Myrkkyjäkö maaperässä?

Viime vuosina on puhuttu paljon erään Helsingin asuntoalueen, oliko lie Myllypuron, muutaman talon purkamisesta entisen saastuttavan kaatopaikan päältä. Näitä kaatopaikkoja, joiden päälle on rakennettu asuinalue, on varmaan muuallakin.

Muutamia vuosia sitten yritin itse ottaa keskustelun aiheeksi myös Turussa sijaitsevan Pihlajaniemen kaupunginosassa sijaitsevan Majakkaranta-nimisen asuinalueen kohtalon. Se sijaitsee kauniilla, alavalla paikalla Pitkänsalmen rannan tuntumassa. Senkin alueen alle on jäänyt kaatopaikka 50-luvulla. Ajalta, jolloin kaatopaikoille surutta vietiin kaikenlaisia aineita, aikanaan puhkiruostuvissa tynnyreissä, eikä niitä ollut kukaan tarkastamassa myrkyllisyyksiensä puolesta. Myöhemmin tämän paikan päälle rakennettiin veneveistämö, joka lasikuituveneitä tehdessään vielä käsitteli lisää myrkyllisiä aineita. Kuka nyt ja tulevaisuudessa vastaa sen alueen terveellisyydestä?

Luulenpa ja uskon vahvasti vaan nytkin käyvän niin, että ja koska se alue on rakennettu hyvin kalliilla rahalla, tästäkin asiasta halutaan varmasti vaieta ja hyvin tehokkaasti. Näin siksi, että jos siellä alkaisi ilmetä omituisia sairastumisia jatkuvasti ja syyksi paljastuisikin se entinen kaatopaikka asuntoalueen alla, sen alueen kalliiden talojen purkaminen ei varmasti tulisi kysymykseen. Ja tästähän syntyisi turkulaisille mahdottoman suuri skandaali.

Joten nauttikaa nyt Turun Majakkarantalaiset vielä hetken aikaa autuaan tietämättömänä terveellisestä meri-ilmasta ainakin, vaikka maaperänne olisi kuinka saastunutta.

2

287

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi On

      Myllypuron kaatopaikalle vietiin Kaasulaitoksen "tehdasjätettä" erittäin suuria määriä ja useita vuosia. Kuvailemallasi rakennispaikalla tuskin on tälläistä ongelmaa. Annahan ihmisten nauttia rauhassa hyvästä ympäristöstä olematta kateellinen. Pysy itse poissa lähistöltä. Nauti kesästä ja luota siihen, että viranomaiset valvovat ja hoitavat tehtävänsä ohjeiden ja määräysten mukaan puolestasi aivan varmasti.

      • Niinpä varmaan vietiin varmaan samantapaista jätettä vajaan kilsan päässä olevalta Turunkin kaasulaitokselta. Eikä yksin sitä vaan kaikkea muutakin maan ja taivaan väliltä, vieläpä toistakymmenta vuotta. Sen jälkeen siellä veneveistämöllä käsiteltiin lisää jatkuvasti erittäin myrkyllisiä aineita.

        Ja kateellinen en tosiaankaan ole siitä vaikka siellä lapsuuteni silloin vietinkin. Olen nääs päässyt jo kauan sitten niistä Turun ilmansaasteistakin, hengittämään puhtaampaa ilmaa tänne Sisä-Suomen metsien katveeseen. Sääli vaan tulee tietämättömiä ihmisiä, jotka tietämättään ovat kiinnittäneet omaisuutensa periaatteessa räjähtävän myrkkytynnyrin päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      138
      866
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      708
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      58
      676
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      82
      646
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      571
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      553
    7. Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?

      Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?
      Puolanka
      3
      487
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      471
    9. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      41
      464
    10. 42
      459
    Aihe