Hollannin Brunssum vai Usan Norfolk?

HS: Suomi päätymässä Naton komento­rakenteessa Brunssumin esikunnan alaisuuteen
"Entinen puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) kommentoi, että Yhdysvaltain Norfolk olisi pidemmällä tähtäimellä Suomen kannalta mielekkäämpi ratkaisu." AL
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009606160.html
19391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suomi on Itä-Euroopan maa, ja joutuu Brunssumin rupusakkiin.
Ei auttanut läntisyyden hokeminen🤡

Äänestä
  • ''Suomi on Itä-Euroopan maa''
    Aivan kuten Hollanti ja Tanskakin muun muassa?
    Mutta sitä ollaan mietitty että kuinka helevetin noloa se on rysäpellen olla Itä-Eurooppalaisen Natomaan elättinä, mahtaa se vähän kiukuttaa?
    Huutonaurua!!!!

    Äänestä

"Me kuulumme länteen"

No ei ainakaan Naton mukaan!

Äänestä
  • Miten tässä näin kävi?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Miten tässä näin kävi?

    "Miten tässä näin kävi?"

    No siten, että Suomi on nyt NATOn jäsenvaltio.
    Saattaa se vähän tiltureppanoita kyrsiä. Jaxuhalit ny kummiskin.

    Äänestä

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009607252.html

Naton sotilaallinen komento­rakenne on joustava. Suomen puolustus­voimat voi kriisin ja sodan aikana ottaa osaa Norfolkin johtamiin operaatioihin, vaikka Suomi sijoitetaankin Brunssumin komentoon.

– On hyvä muistaa, että yhteisoperaatioesikunnat erikoistuvat omiin alueisiinsa vain rauhan aikana. Päätökset komentorakenteesta sodan aikana tehdään kunkin hetken tilanteen mukaan,

– Mikään ei estä Suomea saamasta roolia pohjoisia alueita koskevassa suunnittelussa eikä jatkamasta tiivistä yhteistyötä Pohjoismaiden kanssa.

Nato saattaa Lawrencen mukaan sijoittaa Pohjoismaihin yhteisoperaatioesikuntaa alemman taktisen tason esikunnan tai esikuntia.

– Hiljattain julkaistu sopimus neljän Pohjoismaan ilmavoimien tehostetusta yhteistyöstä on esimerkki askeleesta tähän suuntaan, ohjelmajohtaja sanoo.

Äänestä

Ei huolineet jenkit Suomea länsivaltojen joukkoon, vaan pistivät Itä-Euroopan rupusakin sekaan.

Äänestä

No olihan se nyt suorastaan typerää kuvitella, että Suomi otettaisiin länsimaiden joukkoon Atlantin alueelle, kyllä Suomen paikka on Baltian juoksuhaudoissa.

Äänestä

Norfolk on Britti-Homojen sodommiittinen klubi itä-Angliassa.

Kyllä sielä jenkki-HOMOTKIN varmasti käy.

Äänestä
  • Olis ollu ihanampaa kun suomen Nato-HOMOT päässeet pyllistämään jenkeillekin?

    Äänestä

https://yle.fi/a/74-20060059?origin=rss

Norfolk valvoo Pohjois-Euroopan alueellista puolustussuunnitelmaa.

Sotilasliitto päätti tehdä uudet, uskottavat suunnitelmat.

Se jakoi joukoille tehtävät ja liittolaisille vastuualueet sekä laati suunnitelmat, miten jäsenmaita puolustetaan.

Norja on yksi maista, joka kuuluu Norfolkin esikunnan yhteyteen. Ruotsi ei vielä ole sotilasliiton jäsen, ja Suomea ja Tanskaa taas komennetaan Hollannista, Brunssumin yhteisoperaatiojohtoportaasta.

Naton sotilasjohdossa ajatus Pohjois-Euroopasta ja arktisesta alueesta sisältää myös Pohjoismaat. Nato suunnittelee vahvistavansa Norfolkin esikuntaa. Tässä yhteydessä myös Pohjoismaat olisi tarkoitus liittää Norfolkin komentoon.

Kun katsoo kartalta Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisosaa, niin samoin kuin porot kulkevat suht vapaasti siellä paikasta toiseen, miten varmistaisimme, että tarvittaessa sotavoimat toimivat siellä samoin.

Äänestä

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/97b46b1b-4e7d-45da-bf03-f2e498b78b7b

Suomi ja muut Pohjoismaat sijoitetaan siinä Yhdysvaltain Norfolkissa sijaitsevan päämajan alaisuuteen.

Nato-maiden puolustusministerit tekevät ensi viikolla kokouksessaan (13. ja 14. kesäkuuta) poliittisen päätöksen uuden komentorakenteen hyväksymisestä.

Suomeen perustettava pohjoisten maavoimien Nato-alaesikunta sijoitetaan Mikkeliin.

Norjaan perustetaan ilmavoimien alaesikunta. Saksaan vastaavasti sijoitetaan Itämeren alueen merivoimien Nato-alaesikunta.

Naton uudessa puolustussuunnitelmassa pohjoisilla alueilla on 100 000 sotilasta valmiudessa Nato-johtoisiin yhteisoperaatioihin.

Mikkeliin perustettava maavoimien alaesikunta suunnittelee ja johtaa rauhan oloissa Pohjolassa tapahtuvaa Naton harjoittelua.

Äänestä

Brunssumiin tietysti. Nato-suomi on ainoa todellinen sotavoima Euroopassa, mutta ei johtaja. Siksi Brunssumiin voimaa antamaan.

Äänestä

Nato-suomi on aivan liian kaukana Norfolkista ja 1300 km itäraja on myös aivan liian kaukana Norfolkista käsin puolustettavaksi.

Äänestä

Viro vastustaa meidän liittymistä Norfolkiin, koska he ovat laskeneet puolustuksensa Suomen varaan. Eilen uutisoitiin, että Viro ei ole varannut ammuksia puolustukseensa, sanoi eronnut ministeri.

Äänestä

Norfolk repii kohta NATO-OTAN velcro merkkinsä irti ja panee tialle NPTO-나토 merkit tilalle.

Brunssumissa Nato-Otan jatkaa niinkuin ennenkin, voimattomana liivijenginä.

Äänestä
  • PÖTYÄ!

    SUOMI JA KOKO SKANDINAVIA SIIRTYY NORFOLKIN JOHTOON.
    SUOMEEN TULEE MAAVOIMIEN JOHTOESIKUTA.

    Äänestä

Nato harkitsee parhaan vaihtoehdon komentorakenteeksi, Suomi on ytimessä päätöksiä tehtäessä. Turhaan trollipeikkoset täällä spekuloi ja kitisee, eivät ymmärrä että Nato puolustaa liittona kaikkia jäseniään parhaan rakenteen valiten.

Äänestä
  • No nyt sitten ollaan Norfolkissa, mahtavan USA:n kainalossa, Peteä kumartamassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

HS: Suomi päätymässä Naton komento­rakenteessa Brunssumin esikunnan alaisuuteen
"Entinen puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) kommentoi, että Yhdysvaltain Norfolk olisi pidemmällä tähtäimellä Suomen kannalta mielekkäämpi ratkaisu." AL
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000009606160.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu