valta-uskonnut suhtautuisivat tälläiseen käsitteeseen?
Tuskinpa he meille kertoisivat, että jumalaa ei ole olemassa. Eiväthän he tiedä luultavasti mitään kulttuuristamme ja uskoinnoistamme.
Niin ja tietty teoriat ovat teoriaa, mutta jos käytännössä ihmisen aivojen tietomäärä tai peräti tietoisuus kyettäisiin siirtämään pois ruumiista, niin kyllä varmasti ainakin kristinuskon sielukäsitys heittäisi volttia..
Niin, ehkä täällä on joidenkin helpompi elää, kun voi uskoa johonkon suureen tuntemattomaan.
No siis jos tänne joku tulisi käymään, niin he olisivat meitä melko valtaisasti kehittyneempiä, koska kerran avaruusmatkailu onnistuu aika suuressa mittakaavassa.
(Maan lähistöllä ei taida olla asumiskelpoisia planeettoja)
Joten tästä voi vetää johtopäätöksen, että he ovat myös älykkäämpi kuin me.
Aivojen/tietoisuuden siirto pois ihmisruumiista saattaa kuulostaa tällä hetkellä scifiltä, mutta niin varmaan olisivat kuulostaneet kuussa käynti ja kännytkätkin 200 vuotta sitten.
vrt. http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=viikko&UutisID=67918
>Aivojen/tietoisuuden siirto pois ihmisruumiista saattaa kuulostaa tällä hetkellä scifiltä, mutta niin varmaan olisivat kuulostaneet kuussa käynti ja kännytkätkin 200 vuotta sitten.
Niin, maapallon ulkopuolisen elämän ei välttämättä tarvitse olla meitä alyykkäämpää, mutta mikäli joku tulee tapaamaan _meitä_ tänne, niin he ovat meitä älykkäämpiä.
Eikä varmaan kande alkaa edes pohdiskelemaan potentiaalisia teknologioita, joilla aivojen rakenteen tai ns. tietoisuuden siirto voisi olla mahdollista. Jos esim. ajattelet 1950- luvun tietotekniikkaa ja nykyista, niin ero on huima. Ja 2050 se luultavasti tulee olemaan nykypäivään verrattuna vieläkin huimempi.
Tietoisuus on varmasti evolutiivinen prosessi, mutta se tietoisuus, mikä minulla on esim. juurikin tällä hetkellä, on täysin kiinteä ja muodostaa ainoastaan aivojen rakenteen ja toiminnan perusteella.
Ja kyllähän biologia ja tekniikka ovat nyt jo yhdistyneet melko lailla ja yhdistyvät varmasti vielä lisää ja nopeammin tulevaisuudessa.
Maahan ei ole neljän pilarin kannattelema taso, niin kuin Raamattu antaa ymmärtää. Jumala ei tiputtele lentokoneita tai edes avaruusraketteja siksi, että nämä ovat tunkeutuneet liian lähelle taivasta, vaikka Raamatussa Jumala ei salli edes muutaman kymmenen metrin korkuista tornia, kun tämä torni muka ulottuu Jumalan taivaaseen.
..luopiot ovat heitetty lopullisesti ulos.
Ilmeisesti tarkoitat taas juutalaista uskontoa kun vetoat heidän kirjoituksiin. Taivas alkaa heti ihmisen pään yläpuolelta, joten torni on se pienempikin torni, jopa se ruudukolla oleva. ;)
miten taivas voi alkaa n.1m80cm korkeudelta?
Tarkoittaako se, että kun sinä kuolet sinä menet metri kahdeksankymmentä senttiä maan pinnan yläpuolelle taivaaseen?
Niinpä, kuinka huumorilla ei ole nykyään enää mitään käyttöä ja kuinka sitä kuitenkin on vielä olemassa, jossakin, mutta ei siis täällä.
>>Niinpä, kuinka huumorilla ei ole nykyään enää mitään käyttöä ja kuinka sitä kuitenkin on vielä olemassa, jossakin, mutta ei siis täällä.
Nimittäin mitkään rationaaliset tai järkisyyt eivät uskoa horjuta.
Jos horjuttaisivat, uskontoja ei olisi olemassa.
""Nimittäin mitkään rationaaliset tai järkisyyt eivät uskoa horjuta.""
Sen kyllä huomaa. Tämä tekeekin teistä aivan idiootteja .. HUH HUH ... Onneksi en ole uskis ...
eivät horjuta evoteoriaa, se on niin päin,
vaikka ihmisen puhdas järki sanoo ettei se "satu" kokonaisuudessaan voi pitää paikkaansa, silti osa ihmisistä uskoo siihen,
syy= koska he haluavat uskoa!
On paljon todennäköisempää että maan ulkopuolella olisi elämää, kuin että raamattu olisi totta.
Raamattu on satua.
Onko esim. Suomen Laki totta?
Satukertomuksia ja lakeja ei voi vertailla, mutta uskovaisilla onkin tapana yksinkertaistaa asioita.
Raamattu on satua.
Raamatussakin on lakeja.
miksi?
Missä määrin sinulla on havaintoa siitä, mitä lakeja minä noudatan?
Saa muuten sinutella.
mutta veikkanpa että et noudata raamatun lakeja koska mitä ilmeisimmin kuljet vapaalla jalalla.
Rusinapullauskis poimiikin tarkoituksenmukaiset lait (ja tulkinnat) jota noudattaa.
Nyt olisi minun vuoroni ryhtyä leimaamaan sinua.
Raamattu on myös täynnä satuja mielikuvitusukkelin seikkailuista, maailman luomisesta, ym.
Lait tulevat höpö-höpö-tarinoiden lomassa.
Raamattu on satua.
