Saatte nähdä että energian hinta poljetaan Suomessa alas että saadaan vihreää energiaintensiivistä teollisuutta Suomeen.
Sähkön hinta pidetään Suomessa väkisin alhalla.
Anonyymi-ap
9231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sähkön hinnan lisäalentumisen estämiseksi atomivoimaa jarrutetaan.
OL1 655.9
OL2 873.4 (ainoa näistä kolmesta täysillä)
OL3 1443.8
3 979 MW atomivoima Fingridin yhteenvedossa (Täysi olisi yli 4300 MW)
https://www.fingrid.fi/-/custom/sahkojarjestelman-tila-169/
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17876322Y
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Kehitys on kiivasta ettei tahdo mukana pysyä. Ei ole montaa kuukautta kun sähkö kuulema oli älyttömän kallista, nyt se on liian halpaa.
Milloinhan tuokin asia olisi hyvin, korjaako edes Jeesuksen toinen tuleminen asian?
Hyvä jos hinta pysyy sopivana . Tuulisähkö vain on rasite koska yhteiskunta maksaa subventioita niille .
Ensimmäisille maksettiin, mutta näille uudemmille ei makseta.
Aivan , hokemat eivät enää päde
Energian hinnan pitäminen alhaalla on erinomainen asia kun niin monet muut kilpailukykyä haittaavat kustannustekijät ovat Suomessa korkeita. Teollisuutta Suomi tarvitsee ja energiaintensiivinen teollisuus on siitä hyvää, että siinä ei pitäisi olla mitään tarvetta polkea työntekijöiden palkkoja. Jos Suomeen halutaan nimenomaan vihreää teollisuutta niin sitten sitä tuetaan suoraan eikä energian hintaa polkemalla. Energian hinnan polkeminenhan hyödyttää jotakuinkin kaikkia yrittäjiä ja tavallisia kuluttajia vielä päälle. "Vihreää energiaa" tuottavia yrityksiä tuetaan voimakkaasti ja ne ovat ilmeisesti suojattuja kaikilta yritystukien leikkausvaatimuksilta.
Ihanko oikeasti olet siis sitä mieltä, että teollisuus maksaisi sähköstään saman minkä Suomalainen kuluttaja?
JOS mietitään vaikkapa tätä uusinta amerikkalaista v-vety tehdasta, joka kuluttaa sähköä 1 000 000 000W/tehdas ja yksi tuulimylly tuottaa n. 1 000 000W JOS tuulee, eli tuulivoimaloita tarvittaisiin yhtä tehdasta varten 1000kpl. JOS tuulee oikein rivakasti tuulivoimalasta saadaan 3000 000W eli niitä tarvitaan vain 330kpl/tehdas. Sitten mietitään, minkä takia joku rakentaisi Suomeen tuulivoimalan? Hän haluaa siitä investoinnista rahoilleen tuottoa, mikä on ihan perusajatus. Tästä seuraa siksi eturistiriita... Lisäksi tuon v-vetytehtaan pitää toimia 24/7 se ei voi odottaa, koska alkaa tuulemaan.
Aurinkosähköstä ei kannata edes keskustella näissä teholuokissa, sillä yksi tehdas tarvitsisi noin 2 500 000 paneelia ja lisäksi yöttömän yön auringon 365vrk/vuodessa. Käytännössä Suomessa ei tee mitään paneeleilla 4kk vuodessa (marraskuu/joulukuu/tammikuu/helmikuu) ja silloinkin v-vetylaitos tarvitsee 1GW sähköä.