Onko tanssi yleistä eri seurakunnissa? Sen tiedän että kovaa polemiikkia siitä käydään. Monilla se on jo osa kirkon meininkiä. Moni on eronnut seurakunnasta ylistysmusiikin ja tanssin tähden. Se on ikävää kuultavaa.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei ole mitään järkeä aloittaa tanssia jossakin seurakunnan tilaisuudessa, sille löytyy kyllä muitakin paikkoja...
- Anonyymi
kuulemisesta ja Raamatun Sanasta kun on kyse, eikä hauskan pitämisestä kivojen jippojen kanssa
- Anonyymi
Tanssi kuuluu muualle kun kirkkoon.Rahan kerjuukin ja siitä jauhaminen ei kuulu kirkkoon eikä seurakuntaan.
- Anonyymi
Tuntuu vain siltä, kun monessa seurakunnassa on lähdetty tanssimaan lippujen kera. Ja se kestää pitkään. Minä olen varmaan jokin kalkkis kun en oikein innostu asiasta. Mutta ei voi edes sanoa siitä kenellekään kun tulee vastaan täys tyrmäys. Minä en ymmärrä ylistyksestä mitään ja estän voitelun ilmestymistä. Jos näin on niin parempi jäädä kotiin ja lukea Raamattua etten ole esteenä voitelulle.
- Anonyymi
Minusta tuntuu että sen vaikutus ei aukene ulkopuoliselle, olisi kenties hyvä selittää mitä tarkoittaa kun lippuja heilutetaan mitä lippu saa aikan ylistyksessä, yleensä raamatussa kyllä puhutaan käsien kohottamisesta mutta se on rukouksen yhteydessä. Koska en itse ole kokenut tanssia katsellessa sen enempää Hengen vaikutusta kuin ns. normaali rukouksessa en osaa asiaan oikein varmaan suhtautua.
Sen käsittää että esim. silloin kun Mirjam soitteli kun juutalaiset pääsivät toiselle puolelle punaista merta, ja kyllähän juutalaiset tanssivat esim itkumuurin lähellä ja jossain juhlissa. Ehkä tavalliselle suomalaiselle on varmaan outoa että seurakunnassa tanssitaan, kun sen on oppinut yhdistämään esim. balettiin jossa kerrotaan tanssin avulla joku näytelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3731707- 1141256
- 1331245
- 1521167
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh26981- 111862
- 59651
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.172649Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i115559- 20543