Åkesson kirjoittaa, että monikulttuurisuus on johtanut rikkinäiseen Ruotsiin, joka ei enää selviydy kasassa.
"– Monikulttuurisuuden puolestapuhujat puhuvat kaikesta muusta paitsi siitä, mistä pitäisi puhua: monikulttuurisuuden varjopuolista sekä siitä, että monikulttuurisuus hajottaa ja korvaa alkuperäisen kulttuurin. Åkesson kirjoittaa.
– Totta kai on olemassa hyödyllisiä maahanmuuttajia, eikä SD ole tätä koskaan väittänytkään muuta. Mutta se ei saa estää nostamasta esille ongelmia, joita massamaahanmuutto aiheuttaa.
– Monikulttuurisuudessa ei ole kyse ruuasta, jännittävästä musiikista tai siitä, että kuinka monta maahanmuuttajaa on keskustapuolueen tai vihreiden rivissä, tai montako ei ole sverigedemokraattien rivissä. Monikulttuurisuus on johtanut siihen, että yhteiskunta ei pysy enää kasassa. Segregaatio on mennyt liian pitkälle. Lähiöissämme elää ihmisiä enemmistöyhteiskunnan sivussa. Vaikka monet heistä ovat asuneet Ruotsissa vuosikymmeniä, niin silti he elävät ikään kuin olisivat kotimaassaan. He eivät puhu ruotsia ja ovat äärimmäisen harvoin, tai ei koskaan tekemisissä ruotsalaisen yhteiskunnan kanssa."
Åkesson on ihan oikeassa. Tukholman lähiöissä kun aikanaan asuin, niin näki hyvin kuinka muslimeilla ei ole mitään halua sopeutua, ja he tosiaan koittavat elää ihan samanlailla kuin aiemmin kotimaissaan. Ruotsalaisten kanssa eivät halunneet olla missään tekemisissä, heitä suorastaan vihattiin.
SD:n Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia!
42
322
Vastaukset
- Anonyymi
Åkesson ja muut ruotsalaiset joutuu korjaamaan vastuuttoman maahanmuuttopolitiikan jälkiä vielä todella kauan Ruotsissa.
- Anonyymi
Hyvin vaikeaa on.
- Anonyymi
Tuskin se onnistuu.
- Anonyymi
Muslimithan se ongelma on sielläkin.
- Anonyymi
Äärimuslimit lähinnä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äärimuslimit lähinnä.
Kyllä he ovat kokonaisuutena ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä he ovat kokonaisuutena ongelma.
Ruotsalaiset naiivisesti kuvittelivat maahan tulevan vain työtätekeviä, reippaita ihmisiä, kuten esim. suomalaiset siellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsalaiset naiivisesti kuvittelivat maahan tulevan vain työtätekeviä, reippaita ihmisiä, kuten esim. suomalaiset siellä.
Nimenomaan näin.
- Anonyymi
Eivätkö vaan ole osanneet viettää tulijoiden kanssa rattoisia kahvi- ja kokkaushetkiä ja ryhtyä heidän kummeikseen?
- Anonyymi
Sitä on tehty loputtomiin, ja seuraukset näkyy...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä on tehty loputtomiin, ja seuraukset näkyy...
Muu ei auta kuin kovat otteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muu ei auta kuin kovat otteet.
Ratkaisu on pitää maahantulo vaikeampana, koska täältä poistaminen on niin vaikeaa.
- Anonyymi
Niinhän se on aina rasisteille.
- Anonyymi
Rasistit ampuvat Ruotsissa toisiaan, niinpä.
- Anonyymi
Ja kovimpia rasisteja ovat juuri mamut...hahahaa.
- Anonyymi
Jimmie on oikeassa.
- Anonyymi
"Ruotsalaisten kanssa eivät halunneet olla missään tekemisissä, heitä suorastaan vihattiin."
Höpsis, kyllä he haluavat tunkea veitikkaansa ruotsalais tyttöihin, vaikka väkisin.- Anonyymi
Väkisin juu....
- Anonyymi
Demarisaatanat tuhonneet jo Ruotsin, seuraavaksi Suomen.
- Anonyymi
Åkesson on persumaisten äärioikeistolaisten Ruotsidemokraattien yksisilmäinen puheenjohtaja, niin mitäpä muuta mieheltä voisi odottaakaan!!!
- Anonyymi
Ei Persut edusta äärioikeistoa. He ovat ainoastaan oman kansan puolella. Se ei ole mitään natsismia.
Sensijaan vihervassut kannattaa juutalaisten vihollisten tuloa maahan ja tämä nostaa antisemitismia huimasti.
- Anonyymi
Ilman maahanmuuttajia Ruotsi ei olisi niin vauras hyvinvointivaltio.
