Kauhajoki on oikein koulukiusaamisen mekka

Anonyymi-ap

Kyllä pitää pitää ittensä, ettei mee sylkeen sitä kiusaajaämmää kasvoihin. Näin aikuisena pokka riittäis.

6

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla periintyvä taito toi koulukiusaaminemän Kauhajoella.

      • Anonyymi

        Voipi olla. Oon kyllä miettinyt, että mitenköhän tämän kiusaajanaisen lapset kohtelee muita koulussa.


    • Anonyymi

      Täytyy sanoa, että kauhajoella opettajat eivät puuttuneet kiusaamiseen mitenkään. Eräskin täti antoi mulle ymmärtää, että itse olen syyllinen siihen, että minua kiusataan. Tätä rollaattorimummoa en olekaan nähnyt kulkevan pitkin Kauhajoen katuja. Liekö muuttanut muualle eläkepäiviksi. En tiedä, mitä sanoisin jos hänet vielä jossain aikuisena näkisin. En kyllä mitään mukavaa.
      Olisi pitänyt tehdä kiusaamisesta aikanaan poliisiasia. Mua harmittaa, etteivät vanhempani menneet ja tehneet rikosilmoitusta. Ei sillä ehkö olisi saanut asioita loppumaan, mutta olisi sitten tälläkin em. luokanvalvojalla riittänyt seliteltävää. Vanhemmat nostakaa meteli, jos lastanne kiusataan!
      Ja vielä toinen asia, joka kaduttaa, on se että en jättäytynyt kotikouluun. Olisin kyllä itsekin pystynyt oppimaan peruskoulun yksinlertaiset asiat. Tuokin on asia, jota vanhempien pitäisi ymmärtää ehdottaa kiusatulle. Ymmärrän, etteivät kaikki lapset pystyisi käymään kotikoulua, ja vanhempia ahdistaa työmäärä. Itse olin kuitenkin hyvä koulussa, ja koko koulu oli mulle kauhua, kun piti edetä asioissa hitaimpien mukaan.
      Jos vaan olisin saanut opiskella itsenäisesti kotona, niin olisi henkiset vammat jääneet syntymättä. Niissä onkin mennyt vuosikausien parantelu. Vasta nyt tukevasti aikuisena, työelämässä pärjänneenä ihmisenä voin sanoa, että mua ei ihmisten kanssa toimiminen ahdista. Vielä yliopistossakin mua ahdisti sosiaaliset suhteet, ja olin hyvin hiljainen.
      Vaikka nyt koenkin saaneeni oman iloisen ja puheliaan itseni takaisin, niin kyllä vaan se katkeruus Kauhajokea kohtaan on ja pysyy. Kauhajoella on mulla aina sellainen olo, että muistan kaiken.
      En ole ap, mutta itsekin myönnän, että viimeksi, kun näin kiusaajani ostoskassin kanssa tulevan Kauhajoen Lidlistä, niin olisi tehnyt mieli puhkaista hänen muovipussinsa. Siinä olisi sitten saanut keräillä ostoksiensa palasia asvaltilta, kuten minä olen keräillyt elämäniloani kaikki nämä vuodet.

    • Anonyymi

      Noista koulukiusaamis tapauksissa pitää tehdä tutkintapyyntö poliisille.

      • Anonyymi

        Itselläni aikaa kiusaamisesta sen verran, että en nyt tukevasti aikuisena voi alkaa kaivelemaan ylä-asteaikoja. Kaikkien vanhempien olisi syytä ottaa suoraan yhteyttä poliisiin, jos lasta kiusataan. Ei kannata odottaa pahoinpitelyä tai murhaa (miettikää nyt Seinäjoen tapauksiakin). Nykypäivänä on varmaan vielä enenvässä määrin lapsilla mielenterveyden häiriöitä. Tänään on hieman tunteet pinnassa vuosien jälkeen kiusaamisaiheesta, koska päättäjäispäivä tuo aina ilkeitä muistoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      24
      2532
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1893
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      18
      1544
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      15
      1162
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      301
      1139
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1012
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      975
    8. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      913
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      51
      882
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      113
      847
    Aihe