Ylistystanssi

Anonyymi-ap

Onko tanssi yleistä eri seurakunnissa? Sen tiedän että kovaa polemiikkia siitä käydään. Monilla se on jo osa kirkon meininkiä. Moni on eronnut seurakunnasta ylistysmusiikin ja tanssin tähden. Se on ikävää kuultavaa.

6

393

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitään järkeä aloittaa tanssia jossakin seurakunnan tilaisuudessa, sille löytyy kyllä muitakin paikkoja...

      • Anonyymi

        kuulemisesta ja Raamatun Sanasta kun on kyse, eikä hauskan pitämisestä kivojen jippojen kanssa


    • Anonyymi

      Tanssi kuuluu muualle kun kirkkoon.Rahan kerjuukin ja siitä jauhaminen ei kuulu kirkkoon eikä seurakuntaan.

    • Anonyymi

      Tuntuu vain siltä, kun monessa seurakunnassa on lähdetty tanssimaan lippujen kera. Ja se kestää pitkään. Minä olen varmaan jokin kalkkis kun en oikein innostu asiasta. Mutta ei voi edes sanoa siitä kenellekään kun tulee vastaan täys tyrmäys. Minä en ymmärrä ylistyksestä mitään ja estän voitelun ilmestymistä. Jos näin on niin parempi jäädä kotiin ja lukea Raamattua etten ole esteenä voitelulle.

    • Anonyymi

      Minusta tuntuu että sen vaikutus ei aukene ulkopuoliselle, olisi kenties hyvä selittää mitä tarkoittaa kun lippuja heilutetaan mitä lippu saa aikan ylistyksessä, yleensä raamatussa kyllä puhutaan käsien kohottamisesta mutta se on rukouksen yhteydessä. Koska en itse ole kokenut tanssia katsellessa sen enempää Hengen vaikutusta kuin ns. normaali rukouksessa en osaa asiaan oikein varmaan suhtautua.

      Sen käsittää että esim. silloin kun Mirjam soitteli kun juutalaiset pääsivät toiselle puolelle punaista merta, ja kyllähän juutalaiset tanssivat esim itkumuurin lähellä ja jossain juhlissa. Ehkä tavalliselle suomalaiselle on varmaan outoa että seurakunnassa tanssitaan, kun sen on oppinut yhdistämään esim. balettiin jossa kerrotaan tanssin avulla joku näytelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1707
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1245
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      152
      1167
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      981
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      649
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      115
      559
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      20
      543
    Aihe