- Anonyymi
Olisi vielä vauraampi, jos ei olisi maahan otettu ihan kaikkia tulijoita.
- Anonyymi
Tuo pitäisi korjata näin: Ilman TYÖTÄ TEKEVIÄ maahanmuuttajia, jotka työskentelevät nettoveroja tuottavissa, ei julkisen sektorin työpaikoissaan, niin nämä maahanmuuttajat kasvattavat sitä nettoverovarallisuutta, jolla hyvinvointivaltio luodaan. Muut kuin nämä maahanmuuttajat pyrkivät tuhoamaan hyvinvointivaltion loiselämällään.
- Anonyymi
Kun Ranskasta ei herunut turvapaikkaa, piti anoa se Ruotsista ja käydä Ranskassa kuittaamassa. Perkeleellistä menoa. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b9409dfc-09c1-4b16-9835-dc1960cf8801
- Anonyymi
Koska opitaan?
- Anonyymi
Tätä vihervassut haluaa tänne. Persut haukutaan alimpaan maan kokoon kun puolue varoittaa asiasta. Ei mitään häpyä punikeilla
- Anonyymi
Punikki on täysin paatunut olento.
- Anonyymi
Lokakuun 1. päivästä lähtien maahanmuuttajien, jotka haluavat tulla Ruotsiin töihin, on varmistettava työpaikka, jonka palkka on 26 560 Ruotsin kruunua (2 347,15 euroa) kuukaudessa, mikä on yli kaksinkertainen nykyiseen 13 000 kruunun vaatimukseen verrattuna.
Mites se Purran vaatimus kutistuikaan Orpolan porukan kanssa?!
https://www.kansalainen.fi/ruotsi-kaksinkertaistaa-maahanmuuttajien-tyolupia-koskevan-vahimmaispalkkavaatimuksen/ - Anonyymi
Mielestäni äärioikeistolaisuus on vaarallisempi ideologia kuin monikultturisuus.
- Anonyymi
Onneksi äärioikeistolaisia ei ole, kuin kourallinen.
- Anonyymi
Ehkä toimii isossa maassa missä paljon ihmisiä esim. Usa mutta ei alle 100-miljoonan kansassa ?
- Anonyymi
Kuten Yhdysvalloissa on käynyt? Intiaanikulttuurit ovat vielä voimissaan ja Yhdysvaltojen vallassa oleva kulttuuri on monikulttuuri.
- Anonyymi
Aika ontuva vertaus.
- Anonyymi
Mamu ongelmat tiedettiin jo 80 luvulla, oltiin silloin tyytyväisiä kun suomi oli rotupuhdas lintukoto.
Mutta akkojen piti itse nähdä kuinka tuossa leikissä käy, eivät muuten uskoneet.
Ai että mua naurattaa, kiva seurata teidän idioottien kipuilua 😭😭😭😭- Anonyymi
Ei mene hyvin sullakaan....
- Anonyymi
Ma halu va raiskaa e mita muta
- Anonyymi
Suomi on läntinen demokratia ja kansainvälinen maa.
Monikulttuurisuus kuuluu Suomeenkin ja ilman maahanmuuttajia ei Suomikaan tule enää toimeen.- Anonyymi
Suomi on EU:n vallalle alisteinen "provinssi". Demokratia on kaventunut ja se on jatkuvassa paineessa sekä ulkoisesti että sisäisesti.
Monikulttuurisuus ei ole mikään velvollisuus tai ehdottomuus. Ei se mihinkään kuulu. On kieroutunutta ajatella, että olisi jokin velvollisuus, että kansakunnan pitäisi rakentua eri etnisyyksistä ja että on hirvittävä synti, rasistinen synti, ajatella, että kansakunta olisi etnisesti homogeeninen. Tämä on valtavan monitahoinen ja pitkäaikainen asia, jonka tietty poliittinen blokki on yksinpuolistanut ja lähtenyt sanelemaan, miten kansan on ajateltava ja toimittava ja mitä mieltä on oltava.
Suomi ei tarvitse menestyäkseen eri etnisyyksiä, eli monikulttuurisuutta, vaan markkinat, työpaikkoja, työntekijöitä, koulutusta ja kehitystä, sekä toimivan infran ja sen hallinnan. Tätä laajaa kenttää ei hallita etnisyydellä, eikä se tarvitse toimiakseen etnistä tekijää.
