Tästä keskustelupalstasta on tullut sellainen! Odottaisi, että jumalattomat levittäisi saastaa, mutta kun olevinaan uskovaisina itseään pitävät vauvakastetut levittävät saastaa! Sitä ei ymmärrä!
Vauvakastettujen sontaluukku.
Anonyymi-ap
71436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Hyvänä kakkosena on adventistit. Tosin he pyörittävät samaa levyä sapatti, sapatti, sapatti, ruokalait, ei saa olla armolahjoja...
Tarkoitat kai niitä kahta adventistia, jotka ovat ymmärtäneet Jeesuksen rakkauden, ja evankeliumin väärin. Mutta se yksi muu ei moisia kirjoittele.
Olisi mielenkiintoista kuulla mitä mieltä vauvakastetut ovat omista kirjoituksistaan esim. parhamista, sodomiasta,...
Kirjoitukset kuvastavat vauvakastettujen ajatusmaailmaa.
Helluntailailiikkeen saastaiset juuret pitää kertoa rehellisesti. Ei niitä saa salata.
Jeesus: "Mitä he salassa tekevät, se katoilta julistakaa!
Sinä olet kirjoittanut saastaa muustakin kuin "juurista" eli kaikesta.
Useamman kerran kylvetetty rakasraa parhamia ja sodomiaa
Eräs uudestikastettu on oikein kuulemma sodomia-tohtori
Pimeämielinen pilkkaaja on siinä äänessä, tyrkyttäen vauvakidutusjumalaansa, että saa hätäkastaa ihmistyönä ja pelastaa vauva - helvetinkidutukselta.
Siinä se vauvakylvetys on kiteytettynä Martti Lutherin munkkikaavun rintamerkiksi ja sitä ylistetään. On kummia, on kummipuheita, siinä häärääviä pappeja ja älyttömiä todistuksia, jossa esitellään hätäkasteiselle teolle lapsenpäästäjäkastemandaatti.
Eli teillä kun Jeesuksen sijaisuhrin sovintoveri puuttuu sanoissa, ja vauvavesi on se avain, ei siihen tarinaan voi yhtyä.
Teitä vastaan jyrisi aikoinaan oman kirkkonne tosi uskova - pappi.
Urho Muroma. Hän viittasi kintaallla teidän vesileikkiinne, että se ei pelasta, vaan Jeesuksen veri pelastaa... .Mutta kun tämä parhami- pörhämi sanoittaja ei sitä käsitä, kun ei ole uskossa sisällä. Jos olisi, hän tunnustaisi sijaisuhrin Golgatan uhrin veren arvon.
Mutta, ei. aina pesee kästensä ja sanoo olevansa syytön Jeesuksen vereen ja alkaa taas pesemään ja siinä on oiva pakanallisen kielen lossottaja laalia. Lossottaa kieleillään vauvavesiä, eikä kirkonpuolella ole yhtään selittäjää, että miksi hän on noin pihalla sijaisuhrin täytetystä sovitustyöstä ja merkityksestä seurata Jumalan Karitsaa.
kyllä hän lössöttää tuota kylvetystään ja parhamia ja sodomiaa, mutta ei katsele ominen kirkkojensa suohautoja, eikä juutalaisvainoja.
Mitä ovat nuo kysymykset, joihin kummi vastailee lapsen puolesta?
Ensimmäinen kysymys Lutherin alkuperäisen katekismuksen mukaan kuuluu näin:
- Luovutkos perkeleestä? - Luovun, vastaa kummi. Pappi jatkaa kysymyksiä ja kummi vastailee.
- Luovutko kaikista hänen teoistaan? - Luovun. - Luovutko kaikesta hänen petoksestaan? - Luovun.
Lopulta pappi esittää tärkeän ja keskeisen kysymyksen.
- Uskotko Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka syntyi ja kärsi kuoleman?
- Uskon, vastaa kummi lapsen puolesta. Lopuksi pappi kysyy: - Tahdotko, että sinut kastetaan? - Tahdon.
Eli nyt siis on ilmassa uskoa. Se merkitsee sitä, että voidaan kastaa.
