Viime vuosina on puhuttu paljon erään Helsingin asuntoalueen, oliko lie Myllypuron, muutaman talon purkamisesta entisen saastuttavan kaatopaikan päältä. Näitä kaatopaikkoja, joiden päälle on rakennettu asuinalue, on varmaan muuallakin.
Muutamia vuosia sitten yritin itse ottaa keskustelun aiheeksi myös Turussa sijaitsevan Pihlajaniemen kaupunginosassa sijaitsevan Majakkaranta-nimisen asuinalueen kohtalon. Se sijaitsee kauniilla, alavalla paikalla Pitkänsalmen rannan tuntumassa. Senkin alueen alle on jäänyt kaatopaikka 50-luvulla. Ajalta, jolloin kaatopaikoille surutta vietiin kaikenlaisia aineita, aikanaan puhkiruostuvissa tynnyreissä, eikä niitä ollut kukaan tarkastamassa myrkyllisyyksiensä puolesta. Myöhemmin tämän paikan päälle rakennettiin veneveistämö, joka lasikuituveneitä tehdessään vielä käsitteli lisää myrkyllisiä aineita. Kuka nyt ja tulevaisuudessa vastaa sen alueen terveellisyydestä?
Luulenpa ja uskon vahvasti vaan nytkin käyvän niin, että ja koska se alue on rakennettu hyvin kalliilla rahalla, tästäkin asiasta halutaan varmasti vaieta ja hyvin tehokkaasti. Näin siksi, että jos siellä alkaisi ilmetä omituisia sairastumisia jatkuvasti ja syyksi paljastuisikin se entinen kaatopaikka asuntoalueen alla, sen alueen kalliiden talojen purkaminen ei varmasti tulisi kysymykseen. Ja tästähän syntyisi turkulaisille mahdottoman suuri skandaali.
Joten nauttikaa nyt Turun Majakkarantalaiset vielä hetken aikaa autuaan tietämättömänä terveellisestä meri-ilmasta ainakin, vaikka maaperänne olisi kuinka saastunutta.
Myrkkyjäkö maaperässä?
2
221
Vastaukset
- Tosi On
Myllypuron kaatopaikalle vietiin Kaasulaitoksen "tehdasjätettä" erittäin suuria määriä ja useita vuosia. Kuvailemallasi rakennispaikalla tuskin on tälläistä ongelmaa. Annahan ihmisten nauttia rauhassa hyvästä ympäristöstä olematta kateellinen. Pysy itse poissa lähistöltä. Nauti kesästä ja luota siihen, että viranomaiset valvovat ja hoitavat tehtävänsä ohjeiden ja määräysten mukaan puolestasi aivan varmasti.
Niinpä varmaan vietiin varmaan samantapaista jätettä vajaan kilsan päässä olevalta Turunkin kaasulaitokselta. Eikä yksin sitä vaan kaikkea muutakin maan ja taivaan väliltä, vieläpä toistakymmenta vuotta. Sen jälkeen siellä veneveistämöllä käsiteltiin lisää jatkuvasti erittäin myrkyllisiä aineita.
Ja kateellinen en tosiaankaan ole siitä vaikka siellä lapsuuteni silloin vietinkin. Olen nääs päässyt jo kauan sitten niistä Turun ilmansaasteistakin, hengittämään puhtaampaa ilmaa tänne Sisä-Suomen metsien katveeseen. Sääli vaan tulee tietämättömiä ihmisiä, jotka tietämättään ovat kiinnittäneet omaisuutensa periaatteessa räjähtävän myrkkytynnyrin päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli265133Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123745Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403177IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462709Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861298Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2751249- 591165
- 791129
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941106Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2071024