Kun kuuntelet vain yhtä osapuolta ja suljet silmäsi kaikelta muulta, se johtaa sut harhamaailmaan, jossa sua hallitaan harhaopeilla. Jos vielä ryhdyt taistelemaan sinua hallitsevan puolesta toisia vastaan, olet muuttunut hyödylliseksi idiootiksi. Kaikilla asioilla on aina jotain taustalla ja jos ne jättää huomiotta, eikä ymmärrä suurta kuvaa, ei myöskään ymmärrä, minkä puolesta pitää taistella ja mitä vastaan. Demokratia, yhdenvertaisuus, sananvapaus, sivistyksellisyys jne. ovat arvoja, joiden pitäisi pitää ihminen kaiken mädättävän yläpuolella, auttaa näkemään vääryydet ja väärintekijät. Mutta koska valtaapitävät eivät välttämättä halua sinun ajattelevan itsenäisti, kehittyvästi ja moraalisesti, he painostavat ja uhkailevat sinut valtaansa. Kun alistut, olet hyödyllinen idiootti. Ei sinua kunnioiteta, mutta saat pisteitä, kun nuolet heidän persettään.
Me emme tarvitse monikulttuurisuutta mihinkään, eikä meitä voida painostaa kokemaan sitä velvollisuudeksi, mutta jos monikulttuurisuus kehittyy omalla painollaan, laskelmoimatta, ja kykenee olemaan sopuisa yhteisö, asia on ihan ok. Jos maahanmuutossa ilmenee ongelmia, on ongelmat korjattava, eikä piilotettava tai lähdettävä sensuroimaan kritisoijia.
- Anonyymi
Purran pöhelö töpeksi puolueen vaatimukset maahanmuuttajien vähimmäispalkkoihinkin.
Onko vaalilupauksista enää mitään jäljellä toteuttaviksi? - Anonyymi
pahamaa moktarmaa
- Anonyymi
Jo kymmeniä tuhansia vuosia sitten, kun kaksi toisilleen vierasta heimoa kohtasi, syntyi hallitsemattomia tilanteita, jotka johti herkästi taisteluun. Taistelut saattoivat päättyä yhdistymiseen alistamalla toinen osapuoli ja ottamalla haltuun sen reviirit. Sitten jossain vaiheessa lähdettiin etsimään lisää alistettavia ja vallattavaa reviiriä. Valta ja voima kasvoi. Alistavat saattoivat kokea hirvittävän kohtalon. Aikaa kului, tavat säilyivät. Rooma lähti kasvattamaan valtaansa alistamalla muita kansoja. Valloitussodissa kuoli valtavat määrät ihmisiä. Lopulta Rooman valta tuhoutui.
Mikään ei ole muuttunut edelleenkään. Kun isIam ja kristinusko kohtaavat, syntyy hallitsemattomia tilanteita, taistelua vallasta. Kristityt lähtivät ristiretkille alistamaan isIamin maailman. Sitten kristinusko sivistyi ja lopetti sotimisen. lsIam alkoi pyhän sotansa. lsIam hyökkää, kristityt puolustautuu tai pakenee. Tai sitten alkaa hyökkäyksen. USA ryhtyi "ristiretkille" alistamaan isIamin maailmaa. Ruotsissa on tilanne ajautumassa hallitsemattomaksi, kaoottiseksi. Nyt ruotsalaiset ovat ryhtyneet vastataisteluun estääkseen kaaoksen.
Suomi on pieni maa, joka on valinnut tien, jossa esitetään hyvää ja moraalista. Haetaan siltä suosiota, jota ei halua viholliseksi; Eurooppa ja USA pääasiassa, ja koska pelätään sitä, että Suomea epäillään Venäjän liittolaiseksi, tai venäjämyönteiseksi. Kun EU on päättänyt avata rajansa eri kulttuureille, Suomi tekee samoin. Kun teosta on negatiivisia seurauksia, syntyy kritiikkiä. Kriittisyys herättä pelot, että ne joille kumarramme, hylkäävät meidät.... Ryhdytään hyökkäämään omia vastaan; sensuuri, vaientaminen, valehtelu, vääristely, painostaminen, uhkailu, häpäisy.... Kriittiset leimataan ja häpäistään, syrjäytetään. Heitä ei haluta päättävään asemaan. Siksi juuri kukaan ei halua Perussuomalaisia hallitukseen. Taustalla on geo- ja ulkopoliittisia pelkoja, jotka juontuvat siitä, että pelätään kriittisyyttä, pelätään isänmaallisuutta, pelätään kansallismielisyyttä. Pelätään näiden vievän Suomen venäjään. Siksi kriittisiä solvataan "putineisteiksi" yms. Halutaan vaientaa kritiikki, koska pelot.
Mikään ei muutu ihmiskunnassa, koska toisistaan poikkeavat heimot eivät kykene elämään yhdessä sovussa. Siksi me olemme pitäneet huolta rajoista ja kansallisidentiteetistä. Me tiedämme, mitä seuraa, kun näitä lähdetään murtamaan empatian, kansainvälistymisen yms. nimissä. Hinta on kova, ja niin on sensuurikin, jolla sitä hintaa pyritään peittelemään.
Meidän on vain opittava virheistämme ja historiastamme. Siksi perussuomalaiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849