"Kuulemma" sana silloin vauvakastettu valehtelee.
Martti Luther oli alussa myötämielinen juutalaisia kohtaan.
Hän uskoi uskonvanhurskaussanoman vetoavan juutalaisiin.
Kun juutalaiset eivät kääntyneetkään kristinuskoon, Luther katkeroitui heitä kohtaan.
Sen seurauksena hän alkoi halveksia heitä katolisen kirkon tapaan.
Luther puhui sen puolesta, että juutalaiset karkotettaisiin Saksasta. Hän rohkaisi tuhoamaan synagogia.
Hän sanoi, että juutalaisten uskontokirjat pitäisi polttaa.
Lutherin kirjanen "Juutalaisista ja heidän valheistaan" julkaistiin v. 1543.
Siinä hän kirjoittaa: "Ensiksi kaikki synagogat pitää polttaa.
Kaikki, mitä jää jäljelle, pitää haudata, ettei kukaan pysty näkemään kiveä eikä kekälettäkään. Juutalaisten rukouskirjat pitää hävittää.
Juutalaisten kodit pitää tuhota. Pääsy kaduille ja markkinoille pitää kieltää.
Heidät pitää määrätä pakkotyöhön ja pakottaa ansaitsemaan leipänsä
hiellä.
He elävät tekemällä pahaa ja ryöstelemällä.
He ovat petoja, jotka pitää ajaa pois kuin hullut koirat ikihyviksi." Adolf Hitler ja kolmas valtakunta oikeuttivat Lutherin opetusten ja sitaattien nojalla antisemitismin ja
juutalaiskansan murhan.
Pahamaineisen Dachaun keskitysleirin portilla luki "tervehdys" juutalaisille:
"Olette täällä, koska tapoitte Jumalamme."
https://areena.yle.fi/1-50760841
https://areena.yle.fi/1-62401592
vauvakidutusjumalauudestikastajat kitisee tuskaansa
sillä on ihan oma jumala!
useamman kerran kylvetett on taas vauvat mielessä
se valehtelee aina
Luterilaisten juuriin kuuluu Lutherin aikaan tuhansien anabaptistien tappaminen.
Myöhemmin Hitler toteutti Lutherin oppeja ja Luterilainen kirkko oli mielissään.
Tänäkin päivänä luterilaiset haluaisivat eroon anabaptisteista. Heidän kirjoituksistaan tämä näkyy.
Eikä ymmärrä sitäkään, että kaste voi olla toisille niin suuri päähänpinttymä, kuten sinulle.
Useamman kerran kylvetetytu pedo blokattiin täältä vähäksi aikaa ja nyt se parkuu sitä täällä
Uudestikastettu on vain kristittyjen vainoaja joka haluaa uskovien vauvoja
Onko oma aloituksesi osoitus Kristuksen rakkaudesta lähimmäisiäsi kohtaan?
Välillä tuntuu, että ateistikin on uskovalle läheisempi kuin väärin uskova. Vaikka tietenkin kaikkien pitäisi olla yhtä rakkaita.
Ei ole mitään väärin uskovia. On vain joko uskova niitä, jotka euraavat Jeesusta, tai sitten om maailman ihmisiä, jumalattomia, jotka pitävät palstaa omana tunkionaan.
Suomi24 on tuhonnut palstan ja palstan aiheesta, helluntailaisuus, keskustelun ja näin sivut ovat täyttyneet Jumalan pilkkaamisesta ja helluntailaisten vainoamista ja panettelusta ja vihasta Jeesuksen seuraajia kohtaan.
Suomi24 on tahallisesti ja määrätietoisesti tehnyt palstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joka on alusta kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.
Lestien mukaan televisio on sontaluukku, joka on totta.
Täytyy ihmetellä, että tällä keskustelupalstalla luterilaiset "lapioi" sontaa.
minusta sitä sontaa lapioi lähinnä aloittaja, eli tämä useamman kerran kylvetetty
"...televisio on sontaluukku, joka on totta."
Televisio on totta?! Mitä se tarkoittaa?
