Maahanmuutolla on useita positiivisia vaikutuksia Suomeen. Tässä on muutamia niistä:
Taloudellinen panos: Maahanmuuttajat tuovat mukanaan uutta osaamista ja työvoimaa, mikä voi edistää talouskasvua. He perustavat yrityksiä, työskentelevät eri aloilla ja maksavat veroja, jotka vaikuttavat positiivisesti valtiontalouteen.
Työvoiman tarve: Suomessa on monia aloja, joilla on pulaa työvoimasta, kuten hoitoala, rakennusala ja tietotekniikka. Maahanmuuttajat voivat täyttää näitä työvoimatarpeita ja auttaa ylläpitämään toimivia työmarkkinoita.
Kulttuurinen monimuotoisuus: Maahanmuutto rikastaa Suomen kulttuuria ja yhteiskuntaa tuomalla mukanaan erilaisia tapoja, perinteitä, ruokakulttuureja ja kieliä. Tämä monimuotoisuus luo mahdollisuuksia oppimiseen ja kulttuurivaihtoon sekä edistää avoimuutta ja suvaitsevaisuutta.
Innovaatio ja luovuus: Maahanmuuttajat voivat tuoda uusia näkökulmia, ideoita ja innovaatioita Suomeen. Heidän erilaiset taustansa ja kokemuksensa voivat edistää luovuutta ja innovaatiota eri aloilla, mikä voi hyödyttää niin yrityksiä kuin yhteiskuntaakin.
Väestön ikääntyminen: Suomessa on väestön ikääntyminen, mikä asettaa haasteita sosiaaliturvajärjestelmälle ja työelämälle. Maahanmuutto voi auttaa tasapainottamaan ikärakennetta tuomalla nuorempia työikäisiä ihmisiä, jotka voivat osallistua työelämään ja maksaa veroja tulevaisuudessa.
Maahanmuuton vaikutukset!
24
325
Vastaukset
- Anonyymi
höpö höpö .suurin osa mamuista on työttömiä,ja tulevat kalliiksi veronmaksajille.
- Anonyymi
Kela-peräinen haittamaahanmuutton on mys eri asia, kuin työperäinen maahanmuutto.
- Anonyymi
Aloitus on persereikämoktarin anonyymina kirjoittama.
No shit Sherlock...- Anonyymi
100%
- Anonyymi
Ruotsi on edellä ja siellä on jo 53 no go aluetta
- Anonyymi
kannattaa lotota , jospa onni potkaisisi 🤣🤣🤣
- Anonyymi
jos nyt katsot tarkemmin väittämiäsi eli suurennuslasi käteen niin näet totuuden !!!
- Anonyymi
Heidän ansiosta on voitu lisätä vastaanottokeskuksia ja työllistää henkilökuntaa ja muuta sosiaalitointa.
- Anonyymi
Sekä työllistää poliisia ja vankein hoitoa sekä oikeuslaitosta..sekä Kela henkilökuntaa
- Anonyymi
Ihan oikeestiko yritit? Mees vähän vielä "kasvamaan"!
- Anonyymi
Ah, miten imelää ja naiivia, elät fantasioissasi...
Näin siis jos maailma olisikin täydellinen.... - Anonyymi
Näin naapurissa:
Asuntoja on vihattu viime päivien aikana urakalla. On ollut pommi-iskuja ja ikkunoita ammuttu kuin Sarajevossa 70-luvulla.
Viime yönä ammuttiin Malmössä kahta eri asuntoa. Ongelma-alueella Lindängenissä kahden aikaan yöllä sai kerrostaloasukkaat ilosanoman rynnäkkökivääritulituksen muodossa. Muutama kuti meni yhden asunnon keittiön ikkunasta sisälle, mutta ei loukkaantuneita.
Tunnin päästä Rosengårdissa sama homma. AK47 lauloi haikeaa hoosiannaa ja yhden kerrostalohuoneiston ikkunat saivat ilmastointireikiä.
Toissa yönä Trelleborgissa samaa lajia. Asunnon ikkunat ammuttiin rikki.
Niin ikään toissa yönä räjäytettiin Botkyrkan Storvretenissä rivitalon autokatos huit helvettiin. Samassa jytkyssä saatiin päreiksi pyörävarasto.
Eilen iltatuimaan tulitettiin Örebrossa asuntoa. Tiettävästi sihti surkea, tai tietoinen, mutta luoteja ammuttiin kerrostalon julkisivuseinään. Aseena rynnäkkökivääri.
Toissa yönä räjäytettiin Tukholman kupeessa Tyresössä kerrostalon ala-aula, niin ikään samana yönä Västeråsissa kerrostalon alaovea vihattiin niin paljon, että se piti räjäyttää.
Näillä eväillä kohti juhannusta. - Anonyymi
Aivan mahtava aloitus…
- Anonyymi
Somaliastako muutit? Oletko pakolainen?.**
- Anonyymi
Kaiken sotkevat ja tuhoavat mihin käsiksi pääsevät.
- Anonyymi
Ja 6…
- Anonyymi
Kun miettii mitä kaikkea hienoa kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJAT
- Anonyymi
Ovat tuoneet länsi-eurooppalaisiin yhteiskuntiin 2000 luvulla niin ei voi kuin ihailla tuloksia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovat tuoneet länsi-eurooppalaisiin yhteiskuntiin 2000 luvulla niin ei voi kuin ihailla tuloksia
Lontoo, Riviera, Pariisi, Berlin….jne,jne!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lontoo, Riviera, Pariisi, Berlin….jne,jne!
Voi tätä kulttuurinrikkautta sentään…
- Anonyymi
jos menen amerikkaan vuodeksi töihin niin saanko kansalaisuuden ja sosiaaliedut vuoden työskentelyllä ?
Eli jos joku tulee töihin niin miksi se saa kansalaisuuden ?- Anonyymi
raha on motiivi työhön ja myöskin muihin etuihin 🤔
- Anonyymi
Joo kaikki muut paitsi islamin uskoiset. Heidän tavoite on vaan tuhota länsimaat. Näkeehän se (Ruotsi) jo siitä miten tehdään rikoksia ja koko ajan yritetään käyttää yhteiskuntaa hyväkseen, valehdellaan kieroillaan, halutaan sitä ja tätä. Itse tekemättä kortta ristiin, yhteiskunnan hyväksi koska se on "vääränlainen".
- Anonyymi00032
Juurikin näin!
Pitää lopettaa kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIEN HAITTAMAAHANMUUTTO ja islamisaatio SUOMESSA!
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62459Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant722291- 2021304
- 1121122
- 711098
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig228962Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211919Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10837- 47789
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta54786