HS: Suomi päätymässä Naton komentorakenteessa Brunssumin esikunnan alaisuuteen
"Entinen puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) kommentoi, että Yhdysvaltain Norfolk olisi pidemmällä tähtäimellä Suomen kannalta mielekkäämpi ratkaisu." AL
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009606160.html
Hollannin Brunssum vai Usan Norfolk?
19
344
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on Itä-Euroopan maa, ja joutuu Brunssumin rupusakkiin.
Ei auttanut läntisyyden hokeminen🤡- Anonyymi
''Suomi on Itä-Euroopan maa''
Aivan kuten Hollanti ja Tanskakin muun muassa?
Mutta sitä ollaan mietitty että kuinka helevetin noloa se on rysäpellen olla Itä-Eurooppalaisen Natomaan elättinä, mahtaa se vähän kiukuttaa?
Huutonaurua!!!!
- Anonyymi
"Me kuulumme länteen"
No ei ainakaan Naton mukaan!- Anonyymi
Miten tässä näin kävi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tässä näin kävi?
"Miten tässä näin kävi?"
No siten, että Suomi on nyt NATOn jäsenvaltio.
Saattaa se vähän tiltureppanoita kyrsiä. Jaxuhalit ny kummiskin.
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009607252.html
Naton sotilaallinen komentorakenne on joustava. Suomen puolustusvoimat voi kriisin ja sodan aikana ottaa osaa Norfolkin johtamiin operaatioihin, vaikka Suomi sijoitetaankin Brunssumin komentoon.
– On hyvä muistaa, että yhteisoperaatioesikunnat erikoistuvat omiin alueisiinsa vain rauhan aikana. Päätökset komentorakenteesta sodan aikana tehdään kunkin hetken tilanteen mukaan,
– Mikään ei estä Suomea saamasta roolia pohjoisia alueita koskevassa suunnittelussa eikä jatkamasta tiivistä yhteistyötä Pohjoismaiden kanssa.
Nato saattaa Lawrencen mukaan sijoittaa Pohjoismaihin yhteisoperaatioesikuntaa alemman taktisen tason esikunnan tai esikuntia.
– Hiljattain julkaistu sopimus neljän Pohjoismaan ilmavoimien tehostetusta yhteistyöstä on esimerkki askeleesta tähän suuntaan, ohjelmajohtaja sanoo. - Anonyymi
Ei huolineet jenkit Suomea länsivaltojen joukkoon, vaan pistivät Itä-Euroopan rupusakin sekaan.
- Anonyymi
No olihan se nyt suorastaan typerää kuvitella, että Suomi otettaisiin länsimaiden joukkoon Atlantin alueelle, kyllä Suomen paikka on Baltian juoksuhaudoissa.
- Anonyymi
Norfolk on Britti-Homojen sodommiittinen klubi itä-Angliassa.
Kyllä sielä jenkki-HOMOTKIN varmasti käy.- Anonyymi
Olis ollu ihanampaa kun suomen Nato-HOMOT päässeet pyllistämään jenkeillekin?
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20060059?origin=rss
Norfolk valvoo Pohjois-Euroopan alueellista puolustussuunnitelmaa.
Sotilasliitto päätti tehdä uudet, uskottavat suunnitelmat.
Se jakoi joukoille tehtävät ja liittolaisille vastuualueet sekä laati suunnitelmat, miten jäsenmaita puolustetaan.
Norja on yksi maista, joka kuuluu Norfolkin esikunnan yhteyteen. Ruotsi ei vielä ole sotilasliiton jäsen, ja Suomea ja Tanskaa taas komennetaan Hollannista, Brunssumin yhteisoperaatiojohtoportaasta.
Naton sotilasjohdossa ajatus Pohjois-Euroopasta ja arktisesta alueesta sisältää myös Pohjoismaat. Nato suunnittelee vahvistavansa Norfolkin esikuntaa. Tässä yhteydessä myös Pohjoismaat olisi tarkoitus liittää Norfolkin komentoon.
Kun katsoo kartalta Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisosaa, niin samoin kuin porot kulkevat suht vapaasti siellä paikasta toiseen, miten varmistaisimme, että tarvittaessa sotavoimat toimivat siellä samoin. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/97b46b1b-4e7d-45da-bf03-f2e498b78b7b
Suomi ja muut Pohjoismaat sijoitetaan siinä Yhdysvaltain Norfolkissa sijaitsevan päämajan alaisuuteen.
Nato-maiden puolustusministerit tekevät ensi viikolla kokouksessaan (13. ja 14. kesäkuuta) poliittisen päätöksen uuden komentorakenteen hyväksymisestä.
Suomeen perustettava pohjoisten maavoimien Nato-alaesikunta sijoitetaan Mikkeliin.
Norjaan perustetaan ilmavoimien alaesikunta. Saksaan vastaavasti sijoitetaan Itämeren alueen merivoimien Nato-alaesikunta.
Naton uudessa puolustussuunnitelmassa pohjoisilla alueilla on 100 000 sotilasta valmiudessa Nato-johtoisiin yhteisoperaatioihin.
Mikkeliin perustettava maavoimien alaesikunta suunnittelee ja johtaa rauhan oloissa Pohjolassa tapahtuvaa Naton harjoittelua. - Anonyymi
Brunssumiin tietysti. Nato-suomi on ainoa todellinen sotavoima Euroopassa, mutta ei johtaja. Siksi Brunssumiin voimaa antamaan.
- Anonyymi
Nato-suomi on aivan liian kaukana Norfolkista ja 1300 km itäraja on myös aivan liian kaukana Norfolkista käsin puolustettavaksi.
- Anonyymi
Viro vastustaa meidän liittymistä Norfolkiin, koska he ovat laskeneet puolustuksensa Suomen varaan. Eilen uutisoitiin, että Viro ei ole varannut ammuksia puolustukseensa, sanoi eronnut ministeri.
- Anonyymi
Norfolk repii kohta NATO-OTAN velcro merkkinsä irti ja panee tialle NPTO-나토 merkit tilalle.
Brunssumissa Nato-Otan jatkaa niinkuin ennenkin, voimattomana liivijenginä.- Anonyymi
PÖTYÄ!
SUOMI JA KOKO SKANDINAVIA SIIRTYY NORFOLKIN JOHTOON.
SUOMEEN TULEE MAAVOIMIEN JOHTOESIKUTA.
- Anonyymi
Nato harkitsee parhaan vaihtoehdon komentorakenteeksi, Suomi on ytimessä päätöksiä tehtäessä. Turhaan trollipeikkoset täällä spekuloi ja kitisee, eivät ymmärrä että Nato puolustaa liittona kaikkia jäseniään parhaan rakenteen valiten.
- AnonyymiUUSI
No nyt sitten ollaan Norfolkissa, mahtavan USA:n kainalossa, Peteä kumartamassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243248Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162630
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432547Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142085Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737