Sinä et näköjään ole koskaan käynyt kylvyssä. Siksi haiset.
Avaa silmäsi! Tässä ketjun luterilainen laipioi sontaansa eli sydämen kyllyydestä suu puhuu: "Uudestikastettu on vain kristittyjen vainoaja joka haluaa uskovien vauvoja"
Missään muualla suomi24:ssä ei viljellä lainkaan sen kaltaista puhetta, jota luterilaiset suoltavat hellluntaipalstalle. Siis melko korkealla ylläpidossa on henkilö, joka sallii ja jopa kannustaa luterilaisia postaamaan pahuuttaansa palstalle.
TURHA VALITTAA YLLÄPIDOLLE!!!
"TURHA VALITTAA YLLÄPIDOLLE!!!"
Näin on! Kaikein pahimmankin saastan ylläpito hyväksyy, kun sen kirjoittaa vauvakastettu! Ylläpito on samaa porukkaa kuin vauvakastetut rienaajat.
Mutta tuohan on TOTTA!!! Se ei puhu muusta kuin vauvoista joka viestissä. Tuo johtopäätös on helppoa tehdä
Luterilaiset palstalla uudestikastaja levittävät sontaansa yhtä lailla. Sitä paitsi t uo useamman kerran kylvetetty on blokattu täältä ainakin kertaalleen, mikä on sille niiiiin kova paikka
Siinä taas nähtiin tuon pedon kirjoitus. Kaksi kertaa se mainnitse keksimänsä haukkumasanan
Kävin katsomassa luterilaisten keskutelupalstan.
Ainakaan eka sivulla ei ollut helluntailaisten tekemiä aloituksia.
Aloittaja on täysi vitsi. Sehän haukkuu kristittyjä sontaluukuksi.
Sitä kai kismittää kun ylläpito eristi sen täälä vähäksi aikaa.
Tässä luterilaisen kristittyjen tuotoksia:
Useamman kerran kylvetetty rakasraa parhamia ja sodomiaa
Eräs uudestikastettu on oikein kuulemma sodomia-tohtori
vauvakidutusjumalauudestikastajat kitisee tuskaansa
sillä on ihan oma jumala!
useamman kerran kylvetett on taas vauvat mielessä
se valehtelee aina
Useamman kerran kylvetetytu pedo blokattiin täältä vähäksi aikaa ja nyt se parkuu sitä täällä
Uudestikastettu on vain kristittyjen vainoaja joka haluaa uskovien vauvoja
LUTERILAISET PITÄVÄT PALSTAA SONTALUUKKUNAAN ELI POSTAAVAt PAHASTA SYDÄMESTÄÄN TULVIVAA VALHETTA PALSTALLE!
Tosiasiat on tosiasioista.
Uudestikastajt kirjoitavat täällä sontaansa. Heillä on paha sydän ja he vihaavat uskovia
Olisi mielenkiintoista kuulla mitä mieltä vauvakastetut ovat omista
tyrkyttäen vauvakidutusjumalaansa, että saa hätäkastaa ihmistyönä ja pelastaa vauva - helvetinkidutukselta
.Mutta kun tämä parhami- pörhämi sanoittaja ei sitä käsitä, kun ei ole uskossa sisällä
Lossottaa kieleillään vauvavesiä
"Kuulemma" sana silloin vauvakastettu valehtelee.
Sinä et näköjään ole koskaan käynyt kylvyssä. Siksi haiset.
Ylläpito on samaa porukkaa kuin vauvakastetut rienaajat.
SIINÄ AIKAMOISTA RIENAUSLITANIIAA UUDESTIKASTAJILTA!!! Siinä pilkataan sekä Jumalaa että kristittyjä
Katkeruus saa aikaan vihaa ja kaunaa. Kyllähän helluntailaisten hurmahenkisyyttä saa kritisoida ja saa myös kritisoida helluntailaisten kastekäytäntöä. Mutta kyllä jossakin menee raja miten asian tuo esille. Ei pilkkaminen tai herjaaminen ole hyvä asia.
