Mitä hellari tekee kun synti alkaa painaa ja huomaa ettei syntisyydestä ole mahdollista päästä eroon? Yrittääkö se täyttyä Hengellä?
syntisyys
8
326
Vastaukset
- VOIDELTU USKIS
"Mitä hellari tekee kun synti alkaa painaa ja huomaa ettei syntisyydestä ole mahdollista päästä eroon? Yrittääkö se täyttyä Hengellä? "
Nyt et oikein ymmärrä mistä on kysymys, sillä oikealla hellarilla, herätyskokouksessa kaadetulla, uskoon tulleella, synneistä vapautetulla, synnittömällä ei SYNTI enää voi painaa, koska SITÄ EI ENÄÄ OLE, EIKÄ SITÄ ENÄÄ VOI TULLA. Me uskikset olemme läpeensä voidellut, pyhällä hengellä täytetetyt, joten kusymyksesi asettelu on suoranaista pilkkaa Jumalaa ja hänen pyhää henkeänsä kohtaan.Minkähän takia Johannes sitten kirjoittaa: "Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä." 1.Joh.1:8.
- VIDELTU USKIS
Epiktetos kirjoitti:
Minkähän takia Johannes sitten kirjoittaa: "Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä." 1.Joh.1:8.
"Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä." 1.Joh.1:8.
Tämä on vain yksi raamatussa olevista totuuksista. Kuka meistä vosikaan kaikki selitykset kertoa? Tämä esittämäsi onkin niistä helpoimmista, elikkä: jos toitotamme olevamme jotenkin puhtaita (synnittömiä), niin emme elä totuudessa , vaan olemme valheen lapsia. - näinsevaanon
Olipas siinä tekstiä. Muut vastaukset sentään olivat asiallisia. Olihan siinä avauksessani hiukan provosointia - anteeksi se - olen tullut hiukan kyyniseksi käytyäni runsaasti keskusteluja hellareitten kanssa.
Pyhän Hengen pilkkaan en ole syyllistynyt, sen voin sanasta varmentaa aina jos hiukankin epäilyttää.
Voideltu uskis ilmeisesti tässä tarkoittaa sitä että Jumala ei enää näe uskovaisen syntiä, jota kuitenkin on jäljellä, uskovainenkin on omassa itsessään täysin saastainen kuolemaansa asti.
Mutta millä tavalla Voideltu uskis yhdistää kaatumisen ja anteeksisaamisen toisiinsa? Eiväthän ne liityy yhteen mitenkään. - lumpsis
Epiktetos kirjoitti:
Minkähän takia Johannes sitten kirjoittaa: "Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä." 1.Joh.1:8.
Edellinen kirjoittaja ei ollut tosissaan. Hän provoili. Ei helluntailainen ajattelu ole tuollaista.
Raamatun teksti, jonka toit esiin, on tietenkin oikea.
Emme ole synnittömät itsessämme. Meissä on paljon syntiä, olemme läpeensä syntiset ilman Kristusta.
... minä voisin vastata aikani kuluksi...
Mitä hellari tekee kun kokee itsensä syntiseksi...?
Sanoisin että hellari joka on ollut "aina uskossa", tekee parannusta, pyrkii elämään nuhteettomasti, ja varsinkin saamaan jonkinlaisia tunne-elämyksiä jotta TUNTISI Jumalan antaneen synnit anteeksi, mutta ei koskaan kykene elämään puhtaalla omallatunnolla, ja tuntee jatkuvaa syyllisyyttä kaikesta mahdollisesta. Siis riutuu syyllisyydessä koko elämänsä.
Ja pystymetsästä uskoon tullut rikollinen sen sijaan rikoksen tehtyään menee vain, pyytää anteeksi ja elää sen jälkeen puhtaalla omallatunnolla kunnes taas tekee rikoksen... jonka jälkeen taas tekee parannuksen ja elää puhtaalla omallatunnolla pelastusvarmuus sydämessään.... jne... =)
Ja hellariopin mukaan tämä rikollinen todennäköisesti pääsee paljon helpommin taivaaseen kuin se aina-uskossa-ollut. Rikollista ainakin rakastetaan paljon enemmän kuin sitä uskollista Herran palvelijaa joka on uhrannut koko elämänsä "Jumalalle". (Siis seurakunnalle)
Kannattaa siis tehdä paljon rikoksia, jos sattuu olemaan hellari. Pääsee vielä idoliksi.
=)- lumpsis
"Mitä hellari tekee kun synti alkaa painaa ja huomaa ettei syntisyydestä ole mahdollista päästä eroon? Yrittääkö se täyttyä Hengellä?"
Hellarihan kiittää Herraa, että synnit ovat anteeksiannetut Jeesuksen nimessä ja veressä.
Ei synti ole mikään ongelma. Synnit ovat sovitetut ja Jumala on julistanut Jeesuksessa anteeksiannon kaikesta synnistä. Synnistä ei päästä millään yrityksillä eikä yksikään meistä ole synnitön muutoin kuin Kristuksessa. Hänessä olemme synnittömät.
Ongelma on, että sitä on niin äärettömän vaikea uskoa. Sama ongelma kaikilla, jos ei ole päässyt armoon sisälle.
Jumalan armo Kristuksessa on täydellinen riippumatta siitä, pystymmekö siihen täydellisesti edes uskomaan.
Kysymys vaikuttaa hyvin provokatiiviselta, mutta mehän vastaamme maltillisesti. ;-)
Ihan näin sivulauseessa ilmaisen ihmettelyni sen johdosta, että täällä näyttää olevan melko paljon näitä vähintään puolipilkallisia provoyrityksiä.
Kristittyjen olisi viisasta pitää yhtä erilaisista mielipiteistä piittaamatta. Asioista voi keskustella ja jopa väitellä, mutta toisten kunnioittamisella saavutamme kuitenkin parhaan ja hedelmällisimmän tuloksen.
(Tulipa pitkä sivulause, mutta olkoon) :-) - mahtanut
mitään sille että nauroin kun luin erään kirjoittajan kommentin kaatumisesta ja muusta hengellä täyttymisestä...(täyttyiköhän helluntain hengellä...minäkin yritin heilihengellä täyttyä helluntaina)
raamatussa Jeesuksen vainoajat kaatuilivat..mm..saulus--Jeesuksen kiinniottajat...
en tiedä kaatuivatko todelliset Herran seuraajat kun olivat uskon saaneet...en ainakaan muista raamatussa mainintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.327257- 434383
- 263926
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1893499- 132553
- 302505
- 442172
- 262074
- 1642003
- 1051412