Kun haluan tietoa Raamatun kaanonista, tuskin pidän riittävänä sinun luonnehdintaasi siitä. Tuskin moni muukaan.
vaikka listaamalla raamatun lakeja ja kommentoimalla noudatatko ko. lakia vai et.
Kun jää kerran koukkuihin satuihin, niin todellisuus ei enää kelpaakaan.
Raamattu on satua.
Nykyajan raamatuntutkimus on täysin tietellistä.
Miten se sinua leimaisi?
ei tiede ole vieläkään löytänyt todisteita!
Kyllähän tiede tutkii satujakin.
Raamattu on satua.
>>Kyllähän tiede tutkii satujakin.
Kuten sanoin, luotan nykyajan raamatuntutkimukseen.
Pointtini on, että en välitä helppoheikkimäisyydestä puolella enkä toisellakaan.
yhteen ainoaan tutkimukseen, jossa todistetaan Jeesus historialliseksi henkilöksi!
Ja nimenomaan todistetaan. Ei kelpaa, että joku "auktoriteetti" kertoo itse pitävänsä Jeesusta historiallisena henkilönä.
Olenko eksynyt keskusteluun Jeesuksesta mahd. historiallisena henkilönä?
olet eksynyt.
Olenko ymmärtänyt oikein että Sinulla ei ole mitään viitettä Jessen historiallisuudesta?
Minulla ei ole viitettä monen muunkaan 2000 vuotta sitten Palestiinan alueella eläneen historiallisuudesta. Enkä silti usko, etteikö heitä olisi ollut olemassa.
Onko Sinulla mitään viitettä siihen että se Jesse löytyis sieltä?
...ulkopuolisesta elämästä on olemassa, mutta niitä ei ole virallisesti julkistettu - vielä.
Kristinusko on osittain oikeassa - ja osittain väärässä.
""Kristinusko on osittain oikeassa""
Taas joku uskis yritti letkauttaa jotain ... pipariksi meni ... HEH HEH HEH ... Onneksi en ole uskis ...
Mutta ajatellaanpa vaikka näin:
Kaukaisin ihmisen havaitsema galaksi on maasta
9 000 000 000 valovuoden päässä ja se on kooltaan tuhathertainen Maahan verrattuna. Galakseja on kaikkeudessa mahdollisesti tuhansia miljardeja - tai vieläkin enemmän.
Saattaa olla mahdollista, että Maa-planeetta on kaikkeuteen eli kaikkeen olemassaolevaan suhteutettuna, kuin hiekanjyvä Saharassa.
Miten Jumala sitten voi nähdä kerralla kaiken?
Asia selitettiin suunnilleen tähän tapaan eräällä toisella palstalla (Aikainviisaus):
Jumala/Maailmanhenki on jakautunut pienempiin Jumal-olentoihin ja nuo olennot ovat jakautuneet pienempiin osiin,joista ihmisen Korkeampi itsekin on osa - ja tuo Korkeampi Itse on yhteydessä tuohon Korkeaan Jumal-olentoon.
Voisiko edellinen olla totta?
Henkimaailma, muut energiaolennot ja esimerkiksi Enkelihierarkiat toteuttavat omia tehtäviään.
Läsnäoleva ja korkeamman ulottuvuuden näkymätön maailma on ehdottomasti todellisuutta - tämä on kokemusperäistä tietoa!
Näkymätön henkimaailma vihjaa olemassaolostaan erilaisilla oudoilla "sattumilla", joita lähes kaikki ovat joskus kokeneet. Suora ja välitön
kontaktikin on mahdollinen, mutta harvinainen, ainakin toistaiseksi.
Telepatia taas on hyvin yleistä - ainakin tunnetasolla - ja todistaa ihmisen henkisen ulottuvuuden ja yhteyden muihin ihmisiin
(myös eläimiin).
Ja sielun ikä selittäisi siten pääosin ihmisten väliset henkiset erot. Henkisestä laadusta kertoo mm. se mistä ihminen pitää ja mistä ei. Harkitut ja tietoiset teot paljastavat TODELLISEN HENKISEN LAADUN (selittäjiä ja teeskentelijöitä riittää).
Pimeyttä edustaa vallanhaluinen egoismi, ahneus,
omanedun tavoittelu muita vahingoittaen ja ETENKIN VALTA-ASEMAN TIETOINEN VÄÄRINKÄYTTÖ.
On löytynyt vettä, kiinteässä muodossa, eli siellä on ollut elämää.....
Eipä ainakaan elämä ole erityisen mahdotonta, vaikka sitä nyt sattuisi putkahtamaan toiselle planeetalle... (Onhan elämän olemassaolo jo todistettu, vai mitä?)
Mutta sitten jumalien olemassaolo onkin sitten eri asia....
Kristinuskossa tulee tietysti se, että kun sen mukaan ihminen joutui syntiinlankeemuksen seurauksena tänne, niin miten ne alienitkin tänne ovat joutuneet? Toisaalta ei kai se ihmekään ole, kun kristittyjen mukaan mekin ollaan täällä Aatamin ja Eevan tekojen takia, joihin me ei olla syyllisiä...
Hindulaisuudessa esimerkiksi uskotaan kuitenkin sielunvaellukseen ja käsittääkseni he vain ajattelisivat naiden planeettojen olevan erilaisia "tasoja", joihin edetään kun karmaa tulee lisää.
Ulottunee parin valovuoden päähän. Nasan lähettämä Saturnusluotain
on tehnyt matkaa yli 7v.
Miten kauan matka kestäisi ihmisen rakentamalla tämän hetken tekniikalla
Alfa Centauriin, joka on 4.2 vv.:n päässä?
Uloimmat systeemimme planeetat olivat yli 4mrd sitten vielä tulikuumia vai miten?
otto poika