Raamatun pyhä henki vie uskovaisen UTn evankeliumien Golgatan ristille. Raamatun Pyhä Henki ei vie uskovasita UTn Apostolien tekojen Helluntai päivän Jerusalemiin. Tässä on helluntailaisten vinoutuma.
Mikä on helluntain vinoutuma ?
miten helluntain kastekäytäntö eroaa apostolien antamasta esimerkistä, kerro?
Kerro lisää helluntain hurmahenkisyyksistä, millaisi a ne ovat ilman valeita ja paisutuksia kerro!
Katsopa vaikka aloitusta!
Taas tässäkin kristityt vainoavat toisiaan!!!
Kristityt itse sen todistavat!!!
Kristinusko ei ole muuta kuin vain turhaakin turhempi pakana-uskonto!!!
Helluntailainen kellokas kirjoitti, että Kristittyjen lapsien saama kaste nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen on "saksalainen lapsenpaskakaste".
Se kertoo kyllä hyvin, minkä hengen vallassa helluntailaiset ovat!
Asusinkadun hengellä oli sarvet päässä!
Eihän sitä Parhami turhaan vankilaan viety sodomiasta. Jokinhan siinä lahkossa mättää ja pahasti.
Katolilaiset ja luterilaiset aloittavat toisen maailmansodan. Muutama ateistikin oli mukana. Lutherin juutalaisviha oli liima, joka yhdsti Saksan natsien alaisuuteen.
Tuskin se on niin paha ja sairas henki,kuin mikä riivasi Lutheria?
Luther puhuu aina tappamisesta:
"": ”Myös kapinallinen ihminen, josta sellaista voidaan todistaa, on jo Jumalan ja keisarin pannassa, niin että se tekee oikein ja hyvin, joka ensimmäisenä sellaisen tappaa. Sillä itse kukin ihminen on sekä ylituomari että pyöveli, kun on kysymyksessä julkinen kapinannostaja,.. Sen tähden on nyt iskettävä, kuristettava ja pistettävä kuoliaaksi – salaa ja julkisesti – kuka vain osaa, ja ajateltava, että ei voi olla toista sen myrkyllisempää, vahingollisempaa, saatanallisempaa kuin kapinallinen ihminen; niin kuin lyödään kuoliaaksi hullu koira: ellet sinä tapa (häntä), niin hän tappaa sinut ja koko maan sinun kanssasi."
"
Ei siitä ole kuin vähän aikaa kun homoilu oli linnareissuun lähtö!
ja nyt se on kirkon suuri evankeliumin aihe!?
ja joku viitsii jauhaa asiaa sadan vuoden takaa josta ei ymmärrä yhtään mitään eikä tiedä mitään asian todellisuudesta.
jokin mättää noissa jauhajissa.
ja kaikki on tapahtunut amerikassa !
kuinka moni sakastilainen on elänyt 1900 alun amerikassa ja osaaa arvioida sen aikaista elämää häh !
amerikassa oli vielä 70-luvulla baarien ovessa lappu-ei koiria eikä mustia- eli sellainen oli vielä silloin hegemonia siinä kohtaa maapalloa.
Ja helluntailaisiakin oli mukana!
Sinä puhut aina tappamisesta ja kopioit tuota samaa juttua tänne joka viikko
sinulle hyvä että homoilu on nykyään sallittua!
Amerikasta on helluntailaisuus tänne tullut!
Kellarilaisen on se pakko hyväksyä
Luterilaisen kaste on peräisin Saksasta.Lutherin opit olivat Hitlerille kovin mieluisat ja Hitler ihali Lutheria.
Se on kyllä Raamatusta. Uudestikastajein symbolikaste on parhamilta, joka teki lapsityötä
Putlerikin on kastettu !
se varmaan helpottaa asian ratkaisemista jonkin verran eikö vain.
Putleri onkin sinun suosikkisi!
Keskustele helluntailaisuudesta palstasta on tullut pilkkaajien palsta..
sama kuin luterilaisuusfoorumilla
Eivätkä adventistitkaan säästy siltä..
Jos palstalla oli oikea ja toimiva ylläpito, niin palstalla poistusit vauvakastetut jumalattomat rienaajat ja kolme adventistia:, numerorivi ja adventtipastori ja pastorin hännystelijä.
