Orimattila kuuluu Päijät-Hämeeseen. Se on negatiivinen asia kun maailmaa katsoo pääkaupunkiseudulta. Ei pääkaupunkiseutulainen halua asua missään päijät-hämeessä vaan uudellamaalla.
Orimattila on aikoinaan kuulunut Uudenmaan lääniin. Jos Orimattila olisi edelleen osa Uuttamaata niin sillä olisi vetovoimaa aivan eri tavalla kun maalaispaikka päijät-hämeellä. Jokisen Kalle olisi eduskunta aikanaan kyllä saanut viedä Orimattilan takaisin sinne minne se kuuluukin, eli Uudellemaalle.
Orimattilan pelastaisi Uudenmaan lääniin liittäminen?
7
595
Vastaukset 7
- Anonyymi
Nykystä Orimattilaa ei pelasta mikään. Ainostaan Hennaan satsaus voi tuoda pientä lohtua. Liittyminen Lahteen on ajan kohtaista 10vuoden sisällä.
- Anonyymi
Nykyinen Orimattila on äärimmäisen helppo pelastaa, kun ihmiset vain lakkaavat olemasta idiootteja ja se lakkaa siihen paikkaansa. Ei Orimattilassa muuta vikaa ole. Kaikki mitä on poistettu, voidaan myös palauttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyinen Orimattila on äärimmäisen helppo pelastaa, kun ihmiset vain lakkaavat olemasta idiootteja ja se lakkaa siihen paikkaansa. Ei Orimattilassa muuta vikaa ole. Kaikki mitä on poistettu, voidaan myös palauttaa.
"Nykystä Orimattilaa ei pelasta mikään. Ainostaan Hennaan satsaus voi tuoda pientä lohtua. "
Käytin sanaa idiootti, mutta ehkä joudun tarkentamaan rikollisiin. Täällä puhutaan yhteisestä edusta, mutta se on joka kerta tarkoittant jotain laitonta ja sääntöjen vastaista. Ei ole rikollisuus ole "yhteisten asioiden edunvalvontaa" ellei kaikki nämä puhutut henkilöt ole todellakin niitä rikollisia ja siinä yhdessä pidetään toistensa rikoksia salassa.
Tämän olen aina kokenut Orimattilassa. KOKO Orimattilalleko on ongelma etten riko lakia. Ei saa olla päihteetön ja luontoystävällisestäkin elämisestä pilkataan. Se kertoo mitä te toiset olette. Toistan... Orimattilan parhaaksi on nyt että te koko lössi nyt ryhdistäydytte ja lakkaatte rikkomasta sääntöjä (niitä oikeita) ja kehittelemästä omia sisäpiirin sanomattomia sääntöjä.
- Anonyymi
Orimattila kuului aikanaan Uudenmaan maakuntaan mutta valtio määräsi sen Päijät-Hämeeseen jotta saatiin älykkyysosamäärä korkeammaksi. Uudellamaalla.
- Anonyymi
Orimattilaa ei pelasta enää mikään. Pikkusieluinen kyläpahanen jossa ei ole kuin juoppoja, uskovaisia ja muita paranoideja. Siirtyminen Uusimaan puolelle ei muuta sitä. Näitä paikkakuntiahan Suomessa riittää, ei OA ole ainoa.
- Anonyymi
Näimpä on. Orimattila on kussut petinsä. Ei Lahtikaan ennää huoli velkapesää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 76936
- 113819
- 143784
- 38738
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65506
- 78498
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 38457
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430