Tässä sitä taas nähdään, kuinka Marinin hallitus töpeksi oikein olan takaa. Saisvatten hävetä oikein kunnolla. Ettäs kehtasivatkin!
Kaikki pitää myydä ( siis antaa pilkkahinnalla) ulkomaille. Niin meni lannoitetehdas, kaivokset ulkomaiseen omistukseen ja nyt vielä Uniper. Sääntönähän on, että ensin muiden etu ja sitten vasta oma etu. Myykää nyt sitten meille kantasuomalaisille pelkkiä kuluja ja harmaita hiuksia tuottava Ahvenanmaa vaikka Ruotsille tai rys...sille. Siitä tulee helposti se Orpon vaatima 6 mrd euroa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009630195.html
Kaikki pitää myydä ( siis antaa pilkkahinnalla) ulkomaille. Niin meni lannoitetehdas, kaivokset ulkomaiseen omistukseen ja nyt vielä Uniper. Sääntönähän on, että ensin muiden etu ja sitten vasta oma etu. Myykää nyt sitten meille kantasuomalaisille pelkkiä kuluja ja harmaita hiuksia tuottava Ahvenanmaa vaikka Ruotsille tai rys...sille. Siitä tulee helposti se Orpon vaatima 6 mrd euroa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009630195.html
Vastaukset 21
Vanhimmat
Joku voideltiin kyllä hyvin, kun tällainen taas pääsi tapahtumaan. Suomalaisia kustiin silmään oikein kunnolla.
Ei tarvitse voidella. Heikko valtiojohto riittää.
Siis Sipilä pakotti Fortumin sijoittamaan sähköverkkojen myynnistä saadut varat Uniperiin kesällä 2018 ja vain EU olisi voinut sen estää.
Venäjän fanien Uniper.
Olisitteko te Marinin mollaajat kehuneet silloin kun Uniper meinasi kaatua ja jos Marin olisi sanonut että "laitetaan tuo tarvittava 50 miljardia Suomen valtion rahaa Uniperin pääomittamiseen".
Ette olisi, olisitte mölynneet vaan, tosin ihan niin kuin nyttenkin mölyätte.
Saksa upotti siihen 40 mrd. Olisitko halunnut, että me olisimme tehneet saman, velkarahalla. Mietipä vähän Saksan valtion ja Suomen budjettien kokoeroa!
Kun ensimmäinen sopimus Uniperista tehtiin, jossa Fortum sitoutui tukemaan firmaa, samat tyypit huusivat, että ei euroakaan Uniperiin, vaan se on myytävä.
Tilanteen pahennuttua odotettua pahemmaksi Uniper pantiin lihoiksi ja nyt sitten samat trollit huutavat, että ei olisikaan saanut myydä. Eli olisi pitänyt pääomittaa.
Vai olisiko pitänyt ajaa konkurssiin? Sitähän jotkut viisaat myös ehdottelivat. Mitähän siitä olisi seurannut, tuskin parempaa ainakaan.
Marin-huutajilla ei ole mitään älyä asioista eikä sillä heille ole mitään merkitystäkään. Kunhan huutavat.
Oman kansan etu-ajattelu on vahingollista. Terveisin demarit.
Uniper lotto panos14mrd€ saadaan 500milj€ hei me tienataan
Onhan 500 sentään paljon suurempi luku kuin 14. Jokainen kassatyttöhän sen tietää.
Sinulla ilmeisesti on ongelma siitä, että opiskellut ja ihan oikeaa työtä opiskelujensa rahoittamiseksi, köyhässä perheessä kasvanut nainen on yksi maailman arvostetuimmista nuorista huippupoliitikoista.
Mutta ole huoletta, ei se Marinin arvostus sinulta pois ole.
Tytti töppöräinen seikkailut en tiennyt en ymmärtänyt kysyä
Hyvin kusi silmään saksalainen
Saksalainet toimivat oikeudenmukaisesti niin kuin meilläkin Demarit toimivat :D
Ensin uniper ostaa kaasua kalliiseen hintaan myy sen tappiolla
Vai markkinahinta?
Uniperilla on vastuita Saksan hallitukselle kymmeniä miljardeja. Saksan valtio maksattaa nämä Uniperilla tulevien vuosien ja vuosikymmenten aikana.
Suomen valtiolla ei olisi ollut mitään mahdollisuuksia pelastaa Uniperia. Tehty ratkaisu oli paras mahdollinen tässä tilanteessa.
Marin huutajat olisi kai näin jälkiviisaasti halunneet että Suomi olisi sijoittanut 50 miljardia Uniperin pelastamiseen kun se oli vaarassa kaatua.
Joopajoo... ja lehmät lentää.
Saksalaiset sai edullisesti ja nyt nauravat Suomen osaaville neuvottelijoille tekihän Marin huippudiilin Eu lahjoitus kassaankin ja Suomi maksaa hiilinielujutuistakin paljon vaikka maassa paljon metsiä Pölhölä on pölhölä ja maksaa ja maksaa ettei maine kärsi kyllä se maine on jo mennyt noiden neuvottelijoiden toimesta Suomi on pelkkä pelinappula
JEE
JEEuinka Marinin hallitus töpeksi oikein olan tJEEJEEJEEJEEJEEJEEJEE