Pietarin trollit ne vaan nettisivustoilla levittävät eripuraa ja lietsovat riitaa nato-Suomen eri kansanryhmien välille. Ei pitäisi provosoitua vaikka kuinka provotaan! 🤔
hulluntailaiset ovat tunnettuja siitä , että haluavat tutkia toisten sonta luukkuja!
Se on luultavasti hulluntailaisten opissa, että pitää sontaluukkuja tutkia!
Vauvakastetut Lutherin opetuslapset riehuvat täällä eivätkä anna minun kosketella lapsiaan!
Sinä luterilaien, olet työksesi lapioinut saastaasi palstalle, niin saastasi ovat palstalla tukiona ja kaikkien nähtävillä.
Sinähän se kirjoitat tänne hirveää saastaa lasten koskettelusta lähtien.
Saastasi on kaikkien nähtävillä
Luterilaisten inkvisiittoriryhmä voisi pitää bunggerissaan kesäloman.
Helluntailaisetn tapporyhmä voisi pitää lomaa täältä
Mitä mieltä lahkolaiset, joihin myös helluntailaiset kuuluvat, ovat siitä, että niille on varattu täysin oma kehä helvetissä kaikkine mukavuuksineen?
Omistatko helvetin?
Pikkuvauvat puetaan puhtaisiin vaippoihin ja potkuhousuihin, eikä Kristukseen. Siksi Kristus itsekin vain siunasi pikkuisia.
Hellarien ikivanha kikka "eihän se Jeesus kastanut niitä lapsia" keksi uudempi juttu.
Jeesus ei maan päällä eläissään kastanut silloin käytössä olleella Johanneksen kasteella sen paremmin ei aikuisia eikä lapsia. Joh.4:2
Jeesuksella kun oli valta maan päällä eläissään pelastaa ja parantaa ja antaa se uskon Hengen lahja, keitä hän vain tapaisikin matkoillaan (syntinen nainen, sokea mies, lapset, ristinryöväri jne.)
Luuk. 5:24 "Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," -hän sanoi halvatulle-"minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi."
Kristillinen kaste niin aikuisille ja lapsille kun alkoi vasta Jeesuksen sovitettua synnin ristillä, kuolemansa jälkeen helluntaina.
Room.6:3 " Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Jeesus ei ole enää "maan päällä" siunaamassa , vaan antoi kastekäskyn ylösnousemuksensa jälkeen,
"maan päällä"
> "Tietääksenne , että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi"
Luuk: 5: 24
helluntailaiset ei osaa erottaa edes sitä, mitä Jeesus sanoo "maan päällä" ollessaan , ja mitä
sanoo YLÖSNOUSEMUKSENSA JÄLKEEN:
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni ,kastamalla heitä Isän ja Pojan ja
Pyhän Hengen nimeen" Matt: 28: 19
Helluntailaisille, jotka estää lapsien kastamisen Kristityksi Jeesuksen omaksi on varattu helvetistä todella kuumat kivet ja paikat, mihin heidät siellä sijoitetaan.
Jeesus lupaa antaa heille ensin sen saatanallisen uudestikasteen upottamalla.
Matt. 18:6
Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Raamatussa upottaminen liittyy aina johonkin pahaan. Kastaa Kristuksen omaksi
ja upottaa onn täysin eri sanat ja niillä on täysin eri merkitys Raamatussa.
Ps. 69:16
Älä anna vetten vuon minua upottaa, syvyyden minua niellä ja kuilun sulkea suutaan minun ylitseni.
>> "eihän se Jeesus kastanut niitä lapsia" keksi uudempi juttu. <<
Jeesuksen jutut ovat kieltämättä yhtä vanhoja kuin taivas, mutta ikuisesti päteviä juttuja. 😂
>> uskovaisina itseään pitävät <<
Kun kerran Putinkin pitää itseään kunnon kristittynä.
"Niin, siis hän armahtaa kenen tahtoo ja paaduttaa kenet tahtoo"
Room: 9: 18