Mie oon huolestunt!

"Puolustusvoimat esittää reservin yläikärajan nostoa 65 vuoteen
Asiakirjojen mukaan yläikärajan nostolla tavoitellaan lisää joustavuutta kokeneiden ja osaavien asevelvollisten sijoittamiseksi Puolustusvoimien normaaliolojen ja poikkeusolojen tehtäviin."

Koskeeko tuo kaikkii eläkeläisii?

- Feija-
9333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomen armeijalle nauraa harakatkin, kun vanhat käävät marssitetaan varusvarastolle :D

Äänestä

Laita viestiä Arhinmäelle, hänellä on sukupolven ylittävää kokemustietoa käpykaartilaisuudesta sekä varusmiespalvelun välttämisestä.

Äänestä

Sie saat vapautuksen kun näytät varuskunna portil vermon pääsylippuloi.

Äänestä
  • Ja sie pääset myös eläkkeel, kun valitat selkääs ja näytät Kelassa nuit samoi vermon pääsylippuloi.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ja sie pääset myös eläkkeel, kun valitat selkääs ja näytät Kelassa nuit samoi vermon pääsylippuloi.

    Luin huonost, ku en ossaa kuin tavata. Ai sie ootki jo eläkkeel? No sit ei muuta ku Vermoon veikkaa Waldemarin kaakkii!

    Äänestä

Minä en edes kykene terveyteni puolesta niin vaativaan hommaan kuin sotaan.

Äänestä

Mitäpä jos te "huolestuneet" ensinnäkin lukisitte mitä siinä uutisessa oikeasti sanotaan, sen sijaan että jatkuvasti vouhotatte kaikesta sellaisesta mitä siinä ei ollenkaan sanota?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009619593.html

"ikärajan nosto perustuisi sekä Puolustusvoimien operatiiviseen tarpeeseen että kyseessä olevan reserviläisen vapaaehtoisuuteen."

Perustuu siis reserviläisen omaan vapaaehtoisuuteen. Mikäli et ole vapaaehtoinen, niin koko asia ei koske sinua millään tavalla.

Äänestä

Minun pitää saada ottaa ainakin happipullo mukaan karjalankannakselle, että ainakin henki kulkoo, tiukoissa tilanteissa. Veikka 63 v.

Äänestä

Eikös Suomessa ole hohotettu kaikille vähänkin vanhan näköisille sotilaille Venäjän riveissä. Ja nytkö onkin sitten täysin ok ja normaalia käskeä Suomessa huru-ukot sotimaan? On nää kaksoistandardit lähteneet kyllä jo aivan lapasesta tämän sotapsykoosin seurauksena xD

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Puolustusvoimat esittää reservin yläikärajan nostoa 65 vuoteen
Asiakirjojen mukaan yläikärajan nostolla tavoitellaan lisää joustavuutta kokeneiden ja osaavien asevelvollisten sijoittamiseksi Puolustusvoimien normaaliolojen ja poikkeusolojen tehtäviin."

Koskeeko tuo kaikkii eläkeläisii?

- Feija-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu