Tänään Ukrainan pääkaupunki Kiova viettää lomaansa. Kaunis kaupunki on yli 1500 v. o. 1000 vuotta sitten sen väkiluku oli lähes 100 000, se oli yksi Euroopan viidestä suurimmasta kaupungista ja näytti tältä. Paikalla, jossa nyt Moskova on, oli silloin vielä suo.
https://pbs.twimg.com/media/FxMSgnHXsAALoWS?format=jpg&name=900x900
Kiova kukoisti kun Moskova oli suota
10
240
Vastaukset
- Anonyymi
Putin perustelee tekemisiään historialla, eli sillä miten asiat ennen oli.
Pitäisikö Moskova ennallistaa suoksi ? Suurimmillaan Kiovan Venäjä ulottui Lvivistä Uralille. Moskova on ukrainalaisten perustama. Kaduttaako nyt?
On heillä se ero, että ukrainalaiset eivät ole lampaita, jotka alistuisivat diktatuurin sorrettaviksi, vaan halauvat elää vapaaana.
- Anonyymi
Nykyisen Ukrainan aluetta hallitsivat Sarmaatit ja Skyytit noin. vv- 1200-1450. Sarmaateilla oli vat suurimmat alueet eli koko pohjoisosa ja Skyyteillä Krimin alue sekä kaistale Mustan- j a Asovanmeren pohjoisrannikoita tämän alueen ulottuessa idässä yli nykyisen Kazakstanin aina nykyisen Venäjän Tuvan tasavallan alueelle. Tuvassahan on Skyyttien mahtavia hautakumpuja eli kurgaaneja ja harvoissa tähän asti tutkituissa haudoissa on loisteliaita kulta- ym. esineitä.
Skyytit ja Sarmaatiti menettivät otteensa sitten ensin Avaareille ja Hunneille ja he edelleen Gooteille.
Noin 900 saapuivat viikingit eli varjagit eli rusit ja alkoivat kehitellä Kiovan Rusina tunnettua hallintoa ja syntyivät ns. Rurikin dynastian tunnetut Kiovan, Vladimirin ja Novgorodin ja hieman myöhemmin Moskovan ruhtinaskunnat. Näiden kaikkien ruhtinaat olivat viikinkitaustaisia, myös ns. Kiovan Olga jonka toimesta voidaan katsoa kristillisyyden ja erityisesti ortodoksian saapuneen Kiovan ruhtinaskuntaan ja edelleen koko Venäjälle sen jälkeen kun Moskova nujersi muut em. ruhtinaskunnat ja otti niiden alueet hallintaansa. Olga kävi kastattamassa itsensä Konstantinopolissa ortodoksiksi.
Samoihin aikoihin läntisiä osia nykyisestä Ukrainasta kuului Galitsia- Volhynian ruhtinaskuntaan mutta nekin alueet siirtyivät Moskovan eli Venäjän haltuun ns. Puolan kaikkiaan kolmessa erillisessä jaossa.
Ensimmäinen koko yhdistyneen Venäjänmaan ruhtinas oli Iiivana 3. mutta viikinkisuvun kohta sammuttua hallitsijoissa tultiin tsaarien aikaan. Tosin tsaareissakin oli avioliittojen kautta vikinkitaustaa.
Kiovan historiaan pitää liittää Mongolien tekemä asutuskeskuksen täydellinen hävitys heidän riehuessaan sillä(kin) alueella. Venäjän suurimmista taajamista (kaupungeista?) mongoleilta säästyi vain Novgorod.
Saahan sitä juhlia Kiovan perustamista mutta nykyisillä Ukrainalaisilla ei siihen ollut oikein osaa eikä arpaa eikä nykyisessä Kiovassa ole mitään jäljellä ensimmäisistä asumuksista tms.- Anonyymi
Heti korjattavaa: Sarmaatit ja Skyytit vaikuttivat tietysti tuhat vuotta aikaisemmin kuin mitä väitin, eli noin 200 eaa. vuoteen noin 450 asti!
- Anonyymi
Venäjä pitäisi liittää Ukrainaan.
- Anonyymi
Kauniissa Kiovassa talojen julkisivuja kiillotettiin droneilla viime yönä.
- Anonyymi
Puhdasta venäläistä kansaa ei ole koskaan ollutkaan se on täysin harhaa venäläiset ovat syntyneet erilaisten alkuperäiskansojen sekoituksesta elivät sekalaisina heimoina venäjän aroilla kun Ukrainalaiset perustivat ensimmäisen sivistyksen merkin Kiovan .
- Anonyymi
Ihan oikein ei sellasia sisäsiitoisia kuin suomalaiset.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006414
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869