Perinnön maksaminen hankalalle osakkaalle

Anonyymi-ap

Terve. Kuolinpesään kuuluu hankala osakas joka ei ole ollut meihin missään tekemisessä. Ei edes yhtäkään soittoa saati joulukorttia lähettänyt.
Emme halua maksaa edes lakiosuutta, muta pakkohan se on. Voiko tätä maksamista viivästyttää tai maksaa pienissä erissä. Ei hän ole ollut meihin missään tekemisessä meidän kanssa koko elinikänään, mutta kun luki testamentin, oli hän hyvin käärmeissään ja vaati lakiosuuttaan. Ainakin viivästytämme maksua kunnes haastemies tulee ovelle. Mitä pitäisi siis tehdä. Asiallisista vastauksista kiitollinen.

10

492

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokemusta on itselläni kolmesta kuolinpesästä, jossa muutama osakas teki kaikkensa, tahallaan pitkittivät joka asiaa ja muutenkin kieroilivat. Myivät kuolinpesän omaisuutta salaa, ilman muiden osakkaiden suostumusta. Lista heidän tekemisistä on todella pitkä. Vielä 2 kuolinpesää jakamatta.

      En suosittele lähtemään tekemään kiusaa. Lakiosuus kuuluu vaikka tämä henkilö ei olisi joulukorttia lähettänyt tai vaikka ette olisi koskaan puhuneet tai nähneet. Sitä lakiosuutta, ette saa kumottua. Jos itse pitkität rahojen/omaisuuden antamista tälle osakkaalle, voit joutua itse maksumieheksi. Lisäksi hän voi lähteä vielä oikeuteen, lasku sitten tulee teille maksettavaksi. Tästäkin on kokemusta useissa oikeusasteissa ja lasku oli yhteensä noin 60 000 euroa lakimiehineen.

      Helpompi on, että maksat osakkaan osuuden ilman mitään viivytyksiä ja sen jälkeen voit pysyä hänestä erossa, älä alennu tyhmään toimintaan kiusaamalla.

    • Minkä vuoksi pitäisi itse mennä kyrvänsyylän tasolle?

      Maksaa sen, minkä on pakko ja unohtaa sitten koko asian sekä tyypin. Mitä pikemmin, sen parempi.

    • Anonyymi

      Lain noudattaminen ei ole kiinni huvittamisesta tai joulukorteista. Kaikki osakkaita on kohdeltava samalla tavalla ja oikeudenmukaisesti.

    • Anonyymi

      Alottaja kuuluu selvästi siihen ryhmään joka säätää omia lakeja. Me juristit ja tuomarit kutsutaan näitä nimellä " mutta kun " henkilöiksi. Ovat muuten pirun kannattavia asiakkaita meille juristeille. Toinen ryhmä on "periaatteen vuoksi" käräjöivät asiakkaat. On tullut monet mersut ja sijoitusasunnot hankittua ko. asiakkaiden lompakoilla. Terv Juristi 50 v työhistorialla

    • Anonyymi

      Paljon oikeita vastauksia, mutta sanon silti.

      Kun laskut on maksettu ja perunkirjoitus vahvistettu niin teette jakokirjan lain mukaan ja tilitätte jako-osan kaikille joille se kuulu. Lähetätte tälle ei toivotulle osakkaalle perunkirjan ja sen jako pöytäkirjan ja ehkä sen tositteen maksusta. Sen jälkeen te saatte tehdä keskenänne tekemisissä kuten haluatte.

      Se on ihan eri olla osaakaana jakamattomana pesässä joka putsattiin ja vei rahat jotka ei kuuluneet pesään. Kun pesä lopulta selvitettiin oli ongelmia aiheuttaneet jakamassa pesää uudelleen vaikka olivat jo aiemmin saaneet moninkertaisesti oman jako-osan. Vastoin omatuntoa kirjoitettu perunkirja on helpoin keino päästä eroon kusipäistä.

    • Anonyymi

      Onko edes tietoinen perinnöstä?

      • Anonyymi

        Eiköhän kaikki tiedä ketä perii tai on osallinen jonkin pesään koska ei perikunnat ole randomisti muodostuneita.


    • Anonyymi

      Tässä voisi jopa miettiä miksi ei ole ollut tuollaisiin yhteydessä ja kuka on porukan mulkku. Mielelläni itselin pysyisin erossa tuollaisista pikkusieluisista luusereista.

      Perinnönjakohan ei ole mielipideasia, kun pesä jaetaan, niin se jaetaan. Voitte tietenkin pitkittää sitä pitämällä pesää hetken jakamattomana, mutta sitten se on jakamaton, eli ei myöskään teidän omaisuutta.

      Puhutaan varmaan kuitenkin useista tuhansista tai kymmenistä tuhansista? Eli ei sieltä haastemiestä tule kyselemään rahoja vaan tuomaan tuomion törkeästä petoksesta, josta saa ihan tuomion, jos noita lähtee kavaltamaan.

      Miksi kaltaisesi urpot miettivät vain miten jostain asiasta saadaan itselleen mahdollisimman hankala.

      • Anonyymi

        Tähän asiaan yksi kommentti mikä pitää muistaa!

        Perintökaari on laissa. Se ketkä kuuluu vainajan perintökaareen ei ole mikään moninutkainen asia.

        Ne jotka on tavallisen ihmisen lähipiirissä on oikeutettuja osuuteen ja oikeastaan vastuuseenkin pesän asioissa. Ei siellä ole mitään naapureita ja mummon kaiman serkkuja. parin kerroksen jälkeen tulee perijäksi valtio. Siis tämä koskee oikein hoidettua pesää! Oikeesti harvalla on mitään testamenttia , mutta pesänputsaajia on varmaan monessa paikkassa.

        Mutta siis ensin on rintaperilliset, eli vainajan lapset. Eli jos se kusipää on omissa sisaruksissa, niin häntä ei voi ohittaa.

        Se, että normaaliälyisellä ihmisellä perintö menee sisaruksille tai sisarusten lapsille alkaa haisemaan.... hyvällä omalla tunnolla kirjoitan, sillä se on harmi olla oman sisaruksen perijä ilman mitään oikeaa syytä! Eikä se sedän tai tädinkään perintö mikään easy ole!

        Mutta kukaan ei peri serkkuaan tai sukulaista rehellisